Zapraszamy do dyskusji
Ja jestem przekonany, ze niewiele jezykow programowania dorownuje Loglanowi. Przez to moge sie wydawac smieszny. Ale nie jestem slepy ani gluchy. Uczciwie zaakceptuje argumenty przekonujace o wyzszosci innych rozwiazan, o przewadze innego jezyka programowania. O ile takie argumenty zostana mi przedstawione! W naszym wspolnym interesie jest dyskusja, scieranie sie pogladow i wyrabianie wlasnych pogladow na problemy informatyki.
UWAGA OSOBISTA.
Podczas blisko 40 lat pracy z "maszynami matematycznymi" wiele razy odkrywalem nowe zjawiska, nowe narzedzia i nowe pytania. Jest to zrodlo wielkich radosci i czasami zawstydzen. Np. na poczatku lat 70 przez pare miesiecy nieufnie podchodzilem do problematyki zlozonosci obliczeniowej.
KONIEC UWAGI
A przeciez nie idzie tu o mnie tylko. Kazdy profesjonalista powinien posiadac swoj poglad na sprawy programowania obiektowego i swoj warsztat pracy.
Inni moga uwazac ze tylko Smalltalk jest jezykiem prawdziwie obiektowym. Wiekszosc zna C++. Od niedawna modna jest Java. Co wybrac? Dlaczego? W natloku ofert pojawil sie Loglan. Dlaczego drogi czytelniku zaprzatamy Ci glowe tym narzedziem?
Zapraszam wiec do dyskusji.
Dlaczego tak mysle?
Czy jestem slepy i gluchy na racjonalne argumenty? Oczywiscie, ze nie.
Czym jest Loglan?. Loglan'82 jest uniwersalnym, kompletnym jezykiem programowania obiektowego.
- Jesli interesujesz sie programowaniem obiektowym i chcesz zglebic jego wszelkie tajniki to zapoznaj sie z Loglanem. Nie wyobrazaj sobie ze znajac jeden tylko z jezykow programowania obiektowego np. Simula67, C++, Turbo Pascal z obiektami, Objective C, Modula3, Smalltalk, Eiffel, Beta czy Java, wiesz juz wszystko o obiektach.
Znalazlem u Wergilego taki zwrot: "Felix qui potuit rerum cognoscere causas" co oznacza: "szczesliwy kto mogl poznac istote rzeczy". Dopiero poznanie Loglanu uczyni z Ciebie znawce spraw obiektowych.
- Potem mozesz nadal programowac w swoim ulubionym jezyku XYZ, ale bedziesz przynajmniej wiedzial co tracisz. (A mowiac powazniej bedziesz wiedziec na co zwracac uwage.)
- Bo tracisz! Loglan zawiera w sobie wiele oryginalnych idei. Myslalem, ze zostana one ponownie odkryte w Ameryce za lat 20. Ale pojawienie sie Javy dowodzi ze sie mylilem. Java zawiera czesc pomyslow jakie Loglan oferowal w 1988, a mianowicie procesy-obiekty
rozproszone w sieci i (jeden tylko!) dodatkowy poziom zagniezdzenia modulow. Nie zawiera natomiast naszego pomyslu na komunikacje, synchronizacje procesow tzw. obce wywolywanie procedur (metod) jednego procesu przez inny proces.
Mechanizm obcego wywolywania procedur (ang. alien call) umozliwia potraktowanie kazdego procesu jako servera - swiadczy on uslugi polegajace na wykonaniu swoich metod tzn. funkcji i procedur zadeklarowanych wewnatrz niego. Oczywiscie proces wywolujacy procedure obcego procesy jest jego klientem.
- Inne rozwiazania znane w Loglanie i nadal czekajace na ponowne odkrycie to np.
- bezpieczna dealokacja,
- zagniezdzanie modulow (jak w Pascalu) i dziedziczenie,
- dziedziczyc moga nie tylko klasy, procedury, funkcje, wspolprogramy, procesy i bloki takze,
- dziedziczenie nie ogranicza sie tylko do modulow-braci w drzewie zagniezdzania modulow.
(Te mechanizmy znane sa tez w Becie).
-
-
Jest to wynik prac naukowych prowadzonych przez prof. Antoniego Kreczmara, prof. Andrzeja Salwickiego i wielu innych, kiedys pracownikow Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 6 lat domem dla Loglanu stalo sie laboratorium LITA w Uniwersytecie w Pau (Francja). Od 1993 LITA dystrybuuje Loglan w sieci Internet.
W listopadzie 1995 w Instytucie Informatyki Politechniki Bialostockiej uruchomiono w pelni sieciowa wersje Loglanu.