nano 8.1-pre1 - en to uk translation catalogue (637 entries)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped.
en: (dir)
uk: (кат)

note: TRANSLATORS: Anything more than 12 cells gets clipped.
en: (parent dir)
uk: (батьк.кат.)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
uk: (вел.)

en: Search Wrapped
uk: Дісталися кінця файла, почали спочатку

en: This is the only occurrence
uk: Це єдиний збіг

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
uk: Пошук

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
uk:  [Назад]

en: Cancelled
uk: Скасовано

en: No current search pattern
uk: Немає поточного зразка для пошуку

en: Cannot open directory: %s
uk: Не вдалося відкрити каталог: %s

en: No entries
uk: Немає записів

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
uk: Перейти до каталогу

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
uk: Не можу вийти за межі %s

en: Can't move up a directory
uk: Не можу перейти на каталог вище

en: Error reading %s: %s
uk: Помилка під час спроби читання %s: %s

en: The working directory has disappeared
uk: Робочий каталог зник

en: Unknown syntax name: %s
uk: Невідома назва синтаксису: %s

en: magic_load() failed: %s
uk: Помилка magic_load(): %s

en: magic_file(%s) failed: %s
uk: Помилка magic_file(%s): %s

en: Nothing was cut
uk: Нічого не вирізано

en: Copied nothing
uk: Нічого не скопійовано

en: Cutbuffer is empty
uk: Буфер вирізання є порожнім

en: Error deleting lock file %s: %s
uk: Помилка під час спроби вилучити файл блокування %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
uk: Не вдалося визначити профіль для файла блокування

en: Couldn't determine hostname: %s
uk: Не вдалося визначити назву вузла: %s

en: Error writing lock file %s: %s
uk: Помилка під час спроби записати файл блокування %s: %s

en: Someone else is also editing this file
uk: Редагування цього файла виконується у іншій програмі

en: Error opening lock file %s: %s
uk: Помилка під час спроби відкрити файл блокування %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
uk: Ігноруємо помилковий файл блокування: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
uk: Редагування файла %s вже виконується %s (за допомогою %s, PID %s); відкрити попри це?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
uk: Каталогу «%s» не існує

en: Path '%s': %s
uk: Шлях «%s»: %s

en: Path '%s' is not a directory
uk: Шлях «%s» не є адресою каталогу

en: Path '%s' is not accessible
uk: Шлях «%s» недоступний

en: Directory '%s' is not writable
uk: Каталог «%s» непридатний до запису

en: Can't read file from outside of %s
uk: Не вдалося прочитати файл поза %s

en: "%s" is a directory
uk: «%s» є каталогом

en: "%s" is a device file
uk: «%s» є файлом пристрою

en: "%s" is a FIFO
uk: «%s» є FIFO

en: %s is meant to be read-only
uk: %s призначено лише для читання

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
uk[0]: %s -- %zu рядок (%s)
uk[1]: %s -- %zu рядки (%s)
uk[2]: %s -- %zu рядків (%s)

en: New Buffer
uk: Новий буфер

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
uk[0]: %s -- %zu рядок
uk[1]: %s -- %zu рядки
uk[2]: %s -- %zu рядків

en: No more open file buffers
uk: Більше немає відкритих файлових буферів

en: Interrupted
uk: Перервано

en: File '%s' is unwritable
uk: Файл «%s» непридатний до запису

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
uk[0]: Прочитано %zu рядок (перетворено з формату Mac)
uk[1]: Прочитано %zu рядки (перетворено з формату Mac)
uk[2]: Прочитано %zu рядків (перетворено з формату Mac)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
uk[0]: Прочитано %zu рядок (перетворено з формату DOS)
uk[1]: Прочитано %zu рядки (перетворено з формату DOS)
uk[2]: Прочитано %zu рядків (перетворено з формату DOS)

en: Read %zu line | Read %zu lines
uk[0]: Прочитано %zu рядок
uk[1]: Прочитано %zu рядки
uk[2]: Прочитано %zu рядків

en: New File
uk: Новий файл

en: File "%s" not found
uk: Файла «%s» не знайдено

en: Reading from FIFO...
uk: Читаємо з FIFO…

en: Reading...
uk: Читаємо…

en: Could not create pipe: %s
uk: Не вдалося створити канал: %s

en: Could not fork: %s
uk: Не вдалося створити відгалуження: %s

en: Executing...
uk: Виконуємо…

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
uk: фільтрування

en: Failed to open pipe: %s
uk: Не вдалося відкрити канал: %s

en: Error: %s
uk: Помилка: %s

en: Piping failed
uk: Не вдалося передати дані каналом

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
uk: Команда, яку слід виконати у новому буфері

en: Command to execute
uk: Команда, яку слід виконати

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
uk: Файл для читання до нового буфера без перетворення [від %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
uk: Файл для читання до нового буфера [від %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
uk: Файл для вставляння без перетворення [від %s]

en: File to insert [from %s]
uk: Файл для вставляння [від %s]

en: Invalid operating directory: %s
uk: Некоректний робочий каталог: %s

en: Invalid backup directory: %s
uk: Некоректний резервний каталог: %s

en: Making backup...
uk: Створення резервної копії…

en: Too many existing backup files
uk: Забагато наявних файлів резервних копій

en: Cannot read original file
uk: Не вдалося прочитати початковий файл

en: Cannot make regular backup
uk: Регулярне створення резервних копій неможливе

en: Trying again in your home directory
uk: Повторна спроба у вашому домашньому каталозі

en: Cannot make backup
uk: Не вдалося створити резервну копію

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
uk: Не вдалося створити резервну копію. Продовжити збереження самого файла?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
uk: Не вдалося створити резервну копію: %s

en: Can't write outside of %s
uk: Не можу записати поза %s

en: Error writing %s: %s
uk: Помилка під час спроби записати %s: %s

en: Error writing temp file: %s
uk: Помилка під час спроби записати до тимчасового файла: %s

en: Writing to FIFO...
uk: Записуємо до FIFO…

en: Writing...
uk: Записуємо…

en: Error reading temp file: %s
uk: Помилка під час читання тимчасового файла: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
uk: Файл на диску було обрізано!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
uk: Можливо, ^T^Z, звільнити місце на диску, відновити, потім ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
uk[0]: Записано %zu рядок
uk[1]: Записано %zu рядки
uk[2]: Записано %zu рядків

en:  [DOS Format]
uk:  [формат DOS]

en:  [Mac Format]
uk:  [формат Mac]

en:  [Backup]
uk:  [Резерв]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
uk: Дописати позначене до файла на початку

en: Append Selection to File
uk: Дописати позначене до файла наприкінці

en: Write Selection to File
uk: Записати позначене до файла

en: File Name to Prepend to
uk: Назва файла для дописування

en: File Name to Append to
uk: Назва файла для дописування

en: File Name to Write
uk: Назва файла для записування

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
uk: Замалий

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
uk: Файл вже існує - перезапис неможливий

en: Save file under DIFFERENT NAME?
uk: Зберегти файл з ІНШОЮ НАЗВОЮ?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
uk: Файл «%s» вже існує, ПЕРЕЗАПИСАТИ?

en: File on disk has changed
uk: Файл змінено на диску

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
uk: З часу, коли було відкрито файл, до нього було внесено зміни. Продовжити спроби зберегти дані?

en: (more)
uk: (далі)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
uk: Вихід

en: Close
uk: Закрити

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
uk: Скасувати поточну функцію

en: Display this help text
uk: Показати цю довідку

en: Close the current buffer / Exit from nano
uk: Закрити поточний буфер / Вийти з nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
uk: Записати поточний буфер (або позначену область) до файла

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
uk: Вставити інший файл до поточного буфера (або до нового буфера)

en: Search forward for a string or a regular expression
uk: Шукати рядок або формальний вираз далі за текстом

en: Search backward for a string or a regular expression
uk: Шукати рядок або формальний вираз у напрямку до початку тексту

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
uk: Вирізати поточний рядок (або позначену область) і помістити його до «кишені»

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
uk: Скопіювати поточний рядок (або позначену область) і зберегти його до «кишені»

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
uk: Вставити вміст буфера вирізання до місця розташування курсора

en: Display the position of the cursor
uk: Показати розташування курсора

en: Invoke the spell checker, if available
uk: Викликати програму пошуку друкарських помилок (якщо є)

en: Replace a string or a regular expression
uk: Замінити рядок або формальний вираз

en: Go to line and column number
uk: Перейти до рядка і позиції

en: Go to the matching bracket
uk: Перейти до відповідної дужки

en: Mark text starting from the cursor position
uk: Позначити текст, починаючи з поточної позиції курсора

en: Throw away the current line (or marked region)
uk: Викинути поточний рядок (або позначену ділянку)

en: Indent the current line (or marked lines)
uk: Додати відступ у поточному рядку (або позначених рядках)

en: Unindent the current line (or marked lines)
uk: Вилучити відступ для поточного рядка (або позначених рядків)

en: Undo the last operation
uk: Скасувати останню дію

en: Redo the last undone operation
uk: Відновити останню скасовану дію

en: Go back one character
uk: Назад на один символ

en: Go forward one character
uk: Вперед на один символ

en: Go back one word
uk: Назад на одне слово

en: Go forward one word
uk: Вперед на одне слово

en: Go to previous line
uk: Повернутися до попереднього рядка

en: Go to next line
uk: Перейти до наступного рядка

en: Go to beginning of current line
uk: Перейти до початку рядка

en: Go to end of current line
uk: Перейти до кінця рядка

en: Go to previous block of text
uk: Повернутися до попереднього блоку тексту

en: Go to next block of text
uk: Перейти до наступного блоку тексту

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
uk: На початок поточного абзацу; потім наступного абзацу

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
uk: У кінець поточного абзацу; потім наступного абзацу

en: Go to first row in the viewport
uk: Перейти до першого рядка у полі зору

en: Go to last row in the viewport
uk: Перейти до останнього рядка у полі зору

en: Center the line where the cursor is
uk: Центрувати рядок, у якому перебуває курсор

en: Push the cursor line to the center, then top, then bottom
uk: Пересувати рядок курсора у центр, потім вгору, потім вниз

en: Go one screenful up
uk: На один екран вгору

en: Go one screenful down
uk: На один екран вниз

en: Go to the first line of the file
uk: Перейти до першого рядка файла

en: Go to the last line of the file
uk: Перейти до останнього рядка файла

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
uk: Гортати на один рядок вгору без переміщення курсора

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
uk: Гортати на один рядок вниз без переміщення курсора

en: Switch to the previous file buffer
uk: Перемкнутися на попередній файловий буфер

en: Switch to the next file buffer
uk: Перемкнутися на наступний файловий буфер

en: Insert the next keystroke verbatim
uk: Вставити наступну комбінацію клавіш як є

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
uk: Вставити знак табуляції в місце розташування курсора (або встановити відступ позначених рядків)

en: Insert a newline at the cursor position
uk: Вставити новий рядок у місці розташування курсора

en: Delete the character under the cursor
uk: Видалити літеру під курсором

en: Delete the character to the left of the cursor
uk: Видалити літеру зліва від курсора

en: Delete backward from cursor to word start
uk: Вилучити назад від курсора до початку слова

en: Delete forward from cursor to next word start
uk: Вилучити вперед від курсора до початку слова

en: Cut from the cursor position to the end of the file
uk: Вирізати від позиції курсора до кінця файла

en: Justify the current paragraph
uk: Вирівняти поточний абзац

en: Justify the entire file
uk: Вирівняти цілий файл

en: Count the number of lines, words, and characters
uk: Підрахувати кількість рядків, слів і символів

en: Suspend the editor (return to the shell)
uk: Призупинити редактор (повернутися до оболонки)

en: Refresh (redraw) the current screen
uk: Перемалювати поточний екран

en: Try and complete the current word
uk: Спробувати доповнити поточне слово

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
uk: Додати/Зняти коментування поточного рядка (або позначених рядків)

en: Save file without prompting
uk: Зберегти файл без запитань

en: Search next occurrence backward
uk: Шукати відповідник у напрямку до початку

en: Search next occurrence forward
uk: Шукати відповідник у напрямку до кінця

en: Start/stop recording a macro
uk: Почати/Припинити запис макросу

en: Run the last recorded macro
uk: Виконати останній записаний макрос

en: Place or remove an anchor at the current line
uk: Розташувати або вилучити прив'язку у поточному рядку

en: Jump backward to the nearest anchor
uk: Перейти назад до найближчої прив'язки

en: Jump forward to the nearest anchor
uk: Перейти вперед до найближчої прив'язки

en: Toggle the case sensitivity of the search
uk: Увімкнути/вимкнути чутливість пошуку до регістру

en: Reverse the direction of the search
uk: Змінити напрямок пошуку на протилежний

en: Toggle the use of regular expressions
uk: Увімкнути/вимкнути використання формальних виразів

en: Recall the previous search/replace string
uk: Згадати попередній рядок пошуку/заміни

en: Recall the next search/replace string
uk: Згадати наступний рядок пошуку/заміни

en: Toggle the use of DOS format
uk: Увімкнути/вимкнути використання формату DOS

en: Toggle the use of Mac format
uk: Увімкнути/вимкнути використання формату Mac

en: Toggle appending
uk: Увімкнути/вимкнути додавання до кінця

en: Toggle prepending
uk: Увімкнути/вимкнути додавання до початку

en: Toggle backing up of the original file
uk: Увімкнути/вимкнути резервне копіювання початкового файла

en: Execute a function or an external command
uk: Виконати функцію або зовнішню команду

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
uk: Передати каналом поточний буфер (або позначену область) команді

en: Recall the previous command
uk: Згадати попередню команду

en: Recall the next command
uk: Згадати наступну команду

en: Do not convert from DOS/Mac format
uk: Не перетворювати з формату DOS/Mac

en: Toggle the use of a new buffer
uk: Увімкнути/вимкнути використання нового буферу

en: Close buffer without saving it
uk: Закрити буфер без його збереження

en: Go to file browser
uk: До переглядача файлів

en: Exit from the file browser
uk: Вийти з переглядача файлів

en: Go to the first file in the list
uk: Перейти до першого файла у списку

en: Go to the last file in the list
uk: Перейти до останнього файла у списку

en: Go to the previous file in the list
uk: Перейти до попереднього файла у списку

en: Go to the next file in the list
uk: Перейти до наступного файла у списку

en: Go to lefthand column
uk: Перейти до стовпчика ліворуч

en: Go to righthand column
uk: Перейти до стовпчика праворуч

en: Go to first row in this column
uk: Перейти до першого рядка у цьому стовпчику

en: Go to last row in this column
uk: Перейти до останнього рядка у цьому стовпчику

en: Search forward for a string
uk: Шукати рядок далі

en: Search backward for a string
uk: Шукати рядок раніше

en: Refresh the file list
uk: Освіжити список файлів

en: Go to directory
uk: До каталогу

en: Invoke the linter, if available
uk: Викликати linter, якщо доступний

en: Go to previous linter msg
uk: До попереднього пов. linter

en: Go to next linter msg
uk: Перейти до наступного повідомлення linter

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
uk: Викликати програму для форматування, упорядковування або обробки буфера

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
uk: Довідка

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Write Out
uk: Виписати

en: Read File
uk: Чит. файл

en: Justify
uk: Вирівняти

en: Refresh
uk: Перемалювати

en: Where Is
uk: Пошук

en: Replace
uk: Заміна

en: Cut
uk: Вирізати

en: Paste
uk: Вставити

en: Execute
uk: Виконати

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
uk: Місце

en: Go To Line
uk: До Рядка

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
uk: Скасувати

en: Redo
uk: Повторити

en: Set Mark
uk: Встановити позначку

en: Copy
uk: Копіювати

en: Case Sens
uk: РегЗалеж

en: Reg.exp.
uk: Форм.вир.

en: Backwards
uk: Назад

en: No Replace
uk: Не Заміщати

en: Older
uk: Старіше

en: Newer
uk: Новіше

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
uk: До каталогу

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
uk: Де було

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
uk: Назад

en: Next
uk: Далі

en: To Bracket
uk: До дужки

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Вперед

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
uk: ПопСлово

en: Next Word
uk: НастСлово

en: Home
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Prev Line
uk: ПопРядок

en: Next Line
uk: НастРядок

en: Scroll Up
uk: Гортати вгору

en: Scroll Down
uk: Гортати вниз

en: Prev Block
uk: Поп. блок

en: Next Block
uk: Наст. блок

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
uk: Поч. абзацу

en: End of Paragraph
uk: Кін. абзацу

en: Top Row
uk: Перший рядок

en: Bottom Row
uk: Останній рядок

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
uk: Поп.Стор.

en: Next Page
uk: Наст.Стор.

en: First Line
uk: Перший Рядок

en: Last Line
uk: Останній Рядок

en: Prev File
uk: Поп. файл

en: Next File
uk: Наступний файл

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
uk: Обрізати ліворуч

en: Chop Right
uk: Обрізати праворуч

en: Cut Till End
uk: Вирізати до кінця

en: Full Justify
uk: Вирівняти

en: Word Count
uk: Кількість слів

en: Verbatim
uk: Буквально

en: Indent
uk: Відступ

en: Unindent
uk: Скас.відступ

en: Comment Lines
uk: Закоментувати рядки

en: Complete
uk: Завершено

en: Record
uk: Записати

en: Run Macro
uk: Виконати макрос

note: TRANSLATORS: This refers to deleting a line or marked region.
en: Zap
uk: Прибрати

en: Anchor
uk: Прив'язка

en: Up to anchor
uk: Вгору до прив'язки

en: Down to anchor
uk: Вниз до прив'язки

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Spell Check
uk: Перевірка правопису

en: Linter
uk: Лінтер

en: Formatter
uk: Форматування

en: Suspend
uk: Призупинка -

en: Center
uk: За центром

en: Cycle
uk: Цикл

en: Save
uk: Зберегти

en: Pipe Text
uk: Передати текст каналом

en: Go To Text
uk: До тексту

en: DOS Format
uk: формат DOS

en: Mac Format
uk: формат Mac

en: Append
uk: Додати

en: Prepend
uk: Додати(0)

en: Backup File
uk: Зробити резервну копію

en: No Conversion
uk: Без перетворення

en: Execute Command
uk: Виконати команду

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
uk: Огляд

en: First File
uk: Перший файл

en: Last File
uk: Ост. файл

en: Left Column
uk: Лівий стовпчик

en: Right Column
uk: Правий стовпчик

en: Discard buffer
uk: Відкинути буфер

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
uk: Попереднє повідомлення лінтера

en: Next Linter message
uk: Наступне повідомлення лінтера

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
uk: Прихований інтерфейс

en: Help mode
uk: Режим довідки

en: Constant cursor position display
uk: Постійно показувати місце розташування курсора

en: Soft wrapping of overlong lines
uk: М'яке перенесення надто довгих рядків

en: Line numbering
uk: Нумерація рядків

en: Whitespace display
uk: Показ пробілів

en: Color syntax highlighting
uk: Підсвічування синтаксису кольором

en: Smart home key
uk: Розумна клавіша Home

en: Auto indent
uk: Автовідступ

en: Cut to end
uk: Вирізати до кінця

en: Hard wrapping of overlong lines
uk: Жорстке перенесення надзвичайно довгих рядків

en: Conversion of typed tabs to spaces
uk: Перетворення знаків табуляції на пробіли

en: Mouse support
uk: Підтримка миші

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
uk: Довідка про команди пошуку
    
     Введіть слова чи символи для пошуку та натисніть Enter. Якщо введений вами текст буде знайдено, ви перейдете до місце найближчого збігу з шуканим рядком. 
    
     Попередній потрібний вам рядок буде показано в дужках після пропозиції пошуку. Якщо ви натиснете Enter не ввівши жодного тексту, буде здійснено пошук попереднього шуканого рядка.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
uk: Якщо ви позначили текст та виконали пошук з заміною, то відбудеться заміна тільки тих збігів, що є у позначеному тексті. 
    
     У режимі пошуку доступні такі функціональні клавіші:

en: === Replacement ===
    
     Type the characters that should replace what you typed at the previous prompt, and press Enter.
uk: === Заміна ===
    
     Введіть символи, які мають замінити те, що ви ввели за попереднім запитом, і натисніть Enter.

en:  The following function keys are available at this prompt:
uk:  У цьому запиті можна скористатися такими функціональними клавішами:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
uk: Текст довідки режиму До_рядка
    
     Введіть номер рядка, до якого ви хочете перейти і натисніть Enter. Якщо кількість рядків у файлі менша за число, яке ви ввели, ви перейдете до останнього рядка файла.
    
     У режимі До_рядка можна скористатися такими функціональними клавішами:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
uk: Довідка по командах пошуку
    
     Введіть слова або символи, які Ви збираєтеся шукати, потім натисніть Enter. Якщо для введеного Вами знайдеться збіг, екран переміститься до найближчого збігу.
    
     Попередній рядок пошуку буде показано у дужках після запрошення 'Пошук:'. Натиснення Enter без редагування тексту продовжить попередній пошук.

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
uk: Якщо вам потрібен ще один порожній буфер, не вводьте жодної назви файла або вкажіть файл, якого не існує, потім натисніть Enter.
    
     У режимі «Вставка файла» можна скористатися такими функціональними клавішами:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
uk: Довідка до режиму «Запис файла»
    
     Наберіть назву, яку слід використати для поточного файла і натисніть Enter, щоб зберегти його.
    
     Якщо у файлі є позначений текст, вам запропонують зберегти лише позначений текст до окремого файла. Щоб зменшити ймовірність перезапису поточного файла лише його частиною, у цьому режимі поточна назва файла не є його типовою назвою.
    
     У режимі «Запис файла» можна скористатися такими функціональними клавішами:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
uk: Текст довідки режиму «Перегляд файлів»
    
     Переглядач файлів використовується для візуального перегляду вмісту каталогу та вибору потрібного файла для запису або читання. Ви маєте користуватись клавішами керування курсором та PageUp/PageDown для пересування крізь файли, та обирати потрібний файл або входити до вибраного каталогу клавішею S або Enter. Щоб перейти на каталог вище, виберіть каталог «..» на початку списку файлів.
    
     У режимі перегляду файлів можна скористатися такими функціональними клавішами:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
uk: Довідка до режиму пошуку
    
     Введіть слова або символи, які ви збираєтеся шукати, потім натисніть Enter. Якщо для введеного вами знайдеться збіг, екран переміститься у місце поблизу від знайденого збігу.
    
     Попередній рядок пошуку буде показано у дужках після запрошення «Пошук:». Натиснення Enter без редагування тексту продовжить попередній пошук.

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
uk: Довідка щодо режиму «До каталогу»
    
     Введіть назву каталогу, до якого слід перейти.
    
     Якщо доповнення за Tab не було вимкнено, ви можете скористатися клавішею Tab [спроби] автоматичного доповнення назви каталогу.
    
     У режимі переходу до каталогу можна скористатися такими функціональними клавішами:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
uk: Текст довідки перевірки правопису
    
     Програма перевірки правопису перевіряє орфографію усього тексту поточного файла. Якщо знайдено невідоме слово, воно підсвічується та з'являється редагована заміна цьому слову. Потім буде з'являтися запрошення для заміни кожного входження даного помилково написаного слова у поточному файлі.
    
     У режимі перевірки правопису можна скористатися такими функціональними клавішами:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
uk: Текст довідки режиму виконання команд
    
     У цьому режимі можна вставляти дані, виведені у результаті виконання команди у командній оболонці, до поточного буфера (або до нового буфера). Якщо перед командою вказано «|» (символ каналу), команді буде передано поточний вміст буфера (або позначеного фрагмента).

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
uk: Якщо вам просто потрібен іще один порожній буфер, не вводьте ніяких команд.
    
     Ви також можете вибрати один із чотирьох інструментів або вирізати великий шматок буфера, або приспати редактор.

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
uk: === Човник ===
    
     У цьому режимі смужка стану показуватиме повідомлення про помилку або попередження, а курсор пересуватиметься до відповідної позиції у файлі. За допомогою клавіш PageUp і PageDown ви зможете переходити до попереднього або наступного повідомлення.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
uk:  В режимі човника можна скористатися такими функціональними клавішами:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
uk: Текст довідки nano
    
     Редактор nano розроблено для емуляції функціональності та простоти використання оригінального редактора UW Pico.  Редактор розбито на 4 основні частини: верхній рядок містить версію програми, назву поточного файла, який редагують, та чи було внесено зміни у поточний файл. Друга частина — це головне вікно редагування, у якому  показано редагований файл. Рядок стану — 3 рядок знизу — містить різні важливі повідомлення.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
uk: Два рядки знизу показують найчастіше використовувані комбінації клавіш.
    
     Система позначень комбінацій клавіш така: комбінації з Control позначено символом (^), їх можна ввести за допомогою натискання клавіші Control (Ctrl) або подвійного натискання клавіші Escape (Esc); Комбінації з клавішею Meta позначено символом «M», їх можна ввести за допомогою клавіш Alt, Cmd або Esc, залежно від моделі використаної клавіатури.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
uk: Також, за допомогою подвійного натискання Esc та введення тризначного числа від 000 до 255 можна ввести символ з відповідним номером у коді. У основному вікні редагування можна скористатися вказаними нижче комбінаціями клавіш. Альтернативні комбінації наведено у дужках:

en: enable/disable
uk: дозволити/заборонити

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
uk: Не вдалося створити каталог %s: %s
    Цей каталог потрібен для зберігання та завантаження журналу пошуку або даних щодо позиції курсора.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
uk: Адреса %s не є адресою каталогу, хоча має нею бути.
    Nano не зможе завантажувати або зберігати дані щодо журналу пошуку та позицій курсора.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
uk: Не вдалося обмежити доступ до %s: %s

en: Key is invalid in view mode
uk: Некоректна клавіша у режимі перегляду

en: This function is disabled in restricted mode
uk: Цю функцію вимкнено у обмеженому режимі

en: To suspend, type ^T^Z
uk: Для призупинення введіть ^T^Z

en: No file name
uk: Немає назви файла

en: Save modified buffer?
uk: Зберегти змінений буфер?

en: 
    Too many .save files
uk: 
    Забагато файлів .save

en: 
    Buffer written to %s
uk: 
    Буфер записано до %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
uk: Користування: nano [ПАРАМЕТРИ] [[+РЯДОК[,ПОЗИЦІЯ]] ФАЙЛ]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
uk: Щоб розташувати курсор у певному рядку файла, вкажіть номер рядка із «+»
    перед назвою файла. Позицію у рядку можна вказати після коми.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
uk: Якщо назвою файла є «-», nano читатиме дані зі стандартного джерела введення.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
uk: Параметр

en: Long option
uk: Повна версія

en: Meaning
uk: Значення

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
uk: Увімкнути розумну кнопку Home

en: Save backups of existing files
uk: Зберігати резервні копії наявних файлів

en: -C <dir>
uk: -C <кат>

en: --backupdir=<dir>
uk: --backupdir=<кат>

en: Directory for saving unique backup files
uk: Каталог для зберігання унікальних резервних копій

en: Use bold instead of reverse video text
uk: Використовувати жирний шрифт замість звичайного

en: Convert typed tabs to spaces
uk: Перетворювати табуляції у пробіли

en: Read a file into a new buffer by default
uk: Типово читати файл до нового буфера

en: Use (vim-style) lock files
uk: Використовувати файли блокування (як у vim)

en: Save & reload old search/replace strings
uk: Зберігати і перезавантажувати рядки пошуку/заміни

en: Don't look at nanorc files
uk: Не використовувати файли nanorc

en: -J <number>
uk: -J <число>

en: --guidestripe=<number>
uk: --guidestripe=<число>

en: Show a guiding bar at this column
uk: Показувати напрямну у цій позиції

en: Fix numeric keypad key confusion problem
uk: Виправляти проблему малої клавіатури

en: Don't add an automatic newline
uk: Не додавати новий рядок автоматично

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
uk: Обрізати кінцеві пробіли при жорсткому перенесенні

en: Don't convert files from DOS/Mac format
uk: Не перетворювати файли з формату DOS/Mac

en: Leading whitespace means new paragraph
uk: Початковий пробіл означає новий абзац

en: Save & restore position of the cursor
uk: Зберігати і відновлювати позицію курсора

en: -Q <regex>
uk: -Q <ф_вираз>

en: --quotestr=<regex>
uk: --quotestr=<ф_вираз>

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
uk: Формальний вираз для відповідника лапок

en: Restrict access to the filesystem
uk: Обмежити доступ до файлової системи

en: Display overlong lines on multiple rows
uk: Розбивати надто довгі рядки на декілька рядків

en: -T <number>
uk: -T <число>

en: --tabsize=<number>
uk: --tabsize=<число>

en: Make a tab this number of columns wide
uk: Встановити для табуляції ширину у цю кількість позицій

en: Wipe status bar upon next keystroke
uk: Витерти смужку стану після натискання клавіші

en: Print version information and exit
uk: Показати версію та вийти

en: Detect word boundaries more accurately
uk: Використовувати більш точне визначення меж слів

en: -X <string>
uk: -X <рядок>

en: --wordchars=<string>
uk: --wordchars=<рядок>

en: Which other characters are word parts
uk: Які інші символи є частинами слів

en: -Y <name>
uk: -Y <назва>

en: --syntax=<name>
uk: --syntax=<назва>

en: Syntax definition to use for coloring
uk: Опис синтаксису, який слід використовувати для розфарбування

en: Let Bsp and Del erase a marked region
uk: Дозволити Bsp і Del витирати позначену область

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
uk: Розривати рядки на пробілах

en: Automatically hard-wrap overlong lines
uk: Автоматично жорстко переносити надто довгі рядки

en: Constantly show cursor position
uk: Постійно показувати позицію курсора

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
uk: Виправити проблему Backspace/Delete

en: Keep the line below the title bar empty
uk: Порожній рядок під смужкою заголовка

en: -f <file>
uk: -f <файл>

en: --rcfile=<file>
uk: --rcfile=<файл>

en: Use only this file for configuring nano
uk: Використовувати лише цей файл для налаштовування nano

en: Show cursor in file browser & help text
uk: Показувати курсор у переглядачі файлів і довідці

en: Show this help text and exit
uk: Показати текст цієї довідки і завершити роботу

en: Automatically indent new lines
uk: Автоматично вирівнювати нові рядки

en: Scroll per half-screen, not per line
uk: Гортати на півекрана, а не на рядок

en: Cut from cursor to end of line
uk: Вирізати від курсора до кінця рядка

en: Show line numbers in front of the text
uk: Показувати номери рядків перед текстом

en: Enable the use of the mouse
uk: Дозволити використання миші

en: Do not read the file (only write it)
uk: Не читати файл (лише записувати до нього)

en: -o <dir>
uk: -o <кат>

en: --operatingdir=<dir>
uk: --operatingdir=<кат>

en: Set operating directory
uk: Встановити робочий каталог

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
uk: Зберегти клавіші XON (^Q) та XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
uk: Показати індикатор позиції+порції

en: -r <number>
uk: -r <число>

en: --fill=<number>
uk: --fill=<число>

en: Set width for hard-wrap and justify
uk: Встановити позицію для жорсткого перенесення і вирівнювання

en: -s <program>
uk: -s <програма>

en: --speller=<program>
uk: --speller=<програма>

en: Use this alternative spell checker
uk: Використовувати цю альтернативну програму перевірки правопису

en: Save changes on exit, don't prompt
uk: Зберігати зміни при виході, без запитань

en: Save a file by default in Unix format
uk: Типово зберігати файл у форматі Unix

en: View mode (read-only)
uk: Режим перегляду (лише читання)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
uk: Не переносити надто довгі рядки жорстко [типово]

en: Don't show the two help lines
uk: Не показувати два рядка довідки внизу

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
uk: Ctrl+Стрілка праворуч зупиняється на кінцях слів

en: List the names of available syntaxes
uk: Список назв доступних варіантів синтаксису

en: Also try magic to determine syntax
uk: Також спробувати евристику для визначення синтаксису

en: Accept 'filename:linenumber' notation
uk: Приймати позначення «назва_файла:номер_рядка»

en: Show some states on the title bar
uk: Показувати деякі стани на смужці заголовка

en: Show a feedback bar at the bottom
uk: Показувати панель відгуку внизу

en: Hide all bars, use whole terminal
uk: Приховати усі панелі, використовувати увесь термінал

en: Use better-known key bindings
uk: Використати краще відомі клавіатурні скорочення

en:  GNU nano, version %s
uk:  GNU nano версії %s

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
uk:  (C) %s Free Software Foundation та різні учасники розробки

en:  Compiled options:
uk:  Зібрано з таким параметрами:

en: Available syntaxes:
uk: Доступні варіанти синтаксису:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
uk: Не вдалося повторно встановити з'єднання stdin із клавіатурою

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
uk: Читаємо дані з клавіатури; натисніть ^D або ^D^D, щоб припинити читання.

en: Failed to open stdin: %s
uk: Не вдалося відкрити stdin: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
uk: Прийнято SIGHUP або SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
uk: Вибачте! Nano зазнала аварії! Код: %d. Будь ласка, повідомте розробникам про цю ваду.

en: Use "fg" to return to nano.
uk: Використовуйте «fg» для повернення у nano

en: Current syntax determines Tab
uk: Поточний синтаксис визначає Tab

en: enabled
uk: дозволено

en: disabled
uk: заборонено

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
uk: Невідома послідовність

en: Unknown function: %s
uk: Невідома функція: %s

en: Missing }
uk: Пропущено }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
uk: Непов'язана комбінація: F%i

en: Unbound key
uk: Непов'язана комбінація

en: Unbindable key: M-^%c
uk: Непов'язана комбінація: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
uk: Непов'язана комбінація: %s%c

en: Unbindable key: ^[
uk: Непов'язана комбінація: ^[

en: Guide column "%s" is invalid
uk: Напрямна позиція «%s» є некоректною

en: Requested tab size "%s" is invalid
uk: Запитаний розмір табуляції «%s» не підходить

en: Requested fill size "%s" is invalid
uk: Надіслано запит на некоректний розмір заповнення «%s»

en: Type '%s -h' for a list of available options.
uk: Введіть команду «%s -h», щоб отримати список доступних параметрів.

en: Bad quoting regex "%s": %s
uk: Помилковий формальний вираз «%s» у лапках: %s

en: Invalid search modifier '%c'
uk: Некоректний модифікатор пошуку, «%c»

en: Empty search string
uk: Порожній рядок для пошуку

en: Invalid line or column number
uk: Некоректний номер рядка або позиції

en: Invalid number
uk: Некоректне число

en: Standard input is not a terminal
uk: Стандартним введенням не є термінал

en: Can open just one file
uk: Можна відкривати лише один файл одночасно

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
uk: Вітаємо у nano. Базова довідка: Ctrl+G.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
uk: YyТт

en: Nn
uk: NnНн

en: Aa
uk: AaВв

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: All
uk: Все

en: Mistakes in '%s'
uk: Помилки у «%s»

en: Problems with history file
uk: Проблеми із файлом журналу

en: Error in %s on line %zu:
uk: Помилка в %s на рядку %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
uk: Аргумент %s має незакриту "

en: Regex strings must begin and end with a " character
uk: Рядки формальних виразів повинні починатися та закінчуватися лапками (")

en: Empty regex string
uk: Порожній формальний вираз

en: Bad regex "%s": %s
uk: Помилковий формальний вираз «%s»: %s

en: Missing syntax name
uk: Пропущено назву синтаксису

en: Unpaired quote in syntax name
uk: Непарний знак лапок у назві синтаксису

en: The "none" syntax is reserved
uk: Синтаксис «none» зарезервовано

en: The "default" syntax does not accept extensions
uk: Синтаксис «default» не може мати розширень

en: Syntax "%s" has no color commands
uk: Синтаксис «%s» не має колірних команд

en: Missing key name
uk: Пропущено назву клавіші

en: Key name %s is invalid
uk: Назва ключа %s є некоректною

en: Must specify a function to bind the key to
uk: Для прив'язування клавіші слід вказати функцію

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
uk: Слід вказати меню (або «all»), до якого слід прив'язати клавішу або відв'язати її

en: Unknown menu: %s
uk: Невідоме меню: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
uk: У меню «%2$s» немає пункту «%1$s»

en: Keystroke %s may not be rebound
uk: Призначення %s змінювати не можна

en: Command "%s" not understood
uk: Невідома команда «%s»

en: Path is too long
uk: Шлях є надто довгим

en: Error expanding %s: %s
uk: Помилка під час розгортання %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
uk: Для кольору «%s» префікс не потрібен

en: Color "%s" not understood
uk: Невідомий колір «%s»

en: An attribute requires a subsequent comma
uk: Атрибут потребує наступної коми

en: Missing color name
uk: Пропущено назву кольору

en: Missing regex string after '%s' command
uk: Не вистачає рядка формального виразу після команди «%s»

en: "start=" requires a corresponding "end="
uk: "start=" потребує відповідного "end="

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
uk: Використання команди «%s» потребує попереднього використання команди «syntax»

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
uk: Синтаксис «default» не може використовувати формальні вирази «%s»

en: Missing argument after '%s'
uk: Пропущений аргумент після «%s»

en: Argument of '%s' lacks closing "
uk: Аргумент «%s», не вистачає завершальної "

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
uk: Із функцією «%s» у меню «%s» не пов'язано ніяких комбінацій клавіш. Завершуємо роботу.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
uk: Якщо потрібно, скористайтеся nano з параметром -I, щоб скоригувати параметри у nanorc.

en: Could not find syntax "%s" to extend
uk: Не вдалося знайти синтаксичну конструкцію «%s» для розширення

en: Command "%s" not allowed in included file
uk: Команда «%s» не дозволена у включеному файлі

en: Missing option
uk: Пропущено параметр

en: Unknown option: %s
uk: Невідомий параметр: %s

en: Cannot unset option "%s"
uk: Неможливо скасувати визначення параметра «%s»

en: Option "%s" requires an argument
uk: Опція «%s» вимагає аргумент

en: Argument is not a valid multibyte string
uk: Аргумент не є коректним багатобайтовим рядком

en: Non-blank characters required
uk: Вимагається непорожній символ

en: Even number of characters required
uk: Кількість символів має бути парною

en: Two single-column characters required
uk: Вимагається два одинарних символи

en: Specified rcfile does not exist
uk: Вказаного файла rcfile не існує

en: I can't find my home directory!  Wah!
uk: Я не можу знайти свою домівку! Жах!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
uk:  [РегЗалеж]

en:  [Regexp]
uk:  [ФормВир]

en:  (to replace) in selection
uk:  (що змінювати) у позначеному

en:  (to replace)
uk:  (до заміни)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
uk: Шукаємо…

en: "%.*s%s" not found
uk: "%.*s%s" не знайдено

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
uk: Замінити цей примірник?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
uk: Замінити на

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
uk[0]: Замінено %zd збіг
uk[1]: Замінено %zd збіги
uk[2]: Замінено %zd збігів

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
uk: Введіть номер рядка, номер ряду

en: Not a bracket
uk: Не дужка

en: No matching bracket
uk: Нема відповідної дужки

en: Placed anchor
uk: Розміщено прив'язку

en: Removed anchor
uk: Вилучено прив'язку

en: Jumped to anchor
uk: Перехід до прив'язки

en: This is the only anchor
uk: Це єдина прив'язка

en: There are no anchors
uk: Прив'язок немає

en: Mark Set
uk: Мітку встановлено

en: Mark Unset
uk: Мітку знято

en: Commenting is not supported for this file type
uk: Додавання коментарів у файлах цього типу не передбачено

en: Cannot comment past end of file
uk: Не можна закоментувати дані за кінцем файла

en: Nothing to undo
uk: Немає що скасувати

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
uk: додавання

en: line break
uk: розрив рядка

en: deletion
uk: вилучення

en: line join
uk: об'єднання рядків

en: replacement
uk: заміну

en: erasure
uk: витирання

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
uk: вирізання

en: paste
uk: вставлення

en: insertion
uk: вставлення

en: indent
uk: відступ

en: unindent
uk: скас.відступ

en: comment
uk: закоментувати

en: uncomment
uk: розкоментувати

en: Undid %s
uk: Скасувати %s

en: Nothing to redo
uk: Немає що повторити

en: Redid %s
uk: Повторити %s

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
uk: вирівнювання

en: Selection is empty
uk: Нічого не позначено

en: Justified selection
uk: Вирівняне позначення

en: Justified file
uk: Вирівняний файл

en: Justified paragraph
uk: Вирівняний абзац

en: Buffer is empty
uk: Буфер є порожнім

en: Invoking formatter...
uk: Викликаємо засіб форматування…

en: Error invoking '%s'
uk: Помилка під час виконання «%s»

en: Program '%s' complained
uk: Повідомлення програми «%s»

en: Nothing changed
uk: Нічого не змінено

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
uk: виправлення помилок

en: formatting
uk: форматування

en: Finished checking spelling
uk: Перевірку орфографії завершено

en: Buffer has been processed
uk: Буфер оброблено

en: Unfindable word: %s
uk: Непридатне до пошуку слово: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
uk: Редагувати заміну

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
uk: Наступне слово…

en: Invoking spell checker...
uk: Викликаємо засіб перевірки правопису…

en: Could not get size of pipe buffer
uk: Не можу отримати розмір буферу каналу

en: Error invoking "uniq"
uk: Помилка виконання "uniq"

en: Error invoking "sort"
uk: Не вдалося викликати «sort»

en: Error invoking "spell"
uk: Помилка виконання "spell"

en: No linter is defined for this type of file
uk: Для цього типу файлів не визначено обробника

en: Save modified buffer before linting?
uk: Зберегти змінений буфер перед обробкою?

en: Invoking linter...
uk: Викликаємо linter…

en: Got 0 parsable lines from command: %s
uk: Від команди отримано 0 придатних рядків: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
uk: Це повідомлення пов'язано із невідкритим файлом %s. Відкрити його у новому буфері?

en: No messages for this file
uk: Для цього файла повідомлень немає

en: At first message
uk: На першому повідомленні

en: At last message
uk: На останньому повідомленні

en: No formatter is defined for this type of file
uk: Для цього типу файлів не визначено засобу форматування

en: In Selection:
uk: У позначеному:

en: line | lines
uk[0]: рядок
uk[1]: рядки
uk[2]: рядків

en: word | words
uk[0]: слово
uk[1]: слова
uk[2]: слів

en: character | characters
uk[0]: символ
uk[1]: символи
uk[2]: символів

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
uk: Буквальний ввід

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
uk: Некоректний код

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
uk: Немає фрагмента слова

en: No further matches
uk: Далі немає відповідників

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
uk: Немає відповідників

en: Nano is out of memory!
uk: Nano не вистачає вільної пам'яті!

en: Recording a macro...
uk: Записуємо макрос…

en: Stopped recording
uk: Запис припинено

en: Cannot run macro while recording
uk: Не можна запускати макрос, доки його записують

en: Macro is empty
uk: Макрос є порожнім

en: Too much input at once
uk: Забагато вхідних даних одразу

en: Too many errors from stdin
uk: Забагато помилок від stdin

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
uk: Введення Unicode: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
uk: Обробка --

en: DIR:
uk: Кат.:

en: View
uk: Вигляд

en: Modified
uk: Змінено

en: Restricted
uk: Обмежений

en: (nameless)
uk: (без назви)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
uk[0]:  (%zu рядок)
uk[1]:  (%zu рядки)
uk[2]:  (%zu рядків)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
uk[0]:  (%zu рядок, %s)
uk[1]:  (%zu рядки, %s)
uk[2]:  (%zu рядків, %s)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
uk: рядок %*zd з %zd (%2d%%), позиція %2zu з %2zu (%3d%%), символ %*zu з %zu (%2d%%)

en: The nano text editor
uk: Текстовий редактор nano

en: version
uk: версія

en: Brought to you by:
uk: Створено для Вас:

en: Special thanks to:
uk: Особлива подяка:

en: The Free Software Foundation
uk: The Free Software Foundation (Фонд Вільного Програмного забезпечення)

en: the many translators and the TP
uk: багатьом перекладачам та TP

en: For ncurses:
uk: За ncurses:

en: and anyone else we forgot...
uk: та іншим, кого ми забули...

en: Thank you for using nano!
uk: Дякуємо за використання nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
uk: %s: параметр «%s%s» не є однозначним

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
uk: %s: неоднозначний параметр «%s%s»; можливі варіанти:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
uk: %s: невідомий параметр «%s%s»

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
uk: %s: додавання аргументів до параметра «%s%s» не передбачено

en: %s: option '%s%s' requires an argument
uk: %s: до параметра «%s%s» слід додати аргумент

en: %s: invalid option -- '%c'
uk: %s: некоректний параметр — «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
uk: %s: до параметра слід додати аргумент — «%c»

en: Success
uk: Успіх

en: No match
uk: Не знайдено

en: Invalid regular expression
uk: Помилка у формальному виразі

en: Invalid collation character
uk: Некоректний символ порівняння

en: Invalid character class name
uk: Некоректна назва класу символів

en: Trailing backslash
uk: Кінцевий символ похилої риски

en: Invalid back reference
uk: Некоректне зворотне посилання

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
uk: Вираз без парних [, [^, [:, [. або [=

en: Unmatched ( or \(
uk: Неврівноважена послідовність ( або \(

en: Unmatched \{
uk: Неврівноважена послідовність \{

en: Invalid content of \{\}
uk: Некоректний вміст \{\}

en: Invalid range end
uk: Некоректне завершення діапазону

en: Memory exhausted
uk: Пам'ять вичерпано

en: Invalid preceding regular expression
uk: Помилка у попередньому формальному виразі

en: Premature end of regular expression
uk: Неочікуване завершення формального виразу

en: Regular expression too big
uk: Занадто об'ємний формальний вираз

en: Unmatched ) or \)
uk: Неврівноважена послідовність ) або \)

en: No previous regular expression
uk: Немає попереднього формального виразу
