nano 8.1-pre1 - en to ro translation catalogue (624 entries)

note: TRANSLATORS: Anything more than 12 cells gets clipped.
en: (parent dir)
ro: (dir sup.)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
ro: (imens)

en: Search Wrapped
ro: Caută de la început

en: This is the only occurrence
ro: Aceasta este singura apariție

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
ro: Caută

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
ro:  [Înapoi]

en: Cancelled
ro: S-a renunțat

en: No current search pattern
ro: Nici un termen de căutare definit

en: Cannot open directory: %s
ro: Nu se poate deschide directorul: %s

en: No entries
ro: Niciun element

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
ro: Mergi la director

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
ro: Nu se poate deplasa în afara %s

en: Can't move up a directory
ro: Nu se poate schimba mai sus directorul

en: Error reading %s: %s
ro: Eroare la citirea %s: %s

en: The working directory has disappeared
ro: Directorul de lucru a dispărut

en: Unknown syntax name: %s
ro: Nume necunoscut de sintaxă: %s

en: magic_load() failed: %s
ro: magic_load() a eșuat: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
ro: magic_file(%s) a eșuat: %s

en: Nothing was cut
ro: Nimic nu a fost decupat

en: Copied nothing
ro: Nu s-a copiat nimic

en: Cutbuffer is empty
ro: Memoria temporară este goală

en: Error deleting lock file %s: %s
ro: Eroare la ștergerea fișierului de blocare %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
ro: Nu s-a putut determina identitatea mea pentru fișierul de blocare

en: Couldn't determine hostname: %s
ro: Nu s-a putut determina numele gazdei: %s

en: Error writing lock file %s: %s
ro: Eroare la scrierea fișierului de blocare %s: %s

en: Someone else is also editing this file
ro: Altcineva editează, de asemenea, acest fișier

en: Error opening lock file %s: %s
ro: Eroare la deschiderea fișierului de blocare %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
ro: Fișierul de blocare greșit este ignorat: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
ro: Fișierul %s este editat de %s (cu %s, PID %s); se deschide oricum?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
ro: Directorul „%s” nu există

en: Path '%s': %s
ro: Calea „%s”: %s

en: Path '%s' is not a directory
ro: Calea „%s” nu este un director

en: Path '%s' is not accessible
ro: Calea „%s” nu este accesibilă

en: Directory '%s' is not writable
ro: Directorul „%s” nu este editabil

en: Can't read file from outside of %s
ro: Nu se poate citi un fișier din afara %s

en: "%s" is a directory
ro: „%s” este un director

en: "%s" is a device file
ro: „%s” este un fișier dispozitiv

en: "%s" is a FIFO
ro: „%s” este un FIFO

en: %s is meant to be read-only
ro: %s este menit să fie doar pentru citire

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
ro[0]: %s — %zu linie (%s)
ro[1]: %s — %zu linii (%s)
ro[2]: %s — %zu de linii (%s)

en: New Buffer
ro: Spațiu nou

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
ro[0]: %s — %zu linie
ro[1]: %s — %zu linii
ro[2]: %s — %zu de linii

en: No more open file buffers
ro: Nu mai sunt fișiere deschise

en: Interrupted
ro: Întrerupt

en: File '%s' is unwritable
ro: Fișierul „%s” este nu este editabil

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
ro[0]: S-a citit %zu linie (convertită din formatul Mac)
ro[1]: S-au citit %zu linii (convertite din formatul Mac)
ro[2]: S-au citit %zu de linii (convertite din formatul Mac)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
ro[0]: S-a citit %zu linie (convertită din formatul DOS)
ro[1]: S-au citit %zu linii (convertite din formatul DOS)
ro[2]: S-au citit %zu de linii (convertite din formatul DOS)

en: Read %zu line | Read %zu lines
ro[0]: S-a citit %zu linie
ro[1]: S-au citit %zu linii
ro[2]: S-au citit %zu de linii

en: New File
ro: Fișier nou

en: File "%s" not found
ro: Fișierul „%s” nu a fost găsit

en: Reading from FIFO...
ro: Se citește din FIFO...

en: Reading...
ro: Se citește...

en: Could not create pipe: %s
ro: Nu s-a putut crea linia de legătură: %s

en: Could not fork: %s
ro: Nu s-a putut bifurca: %s

en: Executing...
ro: Se execută...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
ro: filtrare

en: Failed to open pipe: %s
ro: Eroare la deschiderea liniei de legătură: %s

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Piping failed
ro: Conectarea liniei de legătură(pipe) a eșuat

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
ro: Comanda de executat într-un spațiu nou

en: Command to execute
ro: Comanda de executat

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
ro: Fișier de citit neconvertit într-un spațiu nou [din %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
ro: Fișier de citit într-un spațiu nou [din %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
ro: Fișier de inserat neconvertit [din %s]

en: File to insert [from %s]
ro: Fișier de inserat [din %s]

en: Invalid operating directory: %s
ro: Director de operare nevalid: %s

en: Invalid backup directory: %s
ro: Director pentru copii de rezervă nevalid: %s

en: Making backup...
ro: Se realizează o copie de rezervă...

en: Too many existing backup files
ro: Prea multe copii de rezervă

en: Cannot read original file
ro: Nu se poate citi fișierul original

en: Cannot make regular backup
ro: Nu se poate realiza o copie de rezervă normală

en: Trying again in your home directory
ro: Se încearcă din nou în directorul dvs. personal

en: Cannot make backup
ro: Nu se poate realiza o copie de rezervă

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
ro: Nu se poate face o copie de rezervă; continuați și salvați fișierul actual?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
ro: Nu se poate realiza o copie de rezervă: %s

en: Can't write outside of %s
ro: Nu se poate scrie în afara %s

en: Error writing %s: %s
ro: Eroare la scrierea %s: %s

en: Error writing temp file: %s
ro: Eroare la scrierea fișierului temporar: %s

en: Writing to FIFO...
ro: Se scrie în FIFO...

en: Writing...
ro: Se scrie...

en: Error reading temp file: %s
ro: Eroare la citirea fișierului temporar: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
ro: Fișierul de pe disc a fost trunchiat!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
ro: Poate ^T^Z, faceți loc pe disc, reluați, și atunci ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
ro[0]: S-a scris %zu linie
ro[1]: S-au scris %zu linii
ro[2]: S-au scris %zu de linii

en:  [DOS Format]
ro:  [Format DOS]

en:  [Mac Format]
ro:  [Format Mac]

en:  [Backup]
ro:  [Copie de rezervă]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
ro: Adaugă selecția la începutul fișierului

en: Append Selection to File
ro: Adaugă selecția la fișier

en: Write Selection to File
ro: Scrie selecția în fișier

en: File Name to Prepend to
ro: Numele fișierului la începutul căruia se adaugă

en: File Name to Append to
ro: Numele fișierului la sfârșitul căruia se adaugă

en: File Name to Write
ro: Numele fișierului pentru scriere

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
ro: Prea mic

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
ro: Fișierul există — nu se poate suprascrie

en: Save file under DIFFERENT NAME?
ro: Se salvează fișierul cu un NUME DIFERIT?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
ro: Fișierul „%s” există; SE SUPRASCRIE?

en: File on disk has changed
ro: Fișierul de pe disc s-a schimbat

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
ro: Fișierul a fost modificat de când a fost deschis; se continuă salvarea?

en: (more)
ro: (mai mult)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
ro: Ieșire

en: Close
ro: Închide

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
ro: Renunță la funcția curentă

en: Display this help text
ro: Afișează acest mesaj de ajutor

en: Close the current buffer / Exit from nano
ro: Închide spațiul curent / Ieșire din nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
ro: Scrie spațiul curent (sau regiunea marcată) pe disc

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
ro: Inserează alt fișier în spațiul curent (sau într-un spațiu nou)

en: Search forward for a string or a regular expression
ro: Caută înainte un text sau o expresie regulată

en: Search backward for a string or a regular expression
ro: Caută înapoi un text sau o expresie regulată

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
ro: Decupează linia curentă (sau regiunea marcată) și-o salvează în memoria temporară

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
ro: Copiază linia curentă (sau regiunea marcată) și-o salvează în memoria temporară

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
ro: Inserează conținutul memoriei temporare la poziția curentă a cursorului

en: Display the position of the cursor
ro: Afișează poziția cursorului

en: Invoke the spell checker, if available
ro: Lansează corectorul ortografic, dacă este disponibil

en: Replace a string or a regular expression
ro: Înlocuiește un text sau o expresie regulată

en: Go to line and column number
ro: Merge la numărul liniei (și coloanei) ce-a fost indicat

en: Go to the matching bracket
ro: Sari la paranteza pereche

en: Mark text starting from the cursor position
ro: Marchează începutul textului de la poziția cursorului

en: Throw away the current line (or marked region)
ro: Renunță la linia curentă (sau regiunea marcată)

en: Indent the current line (or marked lines)
ro: Indentează linia curentă (sau liniile marcate)

en: Unindent the current line (or marked lines)
ro: Deindentează linia curentă (sau liniile marcate)

en: Undo the last operation
ro: Anulează ultima operație

en: Redo the last undone operation
ro: Refă ultima operație anulată

en: Go back one character
ro: Înapoi cu un caracter

en: Go forward one character
ro: Avansează cu un caracter

en: Go back one word
ro: Înapoi cu un cuvânt

en: Go forward one word
ro: Avansează cu un cuvânt

en: Go to previous line
ro: Sari la rândul anterior

en: Go to next line
ro: Sari la rândul următor

en: Go to beginning of current line
ro: Sari la începutul rândului curent

en: Go to end of current line
ro: Sari la sfârșitul rândului curent

en: Go to previous block of text
ro: Sari la blocul de text anterior

en: Go to next block of text
ro: Sari la blocul de text următor

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
ro: Deplasează cursorul la începutul paragrafului; apoi la începutul paragrafului anterior

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
ro: Deplasează cursorul dincolo de sfârșitul paragrafului; apoi la sfârșitul paragrafului următor

en: Go to first row in the viewport
ro: Sari la primul rând din fereastra

en: Go to last row in the viewport
ro: Sari la ultimul rând din fereastra

en: Center the line where the cursor is
ro: Centrează linia unde este cursorul

en: Push the cursor line to the center, then top, then bottom
ro: Plasează linia cu cursorul la centru, apoi sus, apoi jos

en: Go one screenful up
ro: Deplasează cursorul în sus cu un ecran

en: Go one screenful down
ro: Deplasează cursorul în jos cu un ecran

en: Go to the first line of the file
ro: Sari la prima linie din fișier

en: Go to the last line of the file
ro: Sari la ultima linie din fișier

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
ro: Derulează în sus un rând fără a deplasa și cursorul în text

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
ro: Derulează în jos un rând fără a deplasa și cursorul în text

en: Switch to the previous file buffer
ro: Comută la spațiul fișier anterior

en: Switch to the next file buffer
ro: Comută la următorul spațiu fișier

en: Insert the next keystroke verbatim
ro: Inserează următoarea tastă apăsată „ad literam”

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
ro: Inserează un tabulator la poziția cursorului (sau indentează liniile marcate)

en: Insert a newline at the cursor position
ro: Inserează o linie nouă la poziția cursorului

en: Delete the character under the cursor
ro: Șterge caracterul de sub cursor

en: Delete the character to the left of the cursor
ro: Șterge caracterul din stânga cursorului

en: Delete backward from cursor to word start
ro: Șterge înapoi de la cursor până la începutul cuvântului

en: Delete forward from cursor to next word start
ro: Șterge înainte de la cursor până la începutul cuvântului următor

en: Cut from the cursor position to the end of the file
ro: Decupează de la cursor până la sfârșitul fișierului

en: Justify the current paragraph
ro: Aliniază paragraful curent

en: Justify the entire file
ro: Aliniază întregul fișier

en: Count the number of lines, words, and characters
ro: Contorizează numărul liniilor, cuvintelor și caracterelor

en: Suspend the editor (return to the shell)
ro: Suspendă editorul (se întoarce la shell)

en: Refresh (redraw) the current screen
ro: Reîmprospătează zona de ecran curentă

en: Try and complete the current word
ro: Încearcă completarea cuvântului curent

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
ro: Comentează/decomentează linia curentă (sau liniile marcate)

en: Save file without prompting
ro: Salvează fișierul fără confirmare

en: Search next occurrence backward
ro: Caută următoarea apariție înapoi

en: Search next occurrence forward
ro: Caută următoarea apariție înainte

en: Start/stop recording a macro
ro: Pornește/Oprește înregistrarea unui macro

en: Run the last recorded macro
ro: Rulează ultimul macro înregistrat

en: Place or remove an anchor at the current line
ro: Adăugă sau elimină o ancoră la linia curentă

en: Jump backward to the nearest anchor
ro: Sari înapoi la cea mai apropiată ancoră

en: Jump forward to the nearest anchor
ro: Sari înainte la cea mai apropiată ancoră

en: Toggle the case sensitivity of the search
ro: Comută sensibilitatea la majuscule a căutării

en: Reverse the direction of the search
ro: Inversează direcția căutării

en: Toggle the use of regular expressions
ro: Comută folosirea expresiilor regulate

en: Recall the previous search/replace string
ro: Reapelează șirul anterior caută/înlocuiește

en: Recall the next search/replace string
ro: Reapelează șirul următor caută/înlocuiește

en: Toggle the use of DOS format
ro: Comută folosirea formatului DOS

en: Toggle the use of Mac format
ro: Comută folosirea formatului Mac

en: Toggle appending
ro: Comută adăugarea la sfârșit

en: Toggle prepending
ro: Comută adăugarea la început

en: Toggle backing up of the original file
ro: Comută realizarea copiei de rezervă a fișierului original

en: Execute a function or an external command
ro: Execută o funcție sau o comandă externă

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
ro: Transmite spațiul curent (sau regiunea marcată) la comanda

en: Recall the previous command
ro: Reapelează comanda anterioară

en: Recall the next command
ro: Reapelează comanda următoară

en: Do not convert from DOS/Mac format
ro: Nu converti fișierele din formatul DOS/Mac

en: Toggle the use of a new buffer
ro: Comută folosirea unui spațiu nou

en: Close buffer without saving it
ro: Închide spațiul fără a-l salva

en: Go to file browser
ro: Mergi la navigatorul de fișiere

en: Exit from the file browser
ro: Ieși din navigatorul de fișiere

en: Go to the first file in the list
ro: Sari la primul fișier din listă

en: Go to the last file in the list
ro: Sari la ultimul fișier din listă

en: Go to the previous file in the list
ro: Sari la fișierul anterior din listă

en: Go to the next file in the list
ro: Sari la următorul fișier din listă

en: Go to lefthand column
ro: Sari la coloana de pe stânga

en: Go to righthand column
ro: Sari la coloana de pe dreapta

en: Go to first row in this column
ro: Sari la primul rând în această coloană

en: Go to last row in this column
ro: Sari la ultimul rând în această coloană

en: Search forward for a string
ro: Caută înainte un text

en: Search backward for a string
ro: Caută înapoi un text

en: Refresh the file list
ro: Reîmprospătează lista de fișiere

en: Go to directory
ro: Mergi la director

en: Invoke the linter, if available
ro: Lansează analiza statică, dacă este disponibilă

en: Go to previous linter msg
ro: Sari la mesajul anterior al analizei statice

en: Go to next linter msg
ro: Sari la mesajul următor al analizei statice

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
ro: Lansează un program pentru a formata/aranja/manipula spațiul de scriere

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
ro: Ajutor

en: Cancel
ro: Renunță

en: Write Out
ro: Salvează

en: Read File
ro: Citește

en: Justify
ro: Aliniază

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Where Is
ro: Caută

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Cut
ro: Taie

en: Paste
ro: Lipește

en: Execute
ro: Execută

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
ro: Poziție

en: Go To Line
ro: Sari la linie

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
ro: Anulează

en: Redo
ro: Refă

en: Set Mark
ro: Marcaj

en: Copy
ro: Copiază

en: Case Sens
ro: Sensibil Majusc.

en: Reg.exp.
ro: Exp. reg.

en: Backwards
ro: Înapoi

en: No Replace
ro: Caută

en: Older
ro: Mai vechi

en: Newer
ro: Mai noi

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
ro: La director

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
ro: Caută înapoi

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
ro: Precedent

en: Next
ro: Următor

en: To Bracket
ro: Paranteză

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
ro: Înapoi

en: Forward
ro: Înainte

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
ro: Cuvântul anterior

en: Next Word
ro: Cuvântul următor

en: Home
ro: Acasă

en: End
ro: Sfârșit

en: Prev Line
ro: Rândul ant.

en: Next Line
ro: Rândul urm.

en: Scroll Up
ro: Derulează în sus

en: Scroll Down
ro: Derulează în jos

en: Prev Block
ro: Bloc prec.

en: Next Block
ro: Bloc următ.

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
ro: Început paragraf

en: End of Paragraph
ro: Sfârșit paragraf

en: Top Row
ro: Rândul de sus

en: Bottom Row
ro: Rândul de jos

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
ro: Pagina ant.

en: Next Page
ro: Pagina urm.

en: First Line
ro: Prima linie

en: Last Line
ro: Ultima linie

en: Prev File
ro: Fișierul anterior

en: Next File
ro: Fișierul următor

note: TRANSLATORS: The next four strings are names of keyboard keys.
en: Tab
ro: Tabulator

en: Delete
ro: Șterge

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
ro: Taie stânga

en: Chop Right
ro: Taie dreapta

en: Cut Till End
ro: Taie->Sfârșit

en: Full Justify
ro: Alin.complet

en: Word Count
ro: Contorizare cuvinte

en: Indent
ro: Indentează

en: Unindent
ro: Deindentează

en: Comment Lines
ro: Comentează

en: Complete
ro: Completează

en: Record
ro: Înregistrează

en: Run Macro
ro: Rulează macro

note: TRANSLATORS: This refers to deleting a line or marked region.
en: Zap
ro: Nimicește

en: Anchor
ro: Ancoră

en: Up to anchor
ro: Sus până la ancoră

en: Down to anchor
ro: Jos până la ancoră

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Spell Check
ro: Ortografie

en: Linter
ro: Analiză statică

en: Formatter
ro: Formator

en: Suspend
ro: Suspendă

en: Center
ro: Centrează

en: Cycle
ro: Mută

en: Save
ro: Salvează

en: Pipe Text
ro: Transmite

en: Go To Text
ro: Caută

en: DOS Format
ro: Format DOS

en: Mac Format
ro: Format Mac

en: Append
ro: Adaugă la sfârșit

en: Prepend
ro: Adaugă la început

en: Backup File
ro: Copie de rezervă

en: No Conversion
ro: Nicio conversie

en: Execute Command
ro: Execută comandă

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
ro: Navigator

en: First File
ro: Primul fișier

en: Last File
ro: Ultimul fișier

en: Left Column
ro: Coloana stângă

en: Right Column
ro: Coloana dreaptă

en: Discard buffer
ro: Renunță la spațiu

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
ro: Mesajul anterior

en: Next Linter message
ro: Mesajul următor

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
ro: Interfață ascunsă

en: Help mode
ro: Bara de ajutor

en: Constant cursor position display
ro: Afișare continuă a poziției cursorului

en: Soft wrapping of overlong lines
ro: Despărțire temporară a liniilor lungi

en: Line numbering
ro: Numerotare linii

en: Whitespace display
ro: Afișare spațiu-alb

en: Color syntax highlighting
ro: Evidențiere sintaxă color

en: Smart home key
ro: Tastă acasă inteligentă

en: Auto indent
ro: Auto indentare

en: Cut to end
ro: Decupare până la sfârșit

en: Hard wrapping of overlong lines
ro: Despărțire permanentă a liniilor lungi

en: Conversion of typed tabs to spaces
ro: Conversie a tab-urilor introduse în spații

en: Mouse support
ro: Funcționalitate maus

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ro: Text de ajutor pentru comanda de căutare
    
     Introduceți cuvintele sau caracterele pe care ați dori să le căutați, apoi apăsați Enter. Dacă există vreo potrivire pentru textul introdus, ecranul va fi actualizat la locația celei mai apropiate potriviri pentru textul căutat.
    
     Textul căutat anterior va fi afișat între paranteze după prompt-ul de căutare. Apăsând Enter fără a introduce vreun text, se va executa căutarea cu textul căutat anterior.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
ro: Dacă ați selectat text cu marcajul și apoi folosiți funcția de căutare pentru a înlocui, numai potrivirile din textul selectat vor fi înlocuite.
    
     Următoarele taste de funcții sunt disponibile în modul de căutare:

en: === Replacement ===
    
     Type the characters that should replace what you typed at the previous prompt, and press Enter.
ro: === Înlocuirea ===
    
     Tastați caracterele care trebuie să înlocuiască ceea ce ați tastat la promptul anterior, și apăsați Enter.

en:  The following function keys are available at this prompt:
ro:  Următoarele taste de funcții sunt disponibile la acest prompt:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
ro: Text de ajutor pentru comanda de deplasare la linia indicată
    
     Introduceți numărul liniei unde doriți să ajungeți și apăsați Enter. Dacă există mai puține linii de text decât numărul introdus veți ajunge la ultima linie al fișierului.
    
     Următoarele taste de funcții sunt disponibile în modul de deplasare la linia:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
ro: Text de ajutor pentru comanda de inserare fișier
    
     Tastați numele unui fișier de inserat în spațiul fișierului curent. Va fi inserat acolo unde se află poziția cursorului.
    
     Dacă ați compilat nano cu capacitatea de a gestiona simultan mai multe spații de fișiere și ați activat această opțiune cu opțiunea din linie de comandă -F sau --multibufer, comutatorul Meta-F, sau prin fișierul nanorc, inserarea unui fișier va face ca acesta să fie încărcat într-un spațiu separat (folosiți Meta-< și Meta-> pentru a comuta între spațiile de fișiere).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
ro: Dacă aveți nevoie de un alt spațiu gol, nu introduceți nici un nume sau introduceți un nume de fișier ce nu există și apăsați Enter.
    
     Următoarele taste de funcții sunt disponibile în modul inserare de fișiere:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
ro: Text de ajutor pentru comanda de salvare a fișierului
    
     Tastați numele sub care doriți să salvați fișierul curent și apăsați Enter pentru a salva fișierul.
    
     Dacă ați selectat text cu marcajul, vi se va propune să salvați doar porțiunea selectată într-un fișier separat. Pentru a micșora riscul de a suprascrie fișierul curent cu doar o porțiune a sa,în acest mod numele fișierului curent nu este propus implicit.
    
     Următoarele taste de funcții sunt disponibile în modul salvare de fișier:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
ro: Textul de ajutor pentru navigatorul de fișiere
    
     Navigatorul de fișiere este folosit pentru a parcurge vizual structura de directoare cu scopul de a selecta un fișier pentru citire sau scriere. Puteți folosi tastele cu săgeți sau Page Up/Down pentru a parcurge fișierele, tastele S sau Enter pentru a alege fișierul selectat sau a intra în directorul selectat. Pentru a urca în ierarhia directoarelor, selectați directorul numit „..” din partea de sus a listei de fișiere.
    
     Următoarele taste de funcții sunt disponibile în modul navigator de fișiere:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
ro: Text de ajutor pentru comanda de căutare a navigatorului
    
     Introduceți cuvintele sau caracterele pe care ați dori să le căutați, apoi apăsați Enter. Dacă există vreo potrivire pentru textul introdus, ecranul va fi actualizat la locația celei mai apropiate potriviri pentru textul căutat.
    
     Textul căutat anterior va fi afișat între paranteze după prompt-ul de căutare. Apăsând Enter fără a introduce vreun text va executa căutarea cu textul căutat anterior.

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
ro: Text de ajutor pentru comanda de schimbare a directorului
    
     Introduceți numele directorului pe care ați dori să-l parcurgeți.
    
     Dacă completarea cu tab nu a fost dezactivată, puteți folosi tasta Tab pentru a încerca completarea automată a numelui directorului.
    
     Următoarele taste de funcții sunt disponibile în modul de schimbare a directorului:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
ro: Text de ajutor pentru corectorul ortografic
    
     Corectorul ortografic verifică toate textele fișierului curent. Când este întâlnit un cuvânt necunoscut, acesta va fi subliniat și va putea fi corectat. Apoi vi se va propune să înlocuiți fiecare apariție a acestui cuvânt greșit în fișierul curent, sau, dacă ați selectat text prin marcarea acestuia, în textul selectat.
    
     Următoarele taste de funcții sunt disponibile în modul de corector ortografic:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
ro: Text de ajutor pentru execuție comenzi
    
     Acest mod vă permite să inserați ieșirea execuției unei comenzi rulată de shell în spațiul curent (sau într-un spațiu nou). Dacă comanda este precedată de „|” (simbolul pipe), conținutul curent al spațiului (sau regiunea marcată) va fi transmisă la comandă.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
ro: Dacă aveți nevoie doar de un alt spațiu gol, nu introduceți nicio comandă.
    
     De asemenea, puteți alege unul dintre cele patru instrumente sau puteți tăia o bucată mare din spațiu sau puteți pune editorul în repaus.

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
ro: === Linter ===
    
     În acest mod, bara de stare afișează un mesaj de eroare sau avertisment, iar cursorul este pus în poziția corespunzătoare din fișier.  Cu PageUp și PageDown puteți comuta la mesajele anterioare și următoare.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
ro:  Următoarele taste de funcții sunt disponibile în modul de lintare:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
ro: Text principal de ajutor pentru nano
    
     Editorul nano este conceput să reproducă funcționalitatea și ușurința de utilizare ale editorului Pico de la Universitatea Washington. Există patru secțiuni principale ale editorului. Rândul de sus arată versiunea programului, numele fișierului în curs de editare și dacă fișierul a fost modificat sau nu. Mai jos urmează fereastra de editare principală care arată fișierul în curs de modificare. Rândul de stare este al treilea rând de jos, acesta afișează mesajele importante.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
ro: Ultimele două rânduri arată cele mai frecvente scurtături folosite în editor. 
    
     Scurtăturile sunt scrise după cum urmează: Secvențele control-tastă sunt notate cu un (^) și pot fi introduse fie folosind tasta Ctrl sau apăsând tasta Esc de două ori. Secvențele Meta-tastă sunt notate cu „M-” și pot fi introduse folosind oricare din tastele Alt, Cmd sau Esc, în funcție de configurația tastaturii.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
ro: De asemenea, apăsând tasta Esc de două ori apoi tastând un număr din trei cifre de la 000 la 255 se va introduce caracterul cu codul ASCII corespunzător. Următoarele combinații de taste sunt disponibile în fereastra de editare principală. Tastele alternative sunt afișate între paranteze:

en: enable/disable
ro: activare/dezactivare

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
ro: Imposibil de creat directorul %s: %s
    Este necesar pentru salvarea/încărcarea istoricului de salvări sau pozițiile cursorului.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
ro: Calea %s nu este un director și trebuie să fie.
    Nano nu va putea să încarce sau să salveze istoricul sau pozițiile cursorului.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
ro: Imposibil de restrâns permisiuni pe %s: %s

en: Key is invalid in view mode
ro: Tastă nevalidă în modul vizualizare

en: This function is disabled in restricted mode
ro: Această funcție este dezactivată în modul restricționat

en: To suspend, type ^T^Z
ro: Pentru a suspenda, tastați ^T^Z

en: No file name
ro: Nici un nume de fișier

en: Save modified buffer?
ro: Se salvează spațiul modificat?

en: 
    Too many .save files
ro: 
    Prea multe fișiere .save

en: 
    Buffer written to %s
ro: 
    Spațiu scris în %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
ro: Folosire: nano [OPȚIUNI] [[+LINIE[,COLOANĂ]] FIȘIER]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
ro: Pentru a plasa cursorul pe o anumită linie al fişierului, pune numărul liniei
    cu un „+” înainte de numele fişierului.  Numărul coloanei poate fi adăugat
    după o virgulă.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
ro: Când numele fișierului este „-”, nano citește date de la intrarea standard.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
ro: Opțiune

en: Long option
ro: Opțiune lungă

en: Meaning
ro: Semnificație

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
ro: Activează tasta acasă inteligentă

en: Save backups of existing files
ro: Salvează copii de rezervă ale fișierelor existente

en: Directory for saving unique backup files
ro: Director pentru salvarea fișierelor unice copii de rezervă

en: Use bold instead of reverse video text
ro: Folosește gras în loc de video inversat

en: Convert typed tabs to spaces
ro: Convertește tab-urile introduse în spații

en: Read a file into a new buffer by default
ro: Citește un fișier într-un spațiu nou în mod implicit

en: Use (vim-style) lock files
ro: Folosește fișiere de blocare în stilul vim

en: Save & reload old search/replace strings
ro: Salvează și reîncarcă șirurile vechi de căutare/înlocuire

en: Don't look at nanorc files
ro: Ignoră fișierele nanorc

en: -J <number>
ro: -J <număr>

en: --guidestripe=<number>
ro: --guidestripe=<număr>

en: Show a guiding bar at this column
ro: Arată o bară de ghidare la această coloană

en: Fix numeric keypad key confusion problem
ro: Rezolvă problema de confuzie a tastelor numerice

en: Don't add an automatic newline
ro: Nu adăuga automat o linie nouă

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
ro: Elimină spațiile de capăt atunci când se despart permanent liniile

en: Don't convert files from DOS/Mac format
ro: Nu converti fișierele din formatul DOS/Mac

en: Leading whitespace means new paragraph
ro: Spațiu alb la început înseamnă un paragraf nou

en: Save & restore position of the cursor
ro: Salvează și restaurează poziția cursorului

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
ro: Expresie regulată care potrivește citări

en: Restrict access to the filesystem
ro: Restricționează accesul la sistemul de fișiere

en: Display overlong lines on multiple rows
ro: Afișează liniile supralungi pe mai multe rânduri

en: -T <number>
ro: -T <număr>

en: --tabsize=<number>
ro: --tabsize=<număr>

en: Make a tab this number of columns wide
ro: Realizează un tab de lățime atâtea coloane

en: Wipe status bar upon next keystroke
ro: Șterge bara de status la următoarea apăsare de tastă

en: Print version information and exit
ro: Afișează informații despre versiune și termină

en: Detect word boundaries more accurately
ro: Detectează limitele cuvântului mai exact

en: Which other characters are word parts
ro: Care celelalte caractere sunt părți de cuvânt

en: -Y <name>
ro: -Y <nume>

en: --syntax=<name>
ro: --syntax=<nume>

en: Syntax definition to use for coloring
ro: Definiția sintaxei de folosit pentru colorare

en: Let Bsp and Del erase a marked region
ro: Bsp și Del șterg o regiune marcată

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
ro: Despărțirea temporară se face la spațiile albe

en: Automatically hard-wrap overlong lines
ro: Rupe permanent liniile lungi

en: Constantly show cursor position
ro: Arată continuu poziția cursorului

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
ro: Repară confuzia cu tastele Backspace/Delete

en: Keep the line below the title bar empty
ro: Păstrează linia de sub bara de titlu goală

en: -f <file>
ro: -f <fișier>

en: --rcfile=<file>
ro: --rcfile=<fișier>

en: Use only this file for configuring nano
ro: Folosește numai acest fișier pentru a configura nano

en: Show cursor in file browser & help text
ro: Arată cursor în navigatorul de fișiere & textul de ajutor

en: Show this help text and exit
ro: Arată acest text de ajutor și termină

en: Automatically indent new lines
ro: Indentează automat liniile noi

en: Scroll per half-screen, not per line
ro: Deruleză cu jumătăți de ecran, nu cu rânduri

en: Cut from cursor to end of line
ro: Decupează de la cursor până la sfârșitul liniei

en: Show line numbers in front of the text
ro: Arată numărul liniei în fața textului

en: Enable the use of the mouse
ro: Activează folosirea mausului

en: Do not read the file (only write it)
ro: Nu citi fișierul (doar scrie-l)

en: Set operating directory
ro: Setează directorul de operare

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
ro: Conservă tastele XON (^Q) și XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
ro: Afișează un arătător de poziție+porțiune

en: -r <number>
ro: -r <număr>

en: --fill=<number>
ro: --fill=<număr>

en: Set width for hard-wrap and justify
ro: Setează lățimea pentru ruperea permanentă și aliniază

en: Use this alternative spell checker
ro: Folosește corectorul ortografic alternativ

en: Save changes on exit, don't prompt
ro: Salvează schimbările la ieșire, nu întreba

en: Save a file by default in Unix format
ro: Salvează un fișier în mod implicit în format Unix

en: View mode (read-only)
ro: Mod vizualizare (doar citire)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
ro: Nu rupe permanent liniile lungi [implicit]

en: Don't show the two help lines
ro: Nu arăta cele două rânduri de ajutor

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
ro: Face Ctrl+Dreapta să se oprească la sfârșitul cuvintelor

en: List the names of available syntaxes
ro: Afișează numele sintaxelor disponibile

en: Also try magic to determine syntax
ro: Încearcă și magie pentru determinarea sintaxei

en: Accept 'filename:linenumber' notation
ro: Acceptă notația 'numelefișierului:numărulliniei'

en: Show some states on the title bar
ro: Arată câteva stări pe bara de titlu

en: Show a feedback bar at the bottom
ro: Arată o bară de informații jos

en: Hide all bars, use whole terminal
ro: Ascunde barele, utilizează întregul terminal

en: Use better-known key bindings
ro: Utilizează scurtături mai bine cunoscute

en:  GNU nano, version %s
ro:  GNU nano, versiunea %s

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
ro:  Drepturi de autor © %s Free Software Foundation și diverși contribuitori

en:  Compiled options:
ro:  Opțiuni compilate:

en: Available syntaxes:
ro: Sintaxe disponibile:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
ro: Nu s-a putut reconecta stdin la tastatură

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
ro: Se citește de la tastatură; tastați ^D sau ^D^D pentru a finaliza.

en: Failed to open stdin: %s
ro: Deschiderea stdin a eșuat: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
ro: Am recepționat SIGHUP sau SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
ro: Ne pare rău! Nano s-a întrerupt! Cod: %d. Vă rugăm să raportați problema.

en: Use "fg" to return to nano.
ro: Folosiți „fg” pentru a reveni la nano.

en: Current syntax determines Tab
ro: Sintaxa actuală determină Tab

en: enabled
ro: activată

en: disabled
ro: dezactivată

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
ro: Secvență necunoscută

en: Unknown function: %s
ro: Funcție necunoscută: %s

en: Missing }
ro: Lipsește }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
ro: Tastă nealocată: F%i

en: Unbound key
ro: Tastă nealocată

en: Unbindable key: M-^%c
ro: Tastă nealocabilă: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
ro: Tastă nealocată: %s%c

en: Unbindable key: ^[
ro: Tastă nealocabilă: ^[

en: Guide column "%s" is invalid
ro: Coloana de ghidare „%s” este nevalidă

en: Requested tab size "%s" is invalid
ro: Mărimea tab solicitată „%s” este nevalidă

en: Requested fill size "%s" is invalid
ro: Mărimea de umplere solicitată „%s” este nevalidă

en: Type '%s -h' for a list of available options.
ro: Tastați „%s -h” pentru o listă de opțiuni disponibile.

en: Bad quoting regex "%s": %s
ro: Citare regex greșită „%s”: %s

en: Invalid search modifier '%c'
ro: Modificator de căutare nevalid „%c”

en: Empty search string
ro: Șir de căutare gol

en: Invalid line or column number
ro: Număr de linie sau coloană nevalid

en: Invalid number
ro: Număr nevalid

en: Standard input is not a terminal
ro: Intrarea standard nu este un terminal

en: Can open just one file
ro: Se poate deschide doar un fișier

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
ro: Bine ați venit la Nano. Pentru ajutor de bază, tastați CTRL+G.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
ro: Dd

en: Aa
ro: Tt

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: All
ro: Toate

en: Mistakes in '%s'
ro: Greșeli în „%s”

en: Problems with history file
ro: Probleme cu fișierul de istoric

en: Error in %s on line %zu:
ro: Eroare în %s pe rândul %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
ro: Argumentul „%s” are un " neterminat

en: Regex strings must begin and end with a " character
ro: Șirurile regex trebuie să înceapă și să se termine cu caracterul "

en: Empty regex string
ro: Șir regex gol

en: Bad regex "%s": %s
ro: Regex incorect „%s”: %s

en: Missing syntax name
ro: Lipsește numele de sintaxă

en: Unpaired quote in syntax name
ro: Ghilimele lipsă în numele de sintaxă

en: The "none" syntax is reserved
ro: Sintaxa „none” este rezervată

en: The "default" syntax does not accept extensions
ro: Sintaxa „default” nu acceptă extensii

en: Syntax "%s" has no color commands
ro: Sintaxa „%s” nu are comenzi de colorare

en: Missing key name
ro: Lipsește numele tastei

en: Key name %s is invalid
ro: Numele cheii %s este nevalid

en: Must specify a function to bind the key to
ro: Trebuie specificată o funcție la care se asociază tasta

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
ro: Trebuie specificat un meniu (sau „all”) în care se asociază/anulează tasta

en: Unknown menu: %s
ro: Meniu necunoscut: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
ro: Funcția „%s” nu există în meniul „%s”

en: Keystroke %s may not be rebound
ro: Tasta „%s” nu poate fi reasociată

en: Command "%s" not understood
ro: Comanda „%s” nu a fost înțeleasă

en: Path is too long
ro: Calea este prea lungă

en: Error expanding %s: %s
ro: Eroare la extinderea %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
ro: Culoarea „%s” nu primește un prefix

en: Color "%s" not understood
ro: Culoarea „%s” nu a fost înțeleasă

en: An attribute requires a subsequent comma
ro: Un atribut necesită o virgulă ulterioară

en: Missing color name
ro: Lipsește numele culorii

en: Missing regex string after '%s' command
ro: Șirul regex lipsește după comanda „%s”

en: "start=" requires a corresponding "end="
ro: "start=" necesită un "end=" corespunzător

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
ro: O comandă „%s” necesită o comandă „syntax” precendentă

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
ro: Sintaxa „default” nu acceptă șiruri regex „%s”

en: Missing argument after '%s'
ro: Lipsă argument după „%s”

en: Argument of '%s' lacks closing "
ro: Argumentului „%s” îi lipsește " de închidere

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
ro: Nicio tastă nu este asociată pentru funcția „%s” în meniul „%s”. Ieșire.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
ro: Dacă este nevoie, folosiți nano cu opțiunea -I pentru a ajusta setările voastre nanorc.

en: Could not find syntax "%s" to extend
ro: Nu s-a putut găsi sintaxa „%s” pentru extindere

en: Command "%s" not allowed in included file
ro: Comanda „%s” nu este permisă într-un fișier inclus

en: Missing option
ro: Lipsește opțiunea

en: Unknown option: %s
ro: Opțiune necunoscută: %s

en: Cannot unset option "%s"
ro: Imposibil de dezactivat opțiunea „%s”

en: Option "%s" requires an argument
ro: Opțiunea „%s” necesită un argument

en: Argument is not a valid multibyte string
ro: Argumentul nu este un șir multioctet valid

en: Non-blank characters required
ro: Sunt necesare caractere care nu sunt goale

en: Even number of characters required
ro: Este necesar un număr par caractere

en: Two single-column characters required
ro: Sunt necesare două caractere monocoloană

en: Specified rcfile does not exist
ro: Fișierul de configurare specificat nu există

en: I can't find my home directory!  Wah!
ro: Nu pot găsi directorul meu acasă!  Uau!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
ro:  [Sensibil la majuscule]

en:  (to replace) in selection
ro:  (de înlocuit) în selecție

en:  (to replace)
ro:  (de înlocuit)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
ro: Se caută...

en: "%.*s%s" not found
ro: „%.*s%s” nu a fost găsit

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
ro: Se înlocuiește această apariție?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
ro: Se înlocuiește cu

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
ro[0]: S-a înlocuit %zd apariție
ro[1]: S-au înlocuit %zd apariții
ro[2]: S-au înlocuit %zd de apariții

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
ro: Introduceți numărul liniei, numărul coloanei

en: Not a bracket
ro: Nu este o paranteză

en: No matching bracket
ro: Nu am găsit o paranteză pereche

en: Placed anchor
ro: Ancoră plasată

en: Removed anchor
ro: Ancoră eliminată

en: Jumped to anchor
ro: A sărit la ancoră

en: This is the only anchor
ro: Aceasta este singura ancoră

en: There are no anchors
ro: Nu sunt ancore

en: Mark Set
ro: Marcaj aplicat

en: Mark Unset
ro: Marcaj ridicat

en: Commenting is not supported for this file type
ro: Comentarea nu este suportată pentru acest tip de fișier

en: Cannot comment past end of file
ro: Nu se poate comenta după sfârșitul fișierului

en: Nothing to undo
ro: Nimic de anulat

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
ro: adiție

en: line break
ro: întrerupere liniei

en: deletion
ro: ștergere

en: line join
ro: fuziune de linii

en: replacement
ro: înlocuire

en: erasure
ro: ștergere

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
ro: decupaj

en: paste
ro: lipire

en: insertion
ro: inserare

en: indent
ro: indentare

en: unindent
ro: deindentare

en: comment
ro: comentare

en: uncomment
ro: decomentare

en: Undid %s
ro: Acțiune %s anulată

en: Nothing to redo
ro: Nimic de refăcut

en: Redid %s
ro: Acțiune %s refăcută

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
ro: aliniere

en: Selection is empty
ro: Selecția este goală

en: Justified selection
ro: Selecție aliniată

en: Justified file
ro: Fișier aliniat

en: Justified paragraph
ro: Paragraful aliniat

en: Buffer is empty
ro: Spațiul este gol

en: Invoking formatter...
ro: Se lansează formator...

en: Error invoking '%s'
ro: Eroare la apelarea „%s”

en: Program '%s' complained
ro: Programul „%s” a obiectat

en: Nothing changed
ro: Nu s-a schimbat nimic

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
ro: corecție ortografică

en: formatting
ro: formatare

en: Finished checking spelling
ro: Verificarea ortografică s-a terminat

en: Buffer has been processed
ro: Spațiul de scriere a fost procesat

en: Unfindable word: %s
ro: Cuvânt negăsit: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
ro: Editează o înlocuire

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
ro: Cuvântul următor...

en: Invoking spell checker...
ro: Se lansează corectorul ortografic...

en: Could not get size of pipe buffer
ro: Nu am putut obține dimensiunea spațiului țeavă

en: Error invoking "uniq"
ro: Eroare la apelarea „uniq”

en: Error invoking "sort"
ro: Eroare la apelarea „sort”

en: Error invoking "spell"
ro: Eroare la apelarea „spell”

en: No linter is defined for this type of file
ro: Nu este definit niciun linter pentru acest tip de fișier

en: Save modified buffer before linting?
ro: Se salvează spațiul modificat înainte de analiza statică?

en: Invoking linter...
ro: Se lansează analiza statică...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
ro: Comanda „%s” nu a produs niciun rând analizabil

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
ro: Acest mesaj este pentru fișierul nedeschis %s, se deschide într-un spațiu nou?

en: No messages for this file
ro: Nicun mesaj pentru acest fișier

en: At first message
ro: Primul mesaj

en: At last message
ro: Ultimul mesaj

en: No formatter is defined for this type of file
ro: Nu este definit niciun formator pentru acest tip de fișier

en: In Selection:
ro: În selecție:

en: line | lines
ro[0]: linie
ro[1]: linii
ro[2]: de linii

en: word | words
ro[0]: cuvânt
ro[1]: cuvinte
ro[2]: de cuvinte

en: character | characters
ro[0]: caracter
ro[1]: caractere
ro[2]: de caractere

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
ro: Intrare Verbatim

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
ro: Cod nevalid

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
ro: Niciun fragment de cuvânt

en: No further matches
ro: Nu mai sunt potriviri

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
ro: Nu sunt potriviri

en: Nano is out of memory!
ro: Nano nu mai are memorie!

en: Recording a macro...
ro: Se înregistrează un macro...

en: Stopped recording
ro: Înregistrare oprită

en: Cannot run macro while recording
ro: Nu se poate rula macro în timpul înregistrării

en: Macro is empty
ro: Macro este gol

en: Too much input at once
ro: Prea multe date introduse deodată

en: Too many errors from stdin
ro: Prea multe erori de la stdin

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
ro: Intrare Unicode: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
ro: Lintare —

en: View
ro: Vedere

en: Modified
ro: Modificat

en: Restricted
ro: Restricționat

en: (nameless)
ro: (fără nume)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
ro[0]:  (%zu linie)
ro[1]:  (%zu linii)
ro[2]:  (%zu de linii)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
ro[0]:  (%zu linie, %s)
ro[1]:  (%zu liniim, %s)
ro[2]:  (%zu de linii, %s)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
ro: linie %*zd/%zd (%2d%%), coloană %2zu/%2zu (%3d%%), caracter %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
ro: Editorul de texte nano

en: version
ro: versiune

en: Brought to you by:
ro: Prezentat de:

en: Special thanks to:
ro: Mulțumiri speciale pentru:

en: The Free Software Foundation
ro: Fundația Free Software

en: the many translators and the TP
ro: traducătorilor cei mulți și pentru TP

en: For ncurses:
ro: Pentru ncurses:

en: and anyone else we forgot...
ro: și oricine altcineva a fost uitat...

en: Thank you for using nano!
ro: Mulțumim că folosiți nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă; posibilități:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută „%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” nu permite un argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” necesită un argument

en: %s: invalid option -- '%c'
ro: %s: opțiune nevalidă -- „%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- „%c”

en: Success
ro: Succes

en: No match
ro: Nicio potrivire

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulată nevalidă

en: Invalid collation character
ro: Caracter de colaționare nevalid

en: Invalid character class name
ro: Nume clasă caracter invalid

en: Trailing backslash
ro: Backslash de sfârșit

en: Invalid back reference
ro: Referință inversă nevalidă

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ro: [, [^, [:, [., sau [= fără pereche

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără pereche

en: Unmatched \{
ro: \{ fără pereche

en: Invalid content of \{\}
ro: Conțiunt nevalid pentru \{\}

en: Invalid range end
ro: Terminare invalidă a intervalului

en: Memory exhausted
ro: Memorie epuizată

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulată precedentă nevalidă

en: Premature end of regular expression
ro: Terminare prematură a expresiei regulate

en: Regular expression too big
ro: Expresie regulată prea lungă

en: Unmatched ) or \)
ro: ) sau \) fără pereche

en: No previous regular expression
ro: Nu există o expresie regulată precedentă
