Instalacja MeX-a i LaMeX'a

MeX oraz LaMeX są pakietami umożliwiającymi skład za pomocą TeX-a dokumentow w języku polskim. Pakiety te zawierają: Dodatkowo mozna ściągnąć gotowe gotowe pliki TFM (TeX Font Matrics).

Pod Unixem

Z ftp://sunrise.pg.gda.pl/TeX/language/polish/ ściągnąć pliki: mex105.zip oraz pl-tfm.zip

Rozpakować i wkopiować do odpowiednich katalogów. Zwykle układ katalogów jest taki jak w poniższym przykładzie kopiowania:

	cp *.mf /usr/local/lib/texmf/mf
	cp *.sty /usr/local/lib/texmf/inputs/lamex
	cp *.tex /usr/local/lib/texmf/inputs/etc
	cp *.tfm /usr/local/lib/texmf/fonts/tfm
     
pozostałe pliki, raczej się nie przydadzą, ponieważ zostały przygotowane z myślą o instalacji MeX-a i LaMeX-a pod DOS-em.

Przygotować formaty mex.fmt i lamex.fmt:

	initex "mex \dump"
        initex "lamex \dump"
     
posprzątać kasując pliki *.log oraz przenosząc nowo zrobione pliki: mex.fmt i lamex.fmt do katalogu w którym przechowywane są formaty. Najczęściej będzie to katalog /usr/local/lib/texmf/ini lub /usr/local/lib/texmf/formats

Zrobić linki:

	ln -s /usr/local/bin/virtex /usr/local/bin/mex
        ln -s /usr/local/bin/virtex /usr/local/bin/lamex    
     
To powinno wystarczyć. Jeśli są prawidłowo skonfigurowane programy: xdvi oraz dvips czy tez inne procesory plikow *.dvi, to fonty (*.pk) powinny dorabiać się automatycznie (szczegóły w opisie programu MakeTeXPK).

Pod DOS-em z zainstalowaną dystrybucją EmTeX-a

Z ftp://sunrise.pg.gda.pl/TeX/language/polish/ ściągnąć pliki: mex105.zip oraz pl-tfm.zip

Rozpakować i wkopiować do odpowiednich katalogów. Zwykle układ katalogów jest taki jak w poniższym przykładzie kopiowania:

         copy *.mf \emtex\mfinput\pl
	 copy *.sty \emtex\texinput\lamex 
	 copy *.sty \emtex\texinput\etc   
	 copy *.tfm \emtex\tfm\pl
	 copy *.bat \emtex\bin
	 copy *.tcp \emtex\bin
	 copy *.pct \emtex\bin
     
W zależności od tego jakiego standardu polskich znaków chcemy używac (w notacji prefixowej -- inaczej ciachowej, w której polskie znaki w dokumentach TeX-owych zapisujemy jako /znak, np.: /a/e/s/A/E/S nie jest to istotne) poprawić odpowiedni plik *.bat. We wszystkich *.bat zakłada się, że do przygotowania formatu użyte zostanie binarium tex186.exe. Tymaczasem w przypadku komputerow klasy 386 i wyżej wskazane jest użycie programu tex386.exe lub wręcz htex386.exe.

Po sporządzeniu formatów mex.fmt i lamex.fmt (w oparciu o wspomniane wyżej pliki wsadowe gl-lamex.bat i gl-mex.bat lub gz-lamex.bat gz-mex.bat) przenieść je do odpowiedniego katalogu. Będą to w zależności od zastosowanego binarium odpowiednio:

      tex186.exe  --- katalog:   \emtex\texfmts
      tex386.exe  --- katalog:   \emtex\btexfmts
      btex.exe    --- katalog:   \emtex\btexfmts
      htex386.exe --- katalog:   \emtex\htexfmts
    
To powinno wystarczyć. Jeśli są prawidłowo skonfigurowane programy do wyświetlania plików *.dvi czy też inne procesory plików *.dvi, to fonty (*.pk) powinny dorabiać się automatycznie.
Stanisława Młynarska, Nela@irc.pl