nano-7.0-pre1 - en to sr translation catalogue (629 entries)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters.
en: (dir)
sr: (дир)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 12 characters.
en: (parent dir)
sr: (главни дир)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
sr: (велик)

en: Search Wrapped
sr: Тражи у круг

en: This is the only occurrence
sr: Ово је једина појава

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
sr: Тражи

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
sr:  [уназад]

en: Cancelled
sr: Отказано

en: No current search pattern
sr: Нема шаблона текуће претраге

en: Cannot open directory: %s
sr: Не могу да отворим директоријум: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
sr: Иди у директоријум

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
sr: Не могу да идем ван „%s“

en: Can't move up a directory
sr: Не могу да идем директоријум изнад

en: Error reading %s: %s
sr: Грешка при читању „%s“: %s

en: The working directory has disappeared
sr: Радни директоријум је нестао

en: Unknown syntax name: %s
sr: Непознат назив синтаксе: %s

en: magic_load() failed: %s
sr: „magic_load()“ није успело: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
sr: „magic_file(%s)“ није успело: %s

en: Nothing was cut
sr: Ништа није исечено

en: Copied nothing
sr: Ништа није умножено

en: Cutbuffer is empty
sr: Остава исецања је празна

en: Error deleting lock file %s: %s
sr: Грешка брисања датотеке закључавања „%s“: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
sr: Не могу да одредим мој идентет за датотеку закључавања

en: Couldn't determine hostname: %s
sr: Не могу да одредим назив домаћина: %s

en: Error writing lock file %s: %s
sr: Грешка записивања датотеке закључавања „%s“: %s

en: Someone else is also editing this file
sr: Још неко уређује ову датотеку

en: Error opening lock file %s: %s
sr: Грешка отварања датотеке закључавања „%s“: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
sr: Лоша датотека закључавања је занемарена: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
sr: Датотеку „%s“ је изменио „%s“ (са %s, ЛИБ %s); да отворим ипак?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
sr: Директоријум „%s“ не постоји

en: Path '%s': %s
sr: Путања „%s“: %s

en: Path '%s' is not a directory
sr: Путања „%s“ није директоријум

en: Path '%s' is not accessible
sr: Путањи „%s“ се не може приступати

en: Directory '%s' is not writable
sr: Директоријум „%s“ није уписив

en: Can't read file from outside of %s
sr: Не могу да читам датотеку изван „%s“

en: "%s" is a directory
sr: „%s“ је директоријум

en: "%s" is a device file
sr: „%s“ је датотека уређаја

en: "%s" is a FIFO
sr: „%s“ је ПУПИ

en: %s is meant to be read-only
sr: „%s“ је замишљено да буде само за читање

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
sr[0]: %s –– %zu ред (%s)
sr[1]: %s –– %zu реда (%s)
sr[2]: %s –– %zu редова (%s)

en: New Buffer
sr: Нова међумеморија

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
sr[0]: %s –– %zu ред
sr[1]: %s –– %zu реда
sr[2]: %s –– %zu редова

en: No more open file buffers
sr: Нема више међумеморије отворених датотека

en: Interrupted
sr: Прекинуто

en: File '%s' is unwritable
sr: Датотека „%s“ није уписива

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
sr[0]: Учитах %zu ред (претворен из Мекинтош записа)
sr[1]: Учитах %zu реда (претворених из Мекинтош записа)
sr[2]: Учитах %zu редова (претворених из Мекинтош записа)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
sr[0]: Учитах %zu ред (претворен из ДОС записа)
sr[1]: Учитах %zu реда (претворених из ДОС записа)
sr[2]: Учитах %zu редова (претворених из ДОС записа)

en: Read %zu line | Read %zu lines
sr[0]: Учитах %zu ред
sr[1]: Учитах %zu реда
sr[2]: Учитах %zu редова

en: New File
sr: Нова датотека

en: File "%s" not found
sr: Нисам нашао датотеку „%s“

en: Reading from FIFO...
sr: Читам из ПУПИ...

en: Reading...
sr: Читам...

en: Could not create pipe: %s
sr: Не могу да направим спојку: %s

en: Could not fork: %s
sr: Не могу да расцепим: %s

en: Executing...
sr: Извршавам...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
sr: филтрирам

en: Failed to open pipe: %s
sr: Нисам уепео да отворим спојку: %s

en: Error: %s
sr: Грешка: %s

en: Piping failed
sr: Спајање није успело

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
sr: Наредба за извршавање у новој међумеморији

en: Command to execute
sr: Наредба за извршавање

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
sr: Датотека за читање је непретворена у новој међумеморији [из „%s“]

en: File to read into new buffer [from %s]
sr: Датотека за читање у новој међумеморији [из „%s“]

en: File to insert unconverted [from %s]
sr: Датотека за унос је непретворена [из „%s“]

en: File to insert [from %s]
sr: Датотека за унос [из „%s“]

en: Invalid operating directory: %s
sr: Неисправан радни директоријум: %s

en: Invalid backup directory: %s
sr: Неисправан директоријум резерве: %s

en: Making backup...
sr: Правим резерву...

en: Too many existing backup files
sr: Превише постојећих резервних датотека

en: Cannot read original file
sr: Не могу да прочитам изворну датотеку

en: Cannot make regular backup
sr: Не могу да направим обичну резерву

en: Trying again in your home directory
sr: Покушавам опет у вашем личном директоријуму

en: Cannot make backup
sr: Не могу да направим резерву

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
sr: Не могу да направим резерву; да наставим и сачувам тренутну датотеку?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
sr: Не могу да направим резерву: %s

en: Can't write outside of %s
sr: Не могу да пишем ван %s

en: Error writing %s: %s
sr: Грешка приликом писања „%s“: %s

en: Error writing temp file: %s
sr: Грешка писања привремене датотеке: %s

en: Writing to FIFO...
sr: Пишем у ПУПИ...

en: Writing...
sr: Пишем...

en: Error reading temp file: %s
sr: Грешка читања привремене датотеке: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
sr: Датотека на диску је скраћена!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
sr: Можда „^T^Z“, направите простор на диску, наставите, затим „^S^X“

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
sr[0]: Уписах %zu ред
sr[1]: Уписах %zu реда
sr[2]: Уписах %zu редова

en:  [DOS Format]
sr:  [ДОС запис]

en:  [Mac Format]
sr:  [Мек запис]

en:  [Backup]
sr:  [Резерва]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
sr: Додаје избор на почетак датотеке

en: Append Selection to File
sr: Додаје избор на крај датотеке

en: Write Selection to File
sr: Уписује избор у датотеку

en: File Name to Prepend to
sr: Назив датотеке којој ће претходити

en: File Name to Append to
sr: Назив датотеке за којом ће следити

en: File Name to Write
sr: Назив датотеке у којој ће уписати

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
sr: Превиће мали

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
sr: Датотека постоји —— не могу да је препишем

en: Save file under DIFFERENT NAME?
sr: Да сачувам датотеку под ДРУГАЧИЈИМ НАЗИВОМ?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
sr: Датотека „%s“ постоји, да ПРЕСНИМИМ?

en: File on disk has changed
sr: Датотека на диску је измењена

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
sr: Датотека је измењена од када сте је отворили; да наставим са чувањем?

en: (more)
sr: (још)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
sr: Изађи

en: Close
sr: Затвори

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
sr: Отказује текућу операцију

en: Display this help text
sr: Приказује текст ове помоћи

en: Close the current buffer / Exit from nano
sr: Затвара текућу међумеморију / излази из нана

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
sr: Уписује текућу међумеморију (или назначену област) на диск

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
sr: Умеће другу фатотеку у текућу међумеморију (или у нову)

en: Search forward for a string or a regular expression
sr: Тражи унапред ниску или регуларни израз

en: Search backward for a string or a regular expression
sr: Тражи уназа ниску или регуларни израз

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
sr: Исеца текући ред (или означену област) и смешта га у исечке

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
sr: Убацује садржаје оставе исецања на тренутни положај курсора

en: Display the position of the cursor
sr: Приказује положај курзора

en: Invoke the spell checker, if available
sr: Покреће проверу правописа, ако је доступна

en: Replace a string or a regular expression
sr: Замењује ниску или регуларни израз

en: Go to line and column number
sr: На ред и број ступца

en: Mark text starting from the cursor position
sr: Означава текст почевши од положаја курзора

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
sr: Исеца текући ред (или означену област) и смешта га у исечке

en: Throw away the current line (or marked region)
sr: Одбацује текући ред (или означену област)

en: Indent the current line (or marked lines)
sr: Увлачи текући ред (или означене редове)

en: Unindent the current line (or marked lines)
sr: Поништава увлачење текућег реда (или означених редова)

en: Undo the last operation
sr: Поништава последњу радњу

en: Redo the last undone operation
sr: Враћа последњу поништену радњу

en: Go back one character
sr: Иде један знак уназад

en: Go forward one character
sr: Иде један знак унапред

en: Go back one word
sr: Иде једну реч уназад

en: Go forward one word
sr: Иде једну реч унапред

en: Go to previous line
sr: На претходни ред

en: Go to next line
sr: На следећи ред

en: Go to beginning of current line
sr: На почетак текућег реда

en: Go to end of current line
sr: На крај текућег реда

en: Go to previous block of text
sr: Иде на претходни блок текста

en: Go to next block of text
sr: Иде на следећи блок текста

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
sr: На почетак пасуса; затим претходног пасуса

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
sr: Иде одмах после краја пасуса; затим следећег пасуса

en: Go one screenful up
sr: На следећи екран

en: Go one screenful down
sr: На претходни екран

en: Go to the first line of the file
sr: Иде у први ред датотеке

en: Go to the last line of the file
sr: Иде у последњи ред датотеке

en: Go to the matching bracket
sr: На одговарајућу заграду

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
sr: Помера се један ред горе без текстуалног померања курсора

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
sr: Помера се један ред доле без текстуалног померања курсора

en: Center the line where the cursor is
sr: Усредиштава ред тамо где је курзор

en: Switch to the previous file buffer
sr: Пребацује се на међумеморију претходне датотеке

en: Switch to the next file buffer
sr: Пребацује се на међумеморију следеће датотеке

en: Insert the next keystroke verbatim
sr: Умеће следећу дословност притиска тастера

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
sr: Умеће табулатор на положај курсора (или увлачи означене редове)

en: Insert a newline at the cursor position
sr: Умеће нови ред на положај курсора

en: Delete the character under the cursor
sr: Брише знак под курзором

en: Delete the character to the left of the cursor
sr: Брише знак лево од курзора

en: Delete backward from cursor to word start
sr: Брише уназад од курзора до почетка реда

en: Delete forward from cursor to next word start
sr: Брише унапред од курзора до почетка следеће речи

en: Cut from the cursor position to the end of the file
sr: Одсеца од положаја курзора до краја датотеке

en: Justify the current paragraph
sr: Поравнава текући пасус

en: Justify the entire file
sr: Поравнава читаву датотеку

en: Count the number of lines, words, and characters
sr: Броји укупност редова, речи и знакова

en: Suspend the editor (return to the shell)
sr: Обуставља уређивача (враћа се на шкољку)

en: Refresh (redraw) the current screen
sr: Освежава (поново исцртава) текући екран

en: Try and complete the current word
sr: Покушава и довршава текућу реч

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
sr: Поставља/уклања напомену текућег реда (или означених редова)

en: Save file without prompting
sr: Чува датотеку без постављања упита

en: Search next occurrence backward
sr: Тражи следеће појављивање уназад

en: Search next occurrence forward
sr: Тражи следеће појављивање унапред

en: Start/stop recording a macro
sr: Покреће/зауставља снимање макроа

en: Run the last recorded macro
sr: Покреће последњи снимљени макро

en: Place or remove an anchor at the current line
sr: Ставља или уклања сидро на текући ред

en: Jump backward to the nearest anchor
sr: Скаче уназад до најближег сидра

en: Jump forward to the nearest anchor
sr: Скаче унапред до најближег сидра

en: Toggle the case sensitivity of the search
sr: Пребацује осетљивост величине слова у претрази

en: Reverse the direction of the search
sr: Заокреће правац претраге

en: Toggle the use of regular expressions
sr: Пребацује коришћење регуларних израза

en: Recall the previous search/replace string
sr: Опозива ниску претходне претраге и замене

en: Recall the next search/replace string
sr: Опозива ниску следеће претраге и замене

en: Toggle the use of DOS format
sr: Пребацује коришћење ДОС записа

en: Toggle the use of Mac format
sr: Пребацује коришћење Мекинтош записа

en: Toggle appending
sr: Пребацује додавање након

en: Toggle prepending
sr: Пребацује додавање пре

en: Toggle backing up of the original file
sr: Пребацује стварање резерве изворне датотеке

en: Execute a function or an external command
sr: Извршава функцију или спољну наредбу

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
sr: Надовезује текућу међумеморију (или назначену област) на наредбу

en: Do not convert from DOS/Mac format
sr: Не претвара из ДОС/Мекинтош записа

en: Toggle the use of a new buffer
sr: Пребацује коришћење нове међумеморије

en: Close buffer without saving it
sr: Затвара међумеморију без чувања

en: Go to file browser
sr: Иде у прегледач датотека

en: Exit from the file browser
sr: Излази из прегледача датотека

en: Go to the first file in the list
sr: Иде у прву датотеку на списку

en: Go to the last file in the list
sr: Иде у последњу датотеку на списку

en: Go to the previous file in the list
sr: На претходну датотеку на списку

en: Go to the next file in the list
sr: Иде у следећу датотеку на списку

en: Go to lefthand column
sr: Иде на стубац са леве стане

en: Go to righthand column
sr: Иде на стубац са десне стане

en: Go to first row in this column
sr: Иде на први ред у овом ступцу

en: Go to last row in this column
sr: Иде на последњи ред у овом ступцу

en: Search forward for a string
sr: Напред тражи ниску

en: Search backward for a string
sr: Назад тражи ниску

en: Refresh the file list
sr: Освежава списак датотека

en: Go to directory
sr: Иде у директоријум

en: Invoke the linter, if available
sr: Покреће чистача, ако је доступан

en: Go to previous linter msg
sr: Иде на претходну поруку чистача

en: Go to next linter msg
sr: Иде на следећу поруку чистача

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
sr: Призива програм за форматирање/сређивање/управљање међумеморијом

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
sr: Помоћ

en: Cancel
sr: Откажи

en: Write Out
sr: Испиши

en: Read File
sr: Читај дттк

en: Justify
sr: Пораванај

en: Refresh
sr: Освежи

en: Where Is
sr: Где је

en: Replace
sr: Замени

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
sr: Где беше

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
sr: Претходно

en: Next
sr: Следеће

en: Cut
sr: Исеци

en: Paste
sr: Убаци

en: Execute
sr: Изврши

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
sr: Положај

en: Go To Line
sr: На ред

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
sr: Опозови

en: Redo
sr: Поврати

en: Set Mark
sr: Означи

en: Copy
sr: Умножи

en: Case Sens
sr: Вел. слова

en: Reg.exp.
sr: Рег. израз

en: Backwards
sr: Уназад

en: No Replace
sr: Не замењуј

en: Older
sr: Старије

en: Newer
sr: Новије

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
sr: Иди у ДИР

en: To Bracket
sr: До заграде

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
sr: Назад

en: Forward
sr: Напред

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
sr: Претх реч

en: Next Word
sr: След реч

en: Home
sr: Почетак

en: End
sr: Крај

en: Prev Line
sr: Претх ред

en: Next Line
sr: След ред

en: Scroll Up
sr: Помакни горе

en: Scroll Down
sr: Помакни доле

en: Prev Block
sr: Претх блок

en: Next Block
sr: След блок

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
sr: Почeтaк пасуса

en: End of Paragraph
sr: Крај пасуса

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
sr: Претх страна

en: Next Page
sr: След страна

en: First Line
sr: Први ред

en: Last Line
sr: Последњи ред

en: Prev File
sr: Претх дттка

en: Next File
sr: След дттка

note: TRANSLATORS: The next four strings are names of keyboard keys.
en: Tab
sr: Табулатор

en: Enter
sr: Унеси

en: Backspace
sr: Повратница

en: Delete
sr: Брисање

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
sr: Одсеци лево

en: Chop Right
sr: Одсеци десно

en: Cut Till End
sr: Исеци до краја

en: Full Justify
sr: Пуно поравнање

en: Word Count
sr: Изброј речи

en: Verbatim
sr: Вербатим

en: Indent
sr: Увуци

en: Unindent
sr: Поништи увлачење

en: Comment Lines
sr: Комент. редове

en: Complete
sr: Доврши

en: Record
sr: Сними

en: Run Macro
sr: Покрени макро

note: TRANSLATORS: This refers to deleting a line or marked region.
en: Zap
sr: Убиј

en: Anchor
sr: Сидро

en: Up to anchor
sr: Горе до сидра

en: Down to anchor
sr: Доле до сидра

en: Spell Check
sr: Провера писања

en: Linter
sr: Чишћење

en: Formatter
sr: Обликовач

en: Suspend
sr: Обустави

en: Center
sr: Средиште

en: Save
sr: Сачувај

en: Pipe Text
sr: Надовежи текст

en: Go To Text
sr: На текст

en: DOS Format
sr: ДОС запис

en: Mac Format
sr: Мекинтош запис

en: Append
sr: Додај позади

en: Prepend
sr: Додај напред

en: Backup File
sr: Направи резерву

en: No Conversion
sr: Без претварања

en: Execute Command
sr: Изврши наредбу

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
sr: Разгледај

en: First File
sr: Прва датотека

en: Last File
sr: Пследња датотека

en: Left Column
sr: Леви стубац

en: Right Column
sr: Десни стубац

en: Top Row
sr: Горњи ред

en: Bottom Row
sr: Доњи ред

en: Discard buffer
sr: Одбаци међумеморију

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
sr: Претходна порука чистача

en: Next Linter message
sr: Следећа порука чистача

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
sr: Скривено сучеље

en: Help mode
sr: Режим помоћи

en: Constant cursor position display
sr: Сталан приказ положаја курзора

en: Soft wrapping of overlong lines
sr: Слабо преламање превише дугих редова

en: Line numbering
sr: Набрајање редова

en: Whitespace display
sr: Приказ празнина

en: Color syntax highlighting
sr: Истицање синтаксе у боји

en: Smart home key
sr: Паметни тастер „Почетак“

en: Auto indent
sr: Самоувлачење

en: Cut to end
sr: Исецање до краја

en: Hard wrapping of overlong lines
sr: Јако преламање превише дугих редова

en: Conversion of typed tabs to spaces
sr: Претварање укуцаних табулатора у размаке

en: Mouse support
sr: Подршка за миша

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
sr: Помоћ за наредбу претраге
    
     Унесите речи или знаке које желите да нађете, и притисните Унеси. Уколико постоји тражени текст, на екрану ће се приказати положај најближег резултата претраге.
    
     Претходна ниска претраге ће се приказати у угластим заградама након „Тражи:“. Притиском на Унеси без уноса неког текста ће обавити претходну претрагу.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
sr: Ако сте изабрали текст са означавачем а затим претрагу да замените, само поклапања у изабраном тексту ће бити замењена.
    
     Следећи тастери су доступни у режиму претраге:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
sr: Помоћ за одлазак у ред
    
     Унесите број реда у који желите да идете и притисните Унеси.  Уколико има мање редова текста од броја који сте унели, поставићу вас на последњи ред датотеке.
    
     Следећи тастери су доступни у режиму одласка у ред:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
sr: Помоћ за уметање датотеке
    
     Унесите назив датотеке коју желите да уметнете у текућу међумеморију на текућем положају курзора.
    
     Уколико сте наноа изградили са подршком међумеморије за више датотека, и укључили међумеморије више датотека са опцијама „-F“ или „--multibuffer“, Мета-F изменом, или нанорц датотеком, уметање датотеке ће је учитати у одвојеној међумеморији (користите Мета-< и > за пребацивање између међумеморија).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
sr: Уколико вам треба још једна празна међумеморија, немојте унети назив датотеке, или упишите назив непостојеће датотеке и притисните Унеси.
    
     Следећи тастери су доступни у режиму уметања датотеке:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
sr: Помоћ за упис датотеке
    
     Унесите назив датотеке у којој желите да сачувате текућу датотеку и притисните Унеси да сачувате датотеку.
    
     Уколико сте изабрали текст помоћу означавача, бићете упитани да ли желите да сачувате само изабрани део у засебну датотеку.  Да умањите шансе преснимавања постојеће датотеке само једним њеним делом, назив текуће датотеке се не подразумева у овом режиму.
    
     Следећи тастери су доступни у режиму уписа датотеке:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
sr: Помоћ за прегледач датотека
    
     Прегледач датотека се користи за визуелно разгледање директоријума за избор датотеке ради читања или уписа. Можете користити стрелице или тастере „Страница горе/доле“ за разгледање датотека, а S или Унеси да изаберете означену датотеку или да уђете у означени директоријум.  Да одете један ниво изнад, изаберите директоријум са називом „..“ на врху списка датотека.
    
     Следећи тастери су доступни у режиму прегледача датотека:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
sr: Помоћ за наредбу претраге прегледача
    
     Унесите речи или знаке које желите да нађете, и притисните Унеси. Уколико постоји тражени текст, на екрану ће се приказати положај најближег резултата претраге.
    
     Претходна ниска претраге ће се приказати у угластим заградама након „Тражи:“. Притиском на Унеси без уноса неког текста ће обавити претходну претрагу.

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
sr:  Следећи тастери су доступни у режиму претраге прегледача:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
sr: Помоћ за одлазак у директоријум
    
     Унесите назив директоријума у који желите да одете.
    
     Уколико није искључено допуњавање табулатором, можете користити TAB тастер да (покушате да) самодопуните назив директоријума.
    
     Следећи тастери су доступни у режиму одласка у директоријум:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
sr: Помоћ за проверу правописа
    
     Провера правописа ради на свом тексту текуће датотеке.  Када се наиђе на непознату реч, она се истиче и замена се може уредити.  Тада ћете бити упитани да замените сваку појаву дате погрешно унете речи у текућој датотеци.
    
     Следећи тастери су доступни у режиму провере правописа:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
sr: Помоћ за извршавање наредбе
    
     Овај режим вам омогућава да уметнете излаз наредбе коју покреће љуска у текућу међумеморију (или у нову међумеморију).  Ако испред наредбе долази | (симбол спојке), тренутни садржај међумеморије (или означене области) биће надовезан на наредбу.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
sr: Ако вам само треба још једна празна међумеморија, немојте унети ниједну наредбу.
    
     Такође можете изабрати један од четири алата, или одсећи повећи део међумеморије, или послати уређивача на спавање.

en:  The following function keys are available in Execute Command mode:
sr:  Следећи тастери су доступни у режиму извршења наредбе:

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
sr: === Чистач ===
    
     У овом режиму, трака стања приказује поруку грешке или упозорење, а курзор се поставља на одговарајуће место у датотеци.  Тастерима „Страница горе“ и „Страница доле“ можете се пребацивати на претходну или каснију поруку.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
sr:  Следећи тастери су доступни у режиму чистача:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
sr: Главна нанова помоћ
    
     Уређивач нано је израђен да опонаша могућности и лакоћу употребе уређивача Пико са Универзитета у Вашингтону. Постоје четири главна одељка уређивача: горњи ред приказује издање програма, назив датотеке која се управо уређује, и да ли је датотека измењена или не. Следећи део је главни прозор уређивача који приказује датотеку која се уређује. Ред са стањем је трећи ред одоздо и приказује важне поруке.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
sr: Два доња реда приказују најчешће коришћене пречице у уређивачу.
    
     Пречице се записују овако: Пречице тастера Контрол се записују помоћу симбола „^“ и уносе се уз тастер Ктрл или двоструким притиском на тастер Ескејп (Esc).  Пречице тастера Мета се записују помоћу „М-“ и уносе се помоћу тастера „Alt“, „Cmd“ или „Esc“, у зависности од подешавања ваше тастатуре.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
sr: Такође, двоструким притиском на тастер Ескејп и укуцавањем троцифреног децималног броја од 000 до 255 унећете знак са одговарајућом вредношћу. Следећи притисци тастера су доступни у главном прозору уређивача. Заменски тастери су приказани у загради:

en: enable/disable
sr: — укључује/искључује

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
sr: Не могу да направим директоријум „%s“: %s
    Потребан је за чување/учитавање историјата претраге или положаја курсора.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
sr: Путања „%s“ није директоријум а мора бити.
    Нано неће бити у могућности да учита или да сачува историјат претраге или положаје курсора.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
sr: Не могу да ограничим овлашћења на „%s“: %s

en: Key is invalid in view mode
sr: Тастер је неисправан у режиму прегледа

en: This function is disabled in restricted mode
sr: Ова функција је искључена у ограниченом режиму

en: To suspend, type ^T^Z
sr: Да обуставите, упишите ^T^Z

en: No file name
sr: Нема назива датотеке

en: Save modified buffer?
sr: Да ипак измењену међумеморију?

en: 
    Too many .save files
sr: 
    Превише „.save“ датотека

en: 
    Buffer written to %s
sr: 
    Међумеморија је уписана у %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
sr: Употреба: nano [МОГУЋНОСТИ] [[+РЕД[,СТУБАЦ]] ДАТОТЕКА]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
sr: Да поставите курзор на одређени ред у датотеци, ставите број реда са
    знаком + пре назива датотеке.  Број ступца се може додати после зареза.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
sr: Када је назив датотеке -, нано чита податке са стандардног улаза.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
sr: Опција

en: Long option
sr: Дуга опција

en: Meaning
sr: Значење

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
sr: Укључује паметни тастер „Почетак“

en: Save backups of existing files
sr: Чува резерве постојећих датотека

en: -C <dir>
sr: -C [дир]

en: --backupdir=<dir>
sr: --backupdir=[дир]

en: Directory for saving unique backup files
sr: Директоријум за чување јединствених датотека резерве

en: Use bold instead of reverse video text
sr: Користи подебљање уместо обрнутог видео текста

en: Convert typed tabs to spaces
sr: Претвара укуцане табулаторе у размаке

en: Read a file into a new buffer by default
sr: Чита датотеку у нову међумеморију по основи

en: Use (vim-style) lock files
sr: Користи (вим-стила) датотеке закључавања

en: Save & reload old search/replace strings
sr: Чува и поново учитава старе ниске претраге/замене

en: Don't look at nanorc files
sr: Не тражи у нанорц датотекама

en: -J <number>
sr: -J <број>

en: --guidestripe=<number>
sr: --guidestripe=<број>

en: Show a guiding bar at this column
sr: Приказује траку водиљу у овом ступцу

en: Fix numeric keypad key confusion problem
sr: Поправља проблеме тастера нумеричке тастатуре

en: Don't add an automatic newline
sr: Не додаје аутоматски нови ред

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
sr: Крати крајње размаке приликом јаког преламања

en: Don't convert files from DOS/Mac format
sr: Не претвара датотеке из ДОС/Мекинтош записа

en: Leading whitespace means new paragraph
sr: Водећа празнина значи нови пасус

en: Save & restore position of the cursor
sr: Чува и враћа положај курзора

en: -Q <regex>
sr: -Q <регизраз>

en: --quotestr=<regex>
sr: --quotestr=<регизраз>

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
sr: Регуларан израз за поклапање цитирања

en: Restrict access to the filesystem
sr: Ограничава приступ на систем фатотека

en: Display overlong lines on multiple rows
sr: Приказује предуге редове у више редова

en: -T <number>
sr: -T <број>

en: --tabsize=<number>
sr: --tabsize=<број>

en: Make a tab this number of columns wide
sr: Чини језичак широким овај број или оволико стубаца

en: Wipe status bar upon next keystroke
sr: Чисти траку стања на следећем откуцају тастера

en: Print version information and exit
sr: Исписује податке о издању и излази

en: Detect word boundaries more accurately
sr: Тачније открива границе речи

en: -X <string>
sr: -X <ниска>

en: --wordchars=<string>
sr: --wordchars=<ниска>

en: Which other characters are word parts
sr: Који други знаци су делови речи

en: -Y <name>
sr: -Y <назив>

en: --syntax=<name>
sr: --syntax=<назив>

en: Syntax definition to use for coloring
sr: Одредница синтаксе за обојавање

en: Let Bsp and Del erase a marked region
sr: Пушта да „Bsp“ и „Del“ обришу означену област

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
sr: Приликом меког преламања, чини то на празнинама

en: Automatically hard-wrap overlong lines
sr: Аутоматски прелама јако предуге редове

en: Constantly show cursor position
sr: Непрекидно приказује положај курзора

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
sr: Поправља проблеме тастера Поврати простор/Обриши

en: Keep the line below the title bar empty
sr: Одржава празним ред испод траке наслова

en: -f <file>
sr: -f <датотека>

en: --rcfile=<file>
sr: --rcfile=<датотека>

en: Use only this file for configuring nano
sr: Користи само ову датотеку да подеси нано

en: Show cursor in file browser & help text
sr: Приказује курзор у прегледачу датотека и тексту помоћи

en: Show this help text and exit
sr: Приказује овај текст помоћи и излази

en: Automatically indent new lines
sr: Самостално увлачи нове редове

en: Scroll per half-screen, not per line
sr: Премиче по пола екрана, а не по један ред

en: Cut from cursor to end of line
sr: Исеца од курзора до краја реда

en: Show line numbers in front of the text
sr: Приказује бројеве редова испред текста

en: Enable the use of the mouse
sr: Укључује коришћење миша

en: Do not read the file (only write it)
sr: Не чита датотеку (само је пише)

en: -o <dir>
sr: -o [дир]

en: --operatingdir=<dir>
sr: --operatingdir=[дир]

en: Set operating directory
sr: Поставља радни директоријум

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
sr: Очувава тастере XON (^Q) и XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
sr: Приказује указивач положаја+порције

en: -r <number>
sr: -r <број>

en: --fill=<number>
sr: --fill=<број>

en: Set width for hard-wrap and justify
sr: Поставља ширину за јако преламање и поравнање

en: -s <program>
sr: -s <програм>

en: --speller=<program>
sr: --speller=<програм>

en: Use this alternative spell checker
sr: Користи ову заменску проверу правописа

en: Save changes on exit, don't prompt
sr: Чува измене при излазу, не поставља упит

en: Save a file by default in Unix format
sr: Чува датотеку по основи у Јуникс запису

en: View mode (read-only)
sr: Режим прегледа (само за читање)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
sr: Не прелама јако дуге редове [основно]

en: Don't show the two help lines
sr: Не приказује два реда помоћи

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
sr: Чини да се „Ктрл+Десно“ зустави на крају речи

en: Also try magic to determine syntax
sr: Такође покушава магију за одређивање синтаксе

en: Show some states on the title bar
sr: Приказује нека стања на насловној траци

en: Show a feedback bar at the bottom
sr: Приказује траку повратног одговора на дну

en: Hide all bars, use whole terminal
sr: Скрива све траке, користи читав терминал

en:  GNU nano, version %s
sr:  Гнуов нано, издање %s

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
sr:  (©) %s Фондација слободног софтвера и разни доприносиоци

en:  Compiled options:
sr:  Уграђене опције:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
sr: Не могу поново да повежем стандардни улаз са тастатуром

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
sr: Читам податке са тастатуре; упишите „^D“ или „^D^D“ да завршите.

en: Failed to open stdin: %s
sr: Нисам уепео да отворим стандардни улаз: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
sr: Примих SIGHUP или SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
sr: Извините! Нано се урушио!  Код: %d.  Известите о грешци.

en: Use "fg" to return to nano.
sr: Користите „fg“ да се вратите у нано.

en: Not possible
sr: Није могуће

en: Current syntax determines Tab
sr: Тренутна синтакса одређује Табулатор

en: enabled
sr: укључено

en: disabled
sr: искључено

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
sr: Непознати низ

en: Unknown function: %s
sr: Непозната функција: %s

en: Missing }
sr: Недостаје }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
sr: Развежи тастер: F%i

en: Unbound key
sr: Развежи тастер

en: Unbindable key: M-^%c
sr: Несвезиви тастер: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
sr: Развезан тастер: %s%c

en: Unbindable key: ^[
sr: Несвезиви тастер: ^[

en: Guide column "%s" is invalid
sr: Стубац водича „%s“ је неисправан

en: Requested tab size "%s" is invalid
sr: Тражена величина табулатора %s је неисправна

en: Requested fill size "%s" is invalid
sr: Тражена величина попуне %s је неисправна

en: Type '%s -h' for a list of available options.
sr: Укуцајте „%s -h“ за списак доступних опција.

en: Bad quoting regex "%s": %s
sr: Лош регуларни израз наводника „%s“: %s

en: Invalid search modifier '%c'
sr: Неисправан измењивач претраге „%c“

en: Empty search string
sr: Празна ниска претраге

en: Invalid line or column number
sr: Неисправан број реда или ступца

en: Standard input is not a terminal
sr: Стандардни улаз није терминал

en: Can open just one file
sr: Могу да отворим само једну датотеку

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
sr: Добро дошли у нано.  За основну помоћ, упишите „Ctrl+G“.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
sr: ДдDdYy

en: Nn
sr: НнNn

en: Aa
sr: АаАа

en: Yes
sr: Да

en: No
sr: Не

en: All
sr: Све

en: Mistakes in '%s'
sr: Грешка у „%s“

en: Problems with history file
sr: Проблеми са датотеком историјата

en: Error in %s on line %zu:
sr: Грешка у %s у %zu. реду:

en: Argument '%s' has an unterminated "
sr: Аргумент „%s“ садржи недовршени знак "

en: Regex strings must begin and end with a " character
sr: Ниске регуларних израза морају почети и завршити се знаком "

en: Empty regex string
sr: Празна ниска регуларног израза

en: Bad regex "%s": %s
sr: Лош регуларни израз „%s“: %s

en: Missing syntax name
sr: Недостаје назив синтаксе

en: Unpaired quote in syntax name
sr: Неупарени наводник у називу синтаксе

en: The "none" syntax is reserved
sr: Синтакса „none“ је резервисана

en: The "default" syntax does not accept extensions
sr: Синтакса „default“ не прихвата проширења

en: Syntax "%s" has no color commands
sr: Синтакса „%s“ нема наредбе боје

en: Missing key name
sr: Недостаје назив тастера

en: Key name %s is invalid
sr: Назив тастера „%s“ је неисправан

en: Must specify a function to bind the key to
sr: Морате навести функцију за коју свезати тастер

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
sr: Морате навести изборник (или „all“) у коме свезати/развезати тастер

en: Unknown menu: %s
sr: Непознат изборник: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
sr: Функција „%s“ не постоји у изборнику „%s“

en: Keystroke %s may not be rebound
sr: Ниска тастера „%s“ се не може поново свезати

en: Command "%s" not understood
sr: Нисам разумео наредбу „%s“

en: Error expanding %s: %s
sr: Грешка ширења „%s“: %s

en: Color '%s' takes no prefix
sr: Боја „%s“ не може имати префикс

en: Color "%s" not understood
sr: Нисам разумео боју „%s“

en: An attribute requires a subsequent comma
sr: Атрибут захтева зарез подниза

en: Missing color name
sr: Недостаје назив боје

en: Missing regex string after '%s' command
sr: Недостаје ниска регуларног израза након наредбе „%s“

en: "start=" requires a corresponding "end="
sr: „start=“ захтева и одговарајући „end=“

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
sr: Наредба „%s“ захтева да јој претходи наредба „syntax“

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
sr: Синтакса „default“ не прихвата регуларне изразе „%s“

en: Missing argument after '%s'
sr: Недостаје аргумент након „%s“

en: Argument of '%s' lacks closing "
sr: Аргументу „%s“ недостаје затварајући "

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
sr: Ниједан тастер није свезан за функцију „%s“ у изборнику „%s“.  Одох.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
sr: Ако је потребно, користите нано са опцијом „-I“ да дотерате ваша подешавања нанорц-а.

en: Could not find syntax "%s" to extend
sr: Не могу да нађем синтаксу „%s“ за ширење

en: Command "%s" not allowed in included file
sr: Наредба „%s“ није дозвољена у укљученој датотеци

en: Missing option
sr: Недостаје опција

en: Unknown option: %s
sr: Непозната опција: %s

en: Cannot unset option "%s"
sr: Не могу да расподесим опцију „%s“

en: Option "%s" requires an argument
sr: Опција „%s“ захтева аргумент

en: Argument is not a valid multibyte string
sr: Аргумент није исправна вишебитна ниска

en: Non-blank characters required
sr: Потребни су не-празни знаци

en: Even number of characters required
sr: Потребан је паран број знакова

en: Two single-column characters required
sr: Потребна су два знака једног-ступца

en: Specified rcfile does not exist
sr: Наведена „rc“ датотека не постоји

en: I can't find my home directory!  Wah!
sr: Не могу да нађем мој лични директоријум!  Бре, брате!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
sr:  [разл. величину слова]

en:  [Regexp]
sr:  [рег. израз]

en:  (to replace) in selection
sr:  (за замену) у избору

en:  (to replace)
sr:  (за замену)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
sr: Тражим...

en: "%.*s%s" not found
sr: Нисам нашао „%.*s%s“

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
sr: Да заменим ову појаву?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
sr: Замени са

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
sr[0]: Замених %zd појаву
sr[1]: Замених %zd појаве
sr[2]: Замених %zd појава

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
sr: Унесите број реда, број ступца

en: Not a bracket
sr: Није заграда

en: No matching bracket
sr: Нема одговарајуће заграде

en: Placed anchor
sr: Сидро је стављено

en: Removed anchor
sr: Сидро је уклоњено

en: Jumped to anchor
sr: Скочих на сидро

en: This is the only anchor
sr: Ово је једино сидро

en: There are no anchors
sr: Нема сидара

en: Mark Set
sr: Постављена ознака

en: Mark Unset
sr: Поништена ознака

en: Commenting is not supported for this file type
sr: Напомене нису подржане за ову врсту датотеке

en: Cannot comment past end of file
sr: Не могу да прокоментаришем прошли крај датотеке

en: Nothing to undo
sr: Ништа за опозивање

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
sr: додавање

en: line break
sr: крај реда

en: deletion
sr: брисање

en: line join
sr: спој реда

en: replacement
sr: замена

en: erasure
sr: брисање

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
sr: исецање

en: paste
sr: убацивање

en: insertion
sr: уметање

en: indent
sr: увлачење

en: unindent
sr: поништавање увлачења

en: comment
sr: уметни напомену

en: uncomment
sr: уклони напомену

en: Undid %s
sr: Поништих „%s“

en: Nothing to redo
sr: Ништа за поновно обављање

en: Redid %s
sr: Поново обави „%s“

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
sr: поравнање

en: Selection is empty
sr: Избор је празан

en: Justified selection
sr: Поравнат избор

en: Justified file
sr: Поравната датотека

en: Justified paragraph
sr: Поравнат пасус

en: Buffer is empty
sr: Међумеморија је празна

en: Invoking formatter...
sr: Призивам обликовача...

en: Error invoking '%s'
sr: Грешка при покретању „%s“

en: Program '%s' complained
sr: Програм „%s“ улаже приговор

en: Nothing changed
sr: Ништа није измењено

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
sr: исправка срицања

en: formatting
sr: форматирање

en: Finished checking spelling
sr: Завршио сам проверу правописа

en: Buffer has been processed
sr: Међумеморија је обрађена

en: Unfindable word: %s
sr: Реч се не може наћи: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
sr: Измените замену

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
sr: Следећа реч...

en: Invoking spell checker...
sr: Призивам проверу правописа...

en: Could not get size of pipe buffer
sr: Не могу да добавим величину међумеморије спојке

en: Error invoking "uniq"
sr: Грешка при покретању „uniq“-а

en: Error invoking "sort"
sr: Грешка при покретању „sort“

en: Error invoking "spell"
sr: Грешка при покретању „spell“-а

en: No linter is defined for this type of file
sr: Чистач није одређен за ову врсту датотеке

en: Save modified buffer before linting?
sr: Да сачувам измењену међумеморију пре чишћења?

en: Invoking linter...
sr: Призивам чистача...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
sr: Добих 0 обрадивих редова од наредбе: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
sr: Ова порука је за неотворену датотеку „%s“, да је отворим у новој међумеморији?

en: No messages for this file
sr: Нема порука за ову датотеку

en: At first message
sr: На прву поруку

en: At last message
sr: На последњу поруку

en: No formatter is defined for this type of file
sr: Форматар није одређен за ову врсту датотеке

en: In Selection:
sr: У избору:

en: line | lines
sr[0]: ред
sr[1]: реда
sr[2]: редова

en: word | words
sr[0]: реч
sr[1]: речи
sr[2]: речи

en: character | characters
sr[0]: знак
sr[1]: знака
sr[2]: знакова

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
sr: Улаз дословности

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
sr: Неисправан код

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
sr: Нема одломка речи

en: No further matches
sr: Нема даљих поклапања

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
sr: Нема поклапања

en: Nano is out of memory!
sr: Нано нема више меморије!

en: Recording a macro...
sr: Снимам макро...

en: Stopped recording
sr: Зауставих снимање

en: Cannot run macro while recording
sr: Не могу да покренем макро приликом снимања

en: Macro is empty
sr: Макро је празан

en: Too much input at once
sr: Превише улаза одједном

en: Too many errors from stdin
sr: Превише грешака са стандардног улаза

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
sr: Улаз Уникода: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
sr: Чишћење ––

en: DIR:
sr: ДИР:

en: View
sr: Преглед

en: Modified
sr: Измењено

en: Restricted
sr: Ограничено

en: (nameless)
sr: (безимено)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
sr[0]:  (%zu ред)
sr[1]:  (%zu реда)
sr[2]:  (%zu редова)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
sr[0]:  (%zu ред, %s)
sr[1]:  (%zu реда, %s)
sr[2]:  (%zu редова, %s)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
sr: ред %*zd/%zd (%2d%%), стубац %2zu/%2zu (%3d%%), знак %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
sr: Уређивач текста нано

en: version
sr: издање

en: Brought to you by:
sr: Припремили:

en: Special thanks to:
sr: Посебно се захваљујемо:

en: The Free Software Foundation
sr: Задужбини слободног софтвера

en: the many translators and the TP
sr: многим преводиоцима и ТП-у

en: For ncurses:
sr: За ен-курсис:

en: and anyone else we forgot...
sr: и свима осталима које смо пропустили...

en: Thank you for using nano!
sr: Хвала вам што користите нано!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
sr: %s: опција „%s%s“ је нејасна

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
sr: %s: опција „%s%s“ је нејасна; могућности:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
sr: %s: непозната опција „%s%s“

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
sr: %s: опција „%s%s“ не дозвољава аргумент

en: %s: option '%s%s' requires an argument
sr: %s: опција „%s%s“ захтева аргумент

en: %s: invalid option -- '%c'
sr: %s: неисправна опција — „%c“

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sr: %s: опција захтева аргумент —— „%c“

en: Success
sr: Успешно

en: No match
sr: Нема поклапања

en: Invalid regular expression
sr: Неисправан регуларни израз

en: Invalid collation character
sr: Неисправан знак слагања

en: Invalid character class name
sr: Неисправан назив класе знака

en: Trailing backslash
sr: Пратећа контра коса црта

en: Invalid back reference
sr: Неисправна повратна упута

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
sr: Не одговара [, [^, [:, [., или [=

en: Unmatched ( or \(
sr: Не одговара ( или \(

en: Unmatched \{
sr: Не одговара \{

en: Invalid content of \{\}
sr: Неисправан садржај \{\}

en: Invalid range end
sr: Неисправан крај опсега

en: Memory exhausted
sr: Меморија је потрошена

en: Invalid preceding regular expression
sr: Неисправан регуларан израз који претходи

en: Premature end of regular expression
sr: Прерани крај регуларног израза

en: Regular expression too big
sr: Регуларни израз је превелик

en: Unmatched ) or \)
sr: Не одговара ) или \)

en: No previous regular expression
sr: Нема претходног регуларног израза
