Jak uzyskać polskie litery w amerykańskich Windows 95?
Windows 95

Windows 95 istnieje w dwóch wersjach angielskojęzycznych: US oraz PanEuro.

Wersja US oraz niektóre z innych wersji językowych (wszystkich wersji językowych jest ponad 30) zainstalowane z domyślnymi ustawieniami nie posiadają obsługi języka polskiego oraz innych języków europy centralnej i wschodniej. Wersja PanEuro zawiera obsługę języków europy centralnej i wschodniej, m.in. języka polskiego.

W przypadku wersji PanEuro, aby uzyskać obsługę polskich znaków należy dodać język polski (Control panel >> ikona Keyboard >> zakładka Language).

W przypadku wersji US lub innych (np. wersji francuskiej) sprawa nieco się komplikuje.

Należy zainstalować dodatek Multilanguage Support. Zawiera on czcionki, sterowniki klawiatury i pliki NLS (National Language Support) dla języków C&EE, m.in. dla polskiego. Dodatek ten można uaktywnić w Panelu sterowania (Control panel >> ikona Add/Remove Programs >> zakładka Windows Setup >> lista Components).

Jeśli na tej liście Multilanguage Support nie jest dostępny lub jeśli nie mamy pod ręką dysku CD-ROM Windows 95 który wymagany jest podczas instalacji tego dodatku, należy skopiować plik lang.exe z serwera WWW firmy Microsoft , uruchomić go w pustym katalogu, a następnie zastosować się do instrukcji z pliku readme.txt który znajduje się w katalogu z którego uruchomiono lang.exe.

Po zainstalowaniu dodatku Multilanguage Support należy dodać język polski do zestawu języków z którego chcemy korzystać.

Obsługę języka możemy dodać w panelu sterowania (Control panel >> ikona Keyboard >> zakładka Language) klikamy przycisk Add..., wybieramy z listy pożądany język, po kliknięciu OK pojawi się on na liście obsługiwanych języków. Należy również upewnić się czy opcja Enable indicator on taskbar jest zaznaczona. Aby wybrać układ klawiatury dla danego języka klikamy przycisk Properties.

Do obsługi języka polskiego system Windows 95 posiada dwa układy klawiatury: Polski (układ maszyny do pisania) oraz Polski(programisty).

W układzie programisty polskie litery uzyskujemy naciskając prawy Alt (odpowiada on kombinacji lewy Ctrl + lewy Alt) wraz z odpowiednią literą łacińską, np. ą = prawy Alt + a. Do uzyskania polskiej litery ź ('z' z kreseczką) należy nacisnąć Alt + x. Wszystkie inne znaki znajdują się w tych samych miejscach co w amerykańskim układzie QWERTY. W systemach Windows 95 i Windows NT 4.0 można używać wielu języków przełączając się między nimi.


Aby zmienić język w którym tworzymy dokument klikamy ikonę znajdującą się na pasku zadań, a następnie wybieramy pożądany język. Napis na tej ikonie określa aktywny język, np. PL oznacza polski.

Nowe aplikacje dla systemu Windows 95 (np. prosty edytor WordPad znajdujący się w systemie) automatycznie ustawiają odpowiednią czcionkę po zmianie aktywnego języka.

Jeżeli używamy edytora MS Word w wersji US i układu klawiatury programisty, możemy spodziewać się problemów z wpisywaniem polskich znaków. Należy wtedy dokonać prostych zmian w konfiguracji MS Word.


W systemie Windows NT 4.0 obsługa języka polskiego dostępna jest niezależnie od wersji bez potrzeby instalowania jakichkolwiek dodatków.

Wystarczy tylko dodać ten język (Control panel >> Regional Settings >> Input locales).


Pliki dodatkowych czcionek True Type dla Windows 95 i Windows NT zawierające polskie znaki znajdują się na serwerze WWW firmy Microsoft. Są tam również czcionki dla komputerów Apple Macintosh.

UWAGA: Większość z tych czcionek znajduje się w systemie po zainstalowaniu Multilanguage Support. Pozostałe czcionki dodawane są do systemu podczas instalacji przeglądarki internetu Microsoft Internet Explorer 3.0 która obsługuje polskie znaki przy wyświetlaniu stron WWW oraz w poczcie i grupach dyskusyjnych internetu. Jeśli planujesz instalację programu MS Internet Explorer 3.0 nie musisz teraz instalować tych czcionek.

Darmowy Microsoft Internet Explorer


Powodzenia

Piotr Soliński