nano 7.0-pre1 - en to sv translation catalogue (618 entries)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters.
en: (dir)
sv: (kat)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 12 characters.
en: (parent dir)
sv: (föräldkat)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
sv: (enorm)

en: Search Wrapped
sv: Sökningen började om från början

en: This is the only occurrence
sv: Detta är enda förekomsten

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
sv: Sök

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
sv:  [Baklänges]

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: No current search pattern
sv: Inget aktuellt sökmönster

en: Cannot open directory: %s
sv: Det går inte att öppna katalog: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
sv: Gå till katalog

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
sv: Kan inte gå utanför %s

en: Can't move up a directory
sv: Kan inte gå upp en katalog

en: Error reading %s: %s
sv: Fel vid inläsning av %s: %s

en: The working directory has disappeared
sv: Arbetskatalogen har försvunnit

en: Unknown syntax name: %s
sv: Okänt syntaxnamn: %s

en: magic_load() failed: %s
sv: Misslyckades med magic_load(): %s

en: magic_file(%s) failed: %s
sv: Misslyckades med magic_file(%s): %s

en: Nothing was cut
sv: Inget klipptes ut

en: Copied nothing
sv: Kopierade inget

en: Cutbuffer is empty
sv: Urklippsbufferten är tom

en: Error deleting lock file %s: %s
sv: Fel vid borttagning av låsfilen %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
sv: Det gick inte bestämma min identitet för låsfilen

en: Couldn't determine hostname: %s
sv: Det gick inte att bestämma värdnamn: %s

en: Error writing lock file %s: %s
sv: Fel vid skrivning av låsfilen %s: %s

en: Someone else is also editing this file
sv: Någon annan redigerar också filen

en: Error opening lock file %s: %s
sv: Fel vid inläsning av låsfilen %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
sv: Inkorrekt låsfil ignoreras: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
sv: Filen %s redigeras (av %s med %s, PID %s); öppna ändå?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
sv: Katalogen ”%s” finns inte

en: Path '%s': %s
sv: Sökvägen '%s': %s

en: Path '%s' is not a directory
sv: Sökvägen "%s" är inte en katalog

en: Path '%s' is not accessible
sv: Sökvägen ”%s” är inte åtkomstbar

en: Directory '%s' is not writable
sv: Katalogen ”%s” är inte skrivbar

en: Can't read file from outside of %s
sv: Det går inte att läsa fil från utanför %s

en: "%s" is a directory
sv: "%s" är en katalog

en: "%s" is a device file
sv: "%s" är en enhetsfil

en: "%s" is a FIFO
sv: "%s" är en FIFO-kö

en: %s is meant to be read-only
sv: %s är avsedd att vara skrivskyddad

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
sv[0]: %s -- %zu rad (%s)
sv[1]: %s -- %zu rader (%s)

en: New Buffer
sv: Ny buffert

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
sv[0]: %s --  %zu rad
sv[1]: %s -- %zu rader

en: No more open file buffers
sv: Inga fler öppna filbuffertar

en: Interrupted
sv: Avbruten

en: File '%s' is unwritable
sv: Sökvägen ”%s” är inte skrivbar

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
sv[0]: Läste %zu rad (konverterad från Mac-format)
sv[1]: Läste %zu rader (konverterade från Mac-format)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
sv[0]: Läste %zu rad (konverterad från DOS-format)
sv[1]: Läste %zu rader (konverterade från DOS-format)

en: Read %zu line | Read %zu lines
sv[0]: Läste %zu rad
sv[1]: Läste %zu rader

en: New File
sv: Ny fil

en: File "%s" not found
sv: Filen "%s" kunde inte hittas

en: Reading from FIFO...
sv: Läser från FIFO...

en: Reading...
sv: Läser...

en: Could not create pipe: %s
sv: Det gick inte att skapa rör: %s

en: Could not fork: %s
sv: Det gick inte att grena: %s

en: Executing...
sv: Exekverar...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
sv: filtrering

en: Failed to open pipe: %s
sv: Misslyckades med att öppna rör: %s

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Piping failed
sv: Misslyckades med pipe

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
sv: Kommando att köra i ny buffert

en: Command to execute
sv: Kommando att köra

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
sv: Fil att läsa okonverterad till ny buffert [från %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
sv: Fil att läsa till ny buffert [från %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
sv: Fil att infoga okonverterad [från %s]

en: File to insert [from %s]
sv: Fil att infoga [från %s]

en: Invalid operating directory: %s
sv: Ogiltig arbetskatalog: %s

en: Invalid backup directory: %s
sv: Ogiltig katalog för säkerhetskopia: %s

en: Making backup...
sv: Skapar säkerhetskopia...

en: Too many existing backup files
sv: För många säkerhetskopierade filer

en: Cannot read original file
sv: Det går inte att läsa originalfilen

en: Cannot make regular backup
sv: Det går inte att skapa vanlig säkerhetskopia

en: Trying again in your home directory
sv: Prova igen i din hemkatalog

en: Cannot make backup
sv: Det går inte att skapa säkerhetskopia

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
sv: Det går inte att skapa säkerhetskopia; fortsätta och spara aktuell fil?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
sv: Det går inte att skapa säkerhetskopia: %s

en: Can't write outside of %s
sv: Kan inte skriva utanför %s

en: Error writing %s: %s
sv: Fel vid skrivning av %s: %s

en: Error writing temp file: %s
sv: Fel vid skrivning av temporär fil: %s

en: Writing to FIFO...
sv: Skriver till FIFO...

en: Writing...
sv: Skriver...

en: Error reading temp file: %s
sv: Fel vid läsning av temporär fil: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
sv: Filen på disk har trunkerats!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
sv: Kanske ^T^Z, skapa diskutrymme, fortsätta, sedan ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
sv[0]: Skrev %zu rad
sv[1]: Skrev %zu rader

en:  [DOS Format]
sv:  [DOS-format]

en:  [Mac Format]
sv:  [Mac-format]

en:  [Backup]
sv:  [Säkerhetskopia]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
sv: Infoga markering till fil

en: Append Selection to File
sv: Lägg till markering till fil

en: Write Selection to File
sv: Skriv markering till fil

en: File Name to Prepend to
sv: Filnamn att infoga i

en: File Name to Append to
sv: Filnamn att lägga till i

en: File Name to Write
sv: Filnamn att skriva

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
sv: För liten

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
sv: Filen existerar -- kan inte skriva över

en: Save file under DIFFERENT NAME?
sv: Spara filen med ANNAT NAMN?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
sv: Filen ”%s” existerar; SKRIVA ÖVER?

en: File on disk has changed
sv: Filen har ändrats på disk

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
sv: Filen har ändrats sedan du öppnade den; fortsätt spara?

en: (more)
sv: (mer)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
sv: Avsluta

en: Close
sv: Stäng

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
sv: Avbryt den aktuella funktionen

en: Display this help text
sv: Visa denna hjälptext

en: Close the current buffer / Exit from nano
sv: Stäng aktuell buffert / Avsluta nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
sv: Skriv den aktuella bufferten (eller markerat område) till disk

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
sv: Infoga ytterligare en fil i aktuell buffert (eller till en ny buffert)

en: Search forward for a string or a regular expression
sv: Sök framåt efter en sträng eller ett reguljärt uttryck

en: Search backward for a string or a regular expression
sv: Sök bakåt efter en sträng eller ett reguljärt uttryck

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
sv: Klipp ut den aktuella raden (eller markerat område (eller markerat område) och lagra den i urklippsbufferten

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
sv: Klistra in innehållet från urklippsbufferten vid aktuell markörposition

en: Display the position of the cursor
sv: Visa markörens position

en: Invoke the spell checker, if available
sv: Starta stavningskontrollen, om tillgänglig

en: Replace a string or a regular expression
sv: Ersätt en sträng eller ett reguljärt uttryck

en: Go to line and column number
sv: Gå till rad- och kolumnnummer

en: Mark text starting from the cursor position
sv: Markera text med början vid markörpositionen

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
sv: Kopiera aktuell rad (eller markerat område) och lagra den i urklippsbufferten

en: Throw away the current line (or marked region)
sv: Kasta aktuell rad (eller markerat område)

en: Indent the current line (or marked lines)
sv: Indentera aktuell rad (eller markerade rader)

en: Unindent the current line (or marked lines)
sv: Avindentera aktuell rad (eller markerade rader)

en: Undo the last operation
sv: Ångra senaste åtgärden

en: Redo the last undone operation
sv: Gör om den senaste ångraåtgärden

en: Go back one character
sv: Gå bakåt ett tecken

en: Go forward one character
sv: Gå framåt ett tecken

en: Go back one word
sv: Gå bakåt ett ord

en: Go forward one word
sv: Gå framåt ett ord

en: Go to previous line
sv: Gå till föregående rad

en: Go to next line
sv: Gå till nästa rad

en: Go to beginning of current line
sv: Gå till början på aktuell rad

en: Go to end of current line
sv: Gå till slutet på aktuell rad

en: Go to previous block of text
sv: Gå till föregående textblock

en: Go to next block of text
sv: Gå till nästa textblock

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
sv: Gå till början på det aktuella stycket; sedan för föregående stycke

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
sv: Gå till slutet på det aktuella stycket; sedan för nästa stycke

en: Go one screenful up
sv: Gå en hel skärm upp

en: Go one screenful down
sv: Gå en hel skärm ned

en: Go to the first line of the file
sv: Gå till filens första rad

en: Go to the last line of the file
sv: Gå till filens sista rad

en: Go to the matching bracket
sv: Gå till den matchande klammern

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
sv: Rulla upp en rad utan att flytta markören

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
sv: Rulla ned en rad utan att flytta markören

en: Center the line where the cursor is
sv: Centrera raden under markören

en: Switch to the previous file buffer
sv: Växla till föregående filbuffert

en: Switch to the next file buffer
sv: Växla till nästa filbuffert

en: Insert the next keystroke verbatim
sv: Infoga nästa tecken ordagrant

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
sv: Infoga ett tabulatortecken vid markörpositionen (eller indentera markerade rader)

en: Insert a newline at the cursor position
sv: Infoga ny rad-tecken vid markörpositionen

en: Delete the character under the cursor
sv: Ta bort tecknet under markören

en: Delete the character to the left of the cursor
sv: Ta bort tecknet till vänster om markören

en: Delete backward from cursor to word start
sv: Ta bort bakåt från markören till ordets början

en: Delete forward from cursor to next word start
sv: Ta bort framåt från markören till början på nästa ord

en: Cut from the cursor position to the end of the file
sv: Klipp ut från markörens position till slutet av filen

en: Justify the current paragraph
sv: Justera det aktuella stycket

en: Justify the entire file
sv: Justera hela filen

en: Count the number of lines, words, and characters
sv: Räkna antalet rader, ord och tecken

en: Suspend the editor (return to the shell)
sv: Försätt redigeraren i vänteläge (återvänd till skalet)

en: Refresh (redraw) the current screen
sv: Uppdatera (rita om) den aktuella skärmen

en: Try and complete the current word
sv: Försök att komplettera det aktuella ordet

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
sv: Kommentera/avkommentera aktuell rad (eller markerade rader)

en: Save file without prompting
sv: Spara fil utan att fråga

en: Search next occurrence backward
sv: Sök nästa förekomst bakåt

en: Search next occurrence forward
sv: Sök nästa förekomst framåt

en: Start/stop recording a macro
sv: Börja/avsluta inspelning av ett makro

en: Run the last recorded macro
sv: Kör det senast inspelade makrot

en: Place or remove an anchor at the current line
sv: Lägg till eller ta bort en fästpunkt på aktuell rad

en: Jump backward to the nearest anchor
sv: Hoppa bak till närmsta fästpunkt

en: Jump forward to the nearest anchor
sv: Hoppa fram till närmsta fästpunkt

en: Toggle the case sensitivity of the search
sv: Växla skiftlägeskänslig sökning

en: Reverse the direction of the search
sv: Vänd riktning för sökningen

en: Toggle the use of regular expressions
sv: Växla användningen av reguljära uttryck

en: Recall the previous search/replace string
sv: Återkalla den föregående sök/ersätt-strängen

en: Recall the next search/replace string
sv: Återkalla nästa sök/ersätt-sträng

en: Toggle the use of DOS format
sv: Växla användning av DOS-format

en: Toggle the use of Mac format
sv: Växla användning av Mac-format

en: Toggle appending
sv: Växla inmatning efter

en: Toggle prepending
sv: Växla inmatning före

en: Toggle backing up of the original file
sv: Växla säkerhetskopiering av originalfilen

en: Execute a function or an external command
sv: Kör en funktion eller ett externt kommando

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
sv: Skicka aktuell buffert (eller markerat område) till kommandot

en: Do not convert from DOS/Mac format
sv: Konvertera inte från DOS/Mac-format

en: Toggle the use of a new buffer
sv: Växla användning av en ny buffert

en: Close buffer without saving it
sv: Stäng buffert utan att spara den

en: Go to file browser
sv: Gå till filbläddrare

en: Exit from the file browser
sv: Avsluta från filbläddraren

en: Go to the first file in the list
sv: Gå till första filen i listan

en: Go to the last file in the list
sv: Gå till sista filen i listan

en: Go to the previous file in the list
sv: Gå till föregående fil i listan

en: Go to the next file in the list
sv: Gå till nästa fil i listan

en: Go to lefthand column
sv: Gå till vänstra kolumnen

en: Go to righthand column
sv: Gå till högra kolumnen

en: Go to first row in this column
sv: Gå till första raden i denna kolumn

en: Go to last row in this column
sv: Gå till sista raden i denna kolumn

en: Search forward for a string
sv: Sök framåt efter en sträng

en: Search backward for a string
sv: Sök bakåt efter en sträng

en: Refresh the file list
sv: Uppdatera fillistan

en: Go to directory
sv: Gå till katalog

en: Invoke the linter, if available
sv: Starta felkontrollen, om tillgänglig

en: Go to previous linter msg
sv: Gå till föregående felkontrmedd

en: Go to next linter msg
sv: Gå till nästa felkontrmedd

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
sv: Starta ett program för att formatera/modifiera bufferten

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
sv: Hjälp

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Write Out
sv: Skriv ut

en: Read File
sv: Läs fil

en: Justify
sv: Justera

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Where Is
sv: Var finns

en: Replace
sv: Ersätt

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
sv: Var fanns

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Execute
sv: Kör

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
sv: Plats

en: Go To Line
sv: Gå till rad

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Set Mark
sv: Ange markering

en: Copy
sv: Kopiera

en: Case Sens
sv: Skiftkänsl

en: Reg.exp.
sv: Reg.utr.

en: Backwards
sv: Bakåt

en: No Replace
sv: Ingen ersättning

en: Older
sv: Äldre

en: Newer
sv: Nyare

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
sv: Gå till katalog

en: To Bracket
sv: Till klammer

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
sv: Föreg ord

en: Next Word
sv: Nästa ord

en: Home
sv: Hem

en: End
sv: Slut

en: Prev Line
sv: Föreg rad

en: Next Line
sv: Nästa rad

en: Scroll Up
sv: Rulla upp

en: Scroll Down
sv: Rulla ned

en: Prev Block
sv: Föreg block

en: Next Block
sv: Nästa block

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
sv: Börj på parag.

en: End of Paragraph
sv: Slut på paragraf

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
sv: Föreg sid

en: Next Page
sv: Nästa sid

en: First Line
sv: Första raden

en: Last Line
sv: Sista raden

en: Prev File
sv: Föregående fil

en: Next File
sv: Nästa fil

note: TRANSLATORS: The next four strings are names of keyboard keys.
en: Tab
sv: Tabb

en: Enter
sv: Retur

en: Backspace
sv: Backsteg

en: Delete
sv: Ta bort

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
sv: Klipp vänster

en: Chop Right
sv: Klipp höger

en: Cut Till End
sv: Klipp till slut

en: Full Justify
sv: Heljustera

en: Word Count
sv: Antal ord

en: Verbatim
sv: Ordagrann

en: Indent
sv: Indrag

en: Unindent
sv: Ångra indrag

en: Comment Lines
sv: Kommentera rader

en: Complete
sv: Komplettera

en: Record
sv: Spela in

en: Run Macro
sv: Kör makro

en: Anchor
sv: Fästpunkt

en: Up to anchor
sv: Upp till fästpunkt

en: Down to anchor
sv: Ned till fästpunkt

en: Spell Check
sv: Stavningskontroll

en: Linter
sv: Felkontrollverktyg

en: Formatter
sv: Formaterare

en: Suspend
sv: Vänteläge

en: Center
sv: Centrera

en: Save
sv: Spara

en: Pipe Text
sv: Skicka text

en: Go To Text
sv: Gå till text

en: DOS Format
sv: DOS-format

en: Mac Format
sv: Mac-format

en: Append
sv: Lägg till

en: Prepend
sv: Infoga

en: Backup File
sv: Säkerhetskopiera

en: No Conversion
sv: Ingen konvertering

en: Execute Command
sv: Kör kommando

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
sv: Bläddra

en: First File
sv: Första filen

en: Last File
sv: Sista filen

en: Left Column
sv: Vänster kolumn

en: Right Column
sv: Höger kolumn

en: Top Row
sv: Översta raden

en: Bottom Row
sv: Nedersta raden

en: Discard buffer
sv: Kasta buffert

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
sv: Tidigare felkontrollmed

en: Next Linter message
sv: Nästa felkontrollmed

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
sv: Dölj gränssnitt

en: Help mode
sv: Hjälpläge

en: Constant cursor position display
sv: Konstant visning av markörposition

en: Soft wrapping of overlong lines
sv: Mjuk radbrytning av långa rader

en: Line numbering
sv: Radnumrering

en: Whitespace display
sv: Visning av blanktecken

en: Color syntax highlighting
sv: Färgmarkering av syntax

en: Smart home key
sv: Smart hemtangent

en: Auto indent
sv: Automatisk indragning

en: Cut to end
sv: Klipp ut till slutet

en: Hard wrapping of overlong lines
sv: Fast radbrytning av långa rader

en: Conversion of typed tabs to spaces
sv: Konvertering av inmatade tabulatorer till blanksteg

en: Mouse support
sv: Musstöd

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
sv: Hjälptext för sökkommando
    
     Ange de ord eller tecken som du vill söka efter och tryck sedan Retur. Om det finns en träff för det du angav kommer skärmen att uppdateras till att visa den närmaste träffen för söksträngen.
    
     Den föregående söksträngen kommer att visas inom klamrar efter sökprompten. Att trycka Retur utan att ange någon text kommer att utföra den tidigare sökningen.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
sv: Om du har markerat text med markören och sedan sökt och ersatt, kommer endast träffar i den markerade texten att ersättas.
    
     Följande funktionstangenter finns tillgängliga i sökläget:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
sv: Hjälptext för gå till rad
    
     Ange det radnummer du vill gå till och tryck Retur. Om det finns färre textrader än det tal du angav kommer du att tas till den sista raden i filen.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i gå till rad-läge:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
sv: Hjälptext för infoga fil
    
     Ange namnet på den fil som ska sättas in i den aktuella filbufferten på den aktuella platsen för markören.
    
     Om du har kompilerat nano med stöd för flera samtidiga filbuffertar och aktiverar flera buffertar med kommandoradsflaggorna -F eller --multibuffer, kombinationen Meta-F eller en nanorc-fil, kommer att infoga en fil göra så att den läses in i en separat buffert (använd Meta-< och > för att växla mellan filbuffertar).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
sv: Om du behöver ytterligare en tom buffert, ange inget filnamn, eller ange ett ickeexisterande filnamn vid prompten och tryck Retur.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i infoga fil-läge:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
sv: Hjälptext för skriv fil
    
     Ange det namn som du vill spara aktuell fil som och tryck Retur för att spara filen.
    
     Om du har markerat text med markören kommer du få frågan om att endast spara markeringen till en separat fil. För att minska risken att den aktuella filen skrivs över med endast en del av den är inte det aktuella filnamnet standardalternativet i detta läge.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i skriv fil-läge:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
sv: Hjälptext för filbläddrare
    
     Filbläddraren används för att visuellt bläddra i katalogstrukturen för att välja en fil för läsning eller skrivning. Du kan använda piltangenterna eller PageUp/PageDown för att bläddra bland filerna, och S eller Retur för att välja den markerade filen eller gå in i den markerade katalogen. För att gå upp en nivå väljer du katalogen kallad ".." överst i fillistan.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i filbläddraren:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
sv: Hjälptext för sökkommando
    
     Ange de ord eller tecken som du vill söka efter och tryck sedan Retur. Om det finns en träff för det du angav kommer skärmen att uppdateras till att visa den närmaste träffen för söksträngen.
    
     Den föregående söksträngen kommer att visas inom klamrar efter sökprompten. Att trycka Retur utan att ange någon text kommer att genomföra den tidigare sökningen.

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
sv:  Följande funktionstangenter är tillgängliga i sökläget:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
sv: Hjälptext för gå till katalog i bläddraren
    
     Ange namnet på den katalog som du vill gå till.
    
     Om tabulatorkomplettering inte har inaktiverats kan du använda tabulatortangenten för att (försöka att) automatiskt komplettera katalognamnet.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i bläddrarens gå till katalog-läge:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
sv: Hjälptext för stavningskontrollen
    
     Stavningskontrollen kontrollerar stavningen av all text i den aktuella filen. När ett okänt ord hittas, markeras det och en ersättning kan redigeras. Den kommer sedan att för varenda förekomst av det angivna felstavade ordet i den aktuella filen fråga om det ska ersättas eller, om du har markerat text med markören, i den markerade texten.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i stavningskontrolläget:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
sv: Hjälptext för exekvera kommando
    
     Detta läge låter dig infoga utdata från ett kommando som körs av ett skal i den aktuella bufferten (eller till ny buffert i flerbuffertläge). Om kommandot föregås av pip-symbolen ”|” skickas aktuellt innehåll i bufferten (eller markerat område) till kommandot.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
sv: Om du behöver en till tom buffert, ange inget kommando.
    
     Du kan också välja ett av fyra verktyg, eller att klippa ut en större del av bufferten, eller sätta redigeraren i viloläge.

en:  The following function keys are available in Execute Command mode:
sv:  Följande funktionstangenter är tillgängliga i läget exekvera kommando:

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
sv: === Linter ===
    
     I detta läge visar statusraden ett felmeddelande eller varning, och markören flyttas till motsvarande position i filen. Med upppil och nedpil kan du växla till tidigare och senare meddelanden.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
sv:  Följande funktionstangenter är tillgängliga i Linter-läget:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
sv: Hjälptext för nano
    
     Textredigeraren nano är skapad för att emulera funktionaliteten och lättanvändheten hos textredigeraren UW Pico. Det finns fyra huvuddelar i redigeraren: Översta raden visar programmets versionsnummer, namnet på filen som redigeras och om filen har ändrats. Efter detta finns huvudfönstret som visar filen som redigeras. Statusraden är tredje raden från nederkanten och visar viktiga meddelanden.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
sv: De nedersta två raderna visar de vanligaste kortkommandona som används i textredigeraren.
    
     Notationen för kortkommandon är som följer: Sekvenser med Control-tangent skrivs med ett taktecken (^) och kan anges genom att trycka ned antingen Ctrl-tangenten eller genom att trycka Escape-tangenten två gånger. Meta-key-sekvenser skrivs med metatecknet (M) och anges antingen med Esc-, Alt- eller Cmd-tangenten beroende på dina tangentbordsinställningar.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
sv: Dessutom kan du genom att trycka på Escape två gånger och sedan ange ett tresiffrigt tal från 000 till 255 ange det tecken som har motsvarande ASCII-kod. Följande tangentkombinationer är tillgängliga i redigerarens huvudfönster. Alternativa tangenter visas inom parentes:

en: enable/disable
sv: aktivera/inaktivera

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
sv: Kunde inte skapa katalogen %s: %s
    Den krävs för skrivning/inläsning av sökhistorik eller markörpos.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
sv: Sökvägen %s är inte en katalog som den måste vara.
    Nano kommer inte att kunna läsa in eller spara sökhistorik eller markörpos.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
sv: Kunde inte begränsa rättigheterna på %s: %s

en: Key is invalid in view mode
sv: Tangenten ogiltig i visningsläget

en: This function is disabled in restricted mode
sv: Funktionen är inaktiverad i begränsat läge

en: To suspend, type ^T^Z
sv: För vänteläge, ange ^T^Z

en: No file name
sv: Inget filnamn

en: Save modified buffer?
sv: Spara ändrad buffert?

en: 
    Too many .save files
sv: 
    För många .save-filer

en: 
    Buffer written to %s
sv: 
    Bufferten skrevs till %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
sv: Användning: nano [FLAGGOR] [[+RAD,KOLUMN]] FIL]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
sv: För att placera markören på en specifik rad i en fil, ange radnummer med
    ett ”+” före filnamnet. Kolumnnumret kan sedan läggas till efter ett komma.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
sv: När ett filnamn är ”-” läser nano data från standard in.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
sv: Flagga

en: Long option
sv: Lång flagga

en: Meaning
sv: Betydelse

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
sv: Aktivera smart hemtangent

en: Save backups of existing files
sv: Spara säkerhetskopior av befintliga filer

en: -C <dir>
sv: -C <kat>

en: --backupdir=<dir>
sv: --backupdir=<kat>

en: Directory for saving unique backup files
sv: Katalog för att spara unika säkerhetskopior

en: Use bold instead of reverse video text
sv: Använd fet stil istället för omvänd videotext

en: Convert typed tabs to spaces
sv: Konvertera angivna tabulatorer till blanksteg

en: Read a file into a new buffer by default
sv: Läs en fil till en ny buffert som standard

en: Use (vim-style) lock files
sv: Använd låsfiler (i vim-stil)

en: Save & reload old search/replace strings
sv: Spara & läs om gamla sök/ersätt-strängar

en: Don't look at nanorc files
sv: Titta inte i nanorc-filer

en: -J <number>
sv: -J <tal>

en: --guidestripe=<number>
sv: --guidestripe=<tal>

en: Show a guiding bar at this column
sv: Visa en guiderad i denna kolumn

en: Fix numeric keypad key confusion problem
sv: Ta hand om förvirringsproblemet med numeriska tangentbordet

en: Don't add an automatic newline
sv: Lägg ej till ett automatiskt nyradstecken

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
sv: Trimma eftersläpande blanksteg vid fast radbrytning

en: Don't convert files from DOS/Mac format
sv: Konvertera inte filer från DOS/Mac-format

en: Leading whitespace means new paragraph
sv: Inledande blanktecken betyder ny paragraf

en: Save & restore position of the cursor
sv: Spara & återställ markörens position

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
sv: Reguljärt uttryck att matcha citat

en: Restrict access to the filesystem
sv: Begränsa åtkomsten till filsystemet

en: Display overlong lines on multiple rows
sv: Visa långa linjer på flera rader

en: -T <number>
sv: -T <tal>

en: --tabsize=<number>
sv: --tabsize=<tal>

en: Make a tab this number of columns wide
sv: Skapa en flik detta antal kolumner bred

en: Wipe status bar upon next keystroke
sv: Rensa statusrad vid nästa tangenttryckning

en: Print version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Detect word boundaries more accurately
sv: Identifiera ordgränsen mer noggrant

en: -X <string>
sv: -X <sträng>

en: --wordchars=<string>
sv: --wordchars=<sträng>

en: Which other characters are word parts
sv: Vilka andra tecken är orddelar

en: -Y <name>
sv: -Y <namn>

en: --syntax=<name>
sv: --syntax=<namn>

en: Syntax definition to use for coloring
sv: Syntaxdefinition att använda för färger

en: Let Bsp and Del erase a marked region
sv: Låt BakS och Del radera ett markerat område

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
sv: Mjuk radbrytning ska ske vid blanktecken

en: Automatically hard-wrap overlong lines
sv: Automatisk fast radbrytning för långa rader

en: Constantly show cursor position
sv: Visa markörposition hela tiden

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
sv: Fixa förvirringsproblemet med Backsteg/Delete

en: Keep the line below the title bar empty
sv: Håll raden under titelraden tom

en: -f <file>
sv: -f <fil>

en: --rcfile=<file>
sv: --rcfile=<fil>

en: Use only this file for configuring nano
sv: Använd endast denna fil för att konfigurera nano

en: Show cursor in file browser & help text
sv: Visa markör i filbläddrare & hjälptext

en: Show this help text and exit
sv: Visa denna hjälptext och avsluta

en: Automatically indent new lines
sv: Dra automatiskt in nya rader

en: Scroll per half-screen, not per line
sv: Rulla per halvskärm, ej per rad

en: Cut from cursor to end of line
sv: Klipp ut från markören till slutet på raden

en: Show line numbers in front of the text
sv: Visa radnummer före texten

en: Enable the use of the mouse
sv: Aktivera användning av musen

en: Do not read the file (only write it)
sv: Läs inte filen (skriv den bara)

en: -o <dir>
sv: -o <kat>

en: --operatingdir=<dir>
sv: --operatingdir=<kat>

en: Set operating directory
sv: Ställ in arbetskatalog

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
sv: Bevara XON (^Q)- och XOFF (^S)-tangenter

en: Show a position+portion indicator
sv: Visa position+positionsindikering

en: -r <number>
sv: -r <tal>

en: --fill=<number>
sv: -fill=<tal>

en: Set width for hard-wrap and justify
sv: Ange bredd för fast radbrytning och justering

en: Use this alternative spell checker
sv: Använd alternativ stavningskontroll

en: Save changes on exit, don't prompt
sv: Spara automatiskt vid avslut, fråga inte

en: Save a file by default in Unix format
sv: Spara som standard en fil i Unix-format

en: View mode (read-only)
sv: Visningsläge (skrivskyddat)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
sv: [Standard] Använd inte fast radbrytning för långa rader

en: Don't show the two help lines
sv: Visa inte de två hjälpraderna

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
sv: Låt Ctrl+Högerpil stanna vid ordslut

en: Also try magic to determine syntax
sv: Prova också magic för att avgöra syntax

en: Show some states on the title bar
sv: Visa en del tillstånd på titelraden

en: Show a feedback bar at the bottom
sv: Visa ett återkopplingsfält längst ned

en: Hide all bars, use whole terminal
sv: Dölj alla lister, använd hela terminalen

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
sv:  (C) %s Free Software Foundation och deltagare

en:  Compiled options:
sv:  Kompileringsflaggor:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
sv: Det gick inte att återansluta stdin till tangentbordet

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
sv: Läser data från tangentbordet; ange ^D eller ^D^D för att avsluta.

en: Failed to open stdin: %s
sv: Misslyckades med att öppna stdin: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
sv: Mottog SIGHUP eller SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
sv: Tyvärr! Nano kraschade! Kod: %d. Vänligen rapportera felet.

en: Use "fg" to return to nano.
sv: Använd "fg" för att återvända till nano.

en: Not possible
sv: Inte möjligt

en: Current syntax determines Tab
sv: Aktuell syntax avgör Tab

en: enabled
sv: aktiverad

en: disabled
sv: inaktiverad

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
sv: Okänd sekvens

en: Unknown function: %s
sv: Okänd funktion: %s

en: Missing }
sv: Saknar }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
sv: Obunden tangent: F%i

en: Unbound key
sv: Obunden tangent

en: Unbindable key: M-^%c
sv: Obindbar tangent: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
sv: Obunden tangent: %s%c

en: Unbindable key: ^[
sv: Obindbar tangent: ^[

en: Guide column "%s" is invalid
sv: Guidekolumnen "%s" är ogiltig

en: Requested tab size "%s" is invalid
sv: Begärd tabulatorstorlek "%s" är ogiltig

en: Requested fill size "%s" is invalid
sv: Begärd fyllningsstorlek "%s" är ogiltig

en: Type '%s -h' for a list of available options.
sv: Skriv ”%s -h” för en lista över tillgängliga flaggor.

en: Bad quoting regex "%s": %s
sv: Felaktigt reguljärt uttryck "%s": %s

en: Invalid search modifier '%c'
sv: Ogiltig sökparameter ”%c”

en: Empty search string
sv: Tom söksträng

en: Invalid line or column number
sv: Ogiltigt rad- eller kolumnnummer

en: Standard input is not a terminal
sv: Standard in är inte en terminal

en: Can open just one file
sv: Det går inte att öppna bara en fil

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
sv: Välkommen till Nano. För grundläggande hjälp, tryck ned Ctrl+G.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
sv: JjYy

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: All
sv: Alla

en: Mistakes in '%s'
sv: Misstag i ”%s”

en: Problems with history file
sv: Problem med historikfilen

en: Error in %s on line %zu:
sv: Fel i %s på rad %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
sv: Argumentet "%s" har ett oavslutat "

en: Regex strings must begin and end with a " character
sv: Strängar med reguljära uttryck måste börja och sluta med ett "-tecken

en: Empty regex string
sv: Tom sträng för reguljärt uttryck

en: Bad regex "%s": %s
sv: Felaktigt reguljärt uttryck "%s": %s

en: Missing syntax name
sv: Syntaxnamn saknas

en: Unpaired quote in syntax name
sv: Syntaxnamn har omatchat citattecken

en: The "none" syntax is reserved
sv: Syntaxen "none" är reserverad

en: The "default" syntax does not accept extensions
sv: Syntaxen "default" accepterar inte utökningar

en: Syntax "%s" has no color commands
sv: Syntax "%s" har inga färgkommandon

en: Missing key name
sv: Saknar tangentnamn

en: Key name %s is invalid
sv: Tangentnamnet "%s" är ogiltigt

en: Must specify a function to bind the key to
sv: Måste ange en funktion att binda tangenten till

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
sv: Måste ange en meny (eller "all") för att ändra bindning för tangent

en: Unknown menu: %s
sv: Okänd meny: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
sv: Funktionen ”%s”  existerar inte i meny ”%s”

en: Keystroke %s may not be rebound
sv: Tangentnedtryckningen %s kan inte bindas om

en: Command "%s" not understood
sv: Förstår inte kommandot "%s"

en: Error expanding %s: %s
sv: Fel vid utökning av %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
sv: Färgen ”%s” tar inte prefix

en: Color "%s" not understood
sv: Förstår inte färgen "%s"

en: An attribute requires a subsequent comma
sv: Ett attribut kräver ett efterföljande komma

en: Missing color name
sv: Färgnamn saknas

en: Missing regex string after '%s' command
sv: Saknar regex-sträng efter ”%s”-kommando

en: "start=" requires a corresponding "end="
sv: "start=" kräver ett motsvarande "end="

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
sv: Ett ”%s”-kommando kräver ett föregående ”syntax”-kommando

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
sv: Syntaxen "default" accepterar inte reguljära uttryck som ”%s”

en: Missing argument after '%s'
sv: Saknar argument efter ”%s”

en: Argument of '%s' lacks closing "
sv: Argumentet "%s" har ett oavslutat "

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
sv: Ingen tangent är bunden till funktionen '%s' i menyn '%s'. Avslutar.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
sv: Om det behövs, använd nano med flaggan -I för att justera dina nanorc-inställningar.

en: Could not find syntax "%s" to extend
sv: Kunde inte hitta syntax %s att utöka

en: Command "%s" not allowed in included file
sv: Kommandot "%s" tillåts inte i inkluderad fil

en: Missing option
sv: Saknad flagga

en: Unknown option: %s
sv: Okänd flagga: %s

en: Cannot unset option "%s"
sv: Kan inte bort flaggan "%s"

en: Option "%s" requires an argument
sv: Flaggan "%s" kräver ett argument

en: Argument is not a valid multibyte string
sv: Argument är inte en giltig flerbytesträng

en: Non-blank characters required
sv: Icke-blanktecken krävs

en: Even number of characters required
sv: Kräver jämnt antal tecken

en: Two single-column characters required
sv: Två enkel-kolumntecken krävs

en: Specified rcfile does not exist
sv: Angiven rcfile finns ej

en: I can't find my home directory!  Wah!
sv: Jag kan inte hitta min hemkatalog! Buhu!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
sv:  [Skiftlägeskänslig]

en:  [Regexp]
sv:  [Reguljärt uttryck]

en:  (to replace) in selection
sv:  (att ersätta) i markering

en:  (to replace)
sv:  (att ersätta)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
sv: Söker...

en: "%.*s%s" not found
sv: "%.*s%s" kunde inte hittas

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
sv: Ersätta denna förekomst?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
sv[0]: Ersatte %zd förekomst
sv[1]: Ersatte %zd förekomster

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
sv: Ange radnummer, kolumnnummer

en: Not a bracket
sv: Inte en klammer

en: No matching bracket
sv: Ingen matchande klammer

en: Placed anchor
sv: Lade till fästpunkt

en: Removed anchor
sv: Tog bort fästpunkt

en: Jumped to anchor
sv: Hoppade till fästpunkt

en: This is the only anchor
sv: Detta är enda fästpunkten

en: There are no anchors
sv: Det finns inga fästpunkter

en: Mark Set
sv: Markering satt

en: Mark Unset
sv: Markera borttagen

en: Commenting is not supported for this file type
sv: Kommentarer stöds inte för denna filtyp

en: Cannot comment past end of file
sv: Kan inte kommentera bortom filavslutet

en: Nothing to undo
sv: Inget att ångra

en: line break
sv: radbrytning

en: deletion
sv: borttagning

en: line join
sv: lägg ihop rad

en: replacement
sv: ersättning

en: erasure
sv: utsuddning

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
sv: klipp ut

en: paste
sv: klistra in

en: insertion
sv: infogning

en: indent
sv: indrag

en: unindent
sv: ångra indrag

en: comment
sv: kommentar

en: uncomment
sv: ångra kommentar

en: Undid %s
sv: Ångrade %s

en: Nothing to redo
sv: Inget att återställa

en: Redid %s
sv: Återställde %s

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
sv: justering

en: Selection is empty
sv: Markeringen är tom

en: Justified selection
sv: Justerade området

en: Justified file
sv: Justerade filen

en: Justified paragraph
sv: Justerade stycket

en: Buffer is empty
sv: Bufferten är tom

en: Invoking formatter...
sv: Startar formaterare...

en: Error invoking '%s'
sv: Fel vid start av ”%s”

en: Program '%s' complained
sv: Programmet ”%s” klagade

en: Nothing changed
sv: Inget har ändrats

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
sv: rättstavning

en: formatting
sv: formatering

en: Finished checking spelling
sv: Stavningskontrollen slutfördes

en: Buffer has been processed
sv: Bufferten har bearbetats

en: Unfindable word: %s
sv: Ord kan inte hittas: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
sv: Redigera en ersättning

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
sv: Nästa ord...

en: Invoking spell checker...
sv: Startar stavningskontroll...

en: Could not get size of pipe buffer
sv: Kunde inte få tag i rörbuffertens storlek

en: Error invoking "uniq"
sv: Fel vid start av "uniq"

en: Error invoking "sort"
sv: Fel vid start av ”sort”

en: Error invoking "spell"
sv: Fel vid start av "spell"

en: No linter is defined for this type of file
sv: Ingen felkontroll definierad för denna filtyp

en: Save modified buffer before linting?
sv: Spara ändrad buffert före felkontroll?

en: Invoking linter...
sv: Startar felkontroll...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
sv: Fick 0 tolkningsbara rader från kommando: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
sv: Meddelandet är för oöppnade filen %s, öppna den i en ny buffer?

en: No messages for this file
sv: Inga meddelanden för denna fil

en: At first message
sv: Vid första meddelandet

en: At last message
sv: Vid sista meddelandet

en: No formatter is defined for this type of file
sv: Ingen formaterare definierad för denna typ av fil

en: In Selection:
sv: I markering:

en: line | lines
sv[0]: rad
sv[1]: rader

en: word | words
sv[0]: ord
sv[1]: ord

en: character | characters
sv[0]: tecken
sv[1]: tecken

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
sv: Ordagrann inmatning

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
sv: Ogiltig kod

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
sv: Inget ordfragment

en: No further matches
sv: Inga fler träffar

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
sv: Inga matchningar

en: Nano is out of memory!
sv: Nano har slut på minne!

en: Recording a macro...
sv: Spelar in ett makro...

en: Stopped recording
sv: Stoppade inspelning

en: Cannot run macro while recording
sv: Kan inte köra makro samtidigt med inspelning

en: Macro is empty
sv: Makrot är tomt

en: Too much input at once
sv: För mycket samtidig inmatning

en: Too many errors from stdin
sv: För många fel från stdin

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
sv: Unicode-inmatning: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
sv: Lint --

en: DIR:
sv: KAT:

en: View
sv: Visa

en: Modified
sv: Ändrad

en: Restricted
sv: Begränsad

en: (nameless)
sv: (namnlös)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
sv[0]:  (%zu rad)
sv[1]:  (%zu rader)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
sv: rad %*zd/%zd (%2d%%), kol %2zu/%2zu (%3d%%), teck. %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
sv: Textredigeraren nano

en: Brought to you by:
sv: Presenteras av:

en: Special thanks to:
sv: Ytterligare tack till:

en: The Free Software Foundation
sv: Free Software Foundation

en: the many translators and the TP
sv: de många översättarna och TP

en: For ncurses:
sv: För ncurses:

en: and anyone else we forgot...
sv: och alla andra vi har glömt...

en: Thank you for using nano!
sv: Tack för att du använder nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan '%s%s' är tvetydig

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
sv: %s: flaggan ”%s%s” är tvetydig; möjligheter:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
sv: %s: okänd flagga ”%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”%s%s” tillåter inte argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
sv: %s: flaggan ”%s%s” kräver ett argument

en: %s: invalid option -- '%c'
sv: %s: ogiltig flagga -- ”%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- ”%c”

en: Success
sv: Lyckades

en: No match
sv: Ingen matchning

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt kollateringstecken

en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt klassnamn för tecken

en: Trailing backslash
sv: Eftersläpande bakåtstreck

en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtreferens

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
sv: Omatchat [, [^, [:, [., eller [=

en: Unmatched ( or \(
sv: Omatchat ( eller \(

en: Unmatched \{
sv: Omatchat \{

en: Invalid content of \{\}
sv: Ogiltigt innehåll av \{\}

en: Invalid range end
sv: Ogiltigt intervallslut

en: Memory exhausted
sv: Slut på minne

en: Invalid preceding regular expression
sv: Ogiltigt föregående reguljärt uttryck

en: Premature end of regular expression
sv: För tidigt avslut av reguljärt uttryck

en: Regular expression too big
sv: För stort reguljärt uttryck

en: Unmatched ) or \)
sv: Omatchat ) eller \)

en: No previous regular expression
sv: Inga tidigare reguljära uttryck
