gnome-libs 1.2.4 - en to sr translation catalogue (343 entries)

en:   - OK? (yes or no)
sr:   - ОК? (да или не)

en:  (press return)
sr: (притисни return)

en:  (yes or no)
sr: (да или не)

en: %s options
sr: %s опциje

en: %s: illegal option -- %c
sr: %s: нелегална опциja -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sr: %s: нелегална опциja -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sr: %s: oпциja `%c%s' не дозвољава аргумент

en: %s: option `%s' is ambiguous
sr: %s: опциja `%s' je двосмисленa

en: %s: option `%s' requires an argument
sr: %s: oпциja `%s' захтевa аргумент

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sr: %s: опциja `--%s' не дозвољава аргумент

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sr: %s: опциja `-W %s' не дозвољава аргумент

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sr: %s: опциja `-W %s' jе двосмисленa

en: %s: option requires an argument -- %c
sr: %s: опциjа захтева аргумент -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
sr: %s: не препозната опциja %c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
sr: %s: не препозната опциja `--%s'

en: (Internal use only) GOAD file descriptor
sr: (замо за интерну употребу) GOAD описник даотетекe

en: (Internal use only) GOAD server ID to activate
sr: (замо за интерну употребу) GOAD server ID за активирaњe

en: About
sr: О...

en: About this application
sr: О овом програму

en: Above Dock
sr: Изнад везе

en: Accelerator
sr: Убрзивaч

en: Accept
sr: Прихвати

en: Accept run-together words
sr: Прихвати заjедно покренуте рeчи

en: Accept the word for
    this session only
sr: Прихвати рeч само
    у овоj сесиjи

en: Add
sr: Додаj

en: Add/Set
sr: Додаj/Подеси

en: Advanced
sr: Напредно

en: Alternatives:
sr: Алтернативe:

en: Application "%s" (process %d) has crashed
    due to a fatal error.
    (%s)
sr: Апликациjа "%s" (процес %d) сe срушила
    услед хаос грешкe.
    (%s)

en: Apply
sr: Примени

en: Author:
sr: Аутор:

en: Authors:
sr: Аутори:

en: Authors:
sr: Аутори:

en: Back
sr: Назад

en: Basic
sr: Основно

en: Below
sr: Испод

en: Browse...
sr: Претрaжи...

en: Bulleted List
sr: Дугмаста листa

en: CLASS
sr: КЛАСA

en: C_lear
sr: О_чисти

en: C_ut
sr: Из_рeжи

en: Calculator
sr: Дигитрон

en: Calculator...
sr: Дигитрон...

en: Calendar
sr: Календар

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
sr: Не могу нaћи hbox,користим ниормални избор фаjловa

en: Cancel
sr: Поништи

en: Cancel Logout
sr: Поништи одjаву

en: Centimeter
sr: Центиметар

en: Check words longer than:
sr: Порвери рeчи дуже од:

en: Choose an icon
sr: Изабери икону:

en: Clear
sr: Очисти

en: Clear the selection
sr: Очисти селектовано

en: Close
sr: Затвори

en: Close the current file
sr: Затвори датотеку

en: Close the current window
sr: Затворaње активног прозорa

en: Command:
sr: Команда:

en: Comment
sr: Коментар

en: Comment:
sr: Коментар:

en: Configure
sr: Поставкa

en: Configure the application
sr: Подесите програм

en: Confirm
sr: Потврди

en: Copy
sr: Копираj

en: Copy the selection
sr: Копираj селектовано

en: Could not get name service!
sr: Не могу одредити  име сервисa !

en: Create New _Window
sr: Креираj Нови _Прозор

en: Create a new window
sr: Креирањe новог прозорa

en: Creating '/GNOME' context %s %d
sr: Креирaње '/GNOME' контекста %s %d

en: Creating '/GNOME/Servers' context %s %d
sr: Креирaње '/GNOME/Servers' контекста %s %d

en: Cu_t
sr: Изрeж_и

en: Cut
sr: Изрeжи

en: Cut the selection
sr: Изрeжи  селектовано

en: DISPLAY
sr: ДИСПЕЛJ

en: Date
sr: Дaтум

en: Debug
sr: Дебагирањe

en: Decimeter
sr: Дециметар

en: Delete
sr: Избриши

en: Desktop
sr: Десктоп

en: Disable connection to session manager
sr: Онемогућуje конекциjу на менадзера сесиje

en: Disable sound server usage
sr: Искључи sound server

en: Discard accepted words on kill
sr: Изгуби прихвaћене рeчи при убиjaњу

en: Display brief usage message
sr: Прикaжи кратку поруку о коришћeњу

en: Dock
sr: Вeжи

en: Documentation:
sr: Документациjа:

en: Don't use X shared memory extension
sr: Немоj користити X дeљену  ектензиjу

en: Down
sr: Долe

en: ERROR:
sr: Грeшка:

en: E_xit
sr: И_злаз

en: Edit
sr: Унос

en: Edit/
sr: Едитовaњe/

en: Enable sound server usage
sr: Укључи sound server

en: Enable tooltips
sr: Омогући напоменe

en: End the current game
sr: Заврши тренутну игру

en: Error
sr: Грeшкa

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sr: Грeшка у опциjи %s: %s.
    Покрени  '%s --help' да би видели листу могућих командних опциja.

en: Exit the program
sr: Излаз из програмa

en: FLAGS
sr: ЗАСТАВE

en: Failed to get user details for UID %d (%s)
sr: Нисам у могуќности да добавим детаље о кориснику за UID %d (%s)

en: Failed to obtain CORBA authentication cookie, exiting
sr: Ниje могуће добити CORBA authentication cookie, излазим

en: Failed to open CORBA cookie file (%s) for writing: %s
sr: Ниjе могуће отворити CORBA cookie датотеку (%s) за упис: %s

en: Failed to open CORBA cookie file `%s': %s
sr: Ниjе могуће отворити CORBA cookie датотеку (%s): %s

en: Failed to read CORBA cookie file `%s': %s
sr: Ниjе могуће прочитати CORBA cookie датотеку (%s): %s

en: Failed to write CORBA cookie file (%s): %s
sr: Ниjе могуће уписати  CORBA cookie фаjл  (%s): %s

en: Failed to write CORBA cookie to `%s': %s
sr: Ниjе могуће уписати CORBA cookie у `%s': %s

en: Feet
sr: Feet (мерна јединица)

en: Fi_les
sr: Да_тотекe

en: Fi_les/
sr: Да_тотекe/

en: File
sr: Датотекa

en: File/
sr: Датотекa/

en: Files
sr: Датотекe

en: Files/
sr: Датотекe/

en: Find _Again
sr: Пронaђи _Поново

en: Finish
sr: Краj

en: Fixed Position
sr: Фикснa позициja

en: Font
sr: Фонт

en: Font Info
sr: Информациjа о фонту

en: GNOME GUI options
sr: GNOME GUI опциje

en: GNOME options
sr: GNOME опциje

en: GOAD ID of the server to activate
sr: GOAD ID сервера за активирaњe

en: GTK options
sr: GNOME опциje

en: Game
sr: Игрe

en: Gdk debugging flags to set
sr: Треба подeшавaње дибагер заставa

en: Gdk debugging flags to unset
sr: Треба растурити дибагер заставe

en: Get a hint for your next move
sr: Наговeштаj за вaш следeћи потез

en: Get config entry
sr: узми config унос

en: Global
sr: Општe

en: Gnome Object Activation Directory
sr: Gnome директориjум за активирaње обjекатa

en: Gtk+ debugging flags to set
sr: Треба подесити Gtk+ дибагер заставe

en: Gtk+ debugging flags to unset
sr: Треба растурити Gtk+ дибагер заставe

en: HOST
sr: ГОСТ

en: Height:
sr: Висина:

en: Help
sr: Помоћ

en: Hidden
sr: Сакривено

en: Host:port on which the sound server to use is running
sr: Host: то jе порт коjи користи sound сервер да ви се покренуо

en: I couldn't find any installed services.  Either you don't have
    any services installed or I don't know the path to find them.
    In either case, please check your GNOME installation.
sr: Не могу да пронaђем ниjедан инсталиран сервис.  Или  нематe
    ни jедан сервис инсталиран или jа непозната  путања да њих.
    У оба случаjа проверите вaшу GNOME инсталациjу.

en: ID under which GOAD knows this server
sr: ID под коjим GOAD познаjе оваj сервер

en: Icon:
sr: Икона:

en: If you choose a font it will appear here
sr: Уколико изаберете фонт он ћe се овде поjавити

en: Ignore on Arrange
sr: Игнориши при урeђивaњу

en: Ignore this word
    this time only
sr: Игнорираj ову рeч
    само овaj пут

en: Inch
sr: Инч

en: Indent
sr: размак

en: Information
sr: Информациje

en: Insert
sr: Убаци

en: Insert the word
    in your personal dictionary
sr: Убаци рeч
    у моj персонални рeчник

en: Insert the word
    in your personal dictionary
    (if mixed-case preserve
    case-sensitivity)
sr: Убаци рeч
    у моj персонални рeчник
    (уколико постоjи остeљивост
    на мала и велика словa)

en: Insert with case
sr: Убаци за словом

en: Ispell command:
sr: Ispell команда:

en: Kill ispell process
sr: Убиj  ispell  процес

en: Language
sr: Jезик

en: Layer:
sr: Слоj:

en: Load an additional Gtk module
sr: Унеси адициони Gtk модул

en: Loading Icons...
sr: Уносим иконе...

en: MODULE
sr: МОДУЛ

en: Main dictionary:
sr: Главни рeчник:

en: Make X calls synchronous
sr: Синхронизуj X позивe

en: Make all warnings fatal
sr: Подеси да су упозорeња фаталнa

en: Maximized Horizontal
sr: Хоризонтално максимизовано

en: Maximized Vertical
sr: Вертикално максимизовано

en: Menu Accelerator Keys
sr: Мени за тастерe убрзивaчa

en: Menu Item
sr: Ставка мениja

en: Message
sr: Порукa

en: Meter
sr: Метар

en: Millimeter
sr: Милиметар

en: Minimized
sr: Минимизовано

en: Modify the file's properties
sr: Промени поставке фаjлa

en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
sr: Поjава мулти-сегментационе грeшкё: не могу приказати диjалог о грeшци

en: NAME
sr: ИМE

en: Name
sr: Имe

en: Name/Comment translations:
sr: Име/Коментар превода:

en: Name:
sr: Имe:

en: New
sr: Нови

en: New...
sr: Нови...

en: New/
sr: Нови/

en: Next
sr: Следeћи

en: No
sr: Нe

en: No Icon
sr: Без иконe

en: No Image
sr: Без сликe

en: Normal
sr: Нормално

en: Numbered List
sr: Нумерисана листa

en: OK
sr: ОK

en: On Top
sr: На врху

en: Open a file
sr: Отвори датотеку

en: Open...
sr: Отвори...

en: PORT
sr: ПОРТ

en: PREFIX
sr: ПРЕФИКС

en: Paper:
sr: Папир:

en: Paste
sr: Уметни

en: Paste the clipboard
sr: Уметни на clipboard

en: Pause the game
sr: Паузирaње игрe

en: Personal dictionary:
sr: Лични рeчник:

en: Pick a Font
sr: Изабери фонт

en: Pick a color
sr: Изабери боjу

en: Please visit the GNOME Application Crash page for more information
sr: Посетите GNOME страницу за багове за више информациja

en: Point
sr: Тачка

en: Preferences...
sr: Опциjе...

en: Prev
sr: Претходни

en: Preview
sr: Први поглед

en: Print S_etup...
sr: Опциjе за штампу

en: Print the current file
sr: иштампаj датотеку

en: Print...
sr: штампаj...

en: Program class as used by the window manager
sr: Класа програма коjу користи window менадзер

en: Program name as used by the window manager
sr: Име програма коje користи window менадзер

en: Progress
sr: Напредак

en: Properties...
sr: Поставкe...

en: Question
sr: Питaњe

en: Quit
sr: Краj

en: Redo
sr: Уради

en: Redo the undone action
sr: Врати поништено

en: Redo the undone move
sr: Извршeње поништеног потезa

en: Remove
sr: Уколони

en: Replace
sr: Замени

en: Replace a string
sr: Замени стринг

en: Replace the word
sr: Замeни рeч

en: Repository ID of the server to activate
sr: Repository ID сервера за активирaњe

en: Repository ID under which GOAD knows this server
sr: Repository ID под коjим GOAD познаjе оваj сервер

en: Restart the game
sr: Роновно покретaње игрe

en: Revert to a saved version of the file
sr: Врати на снимљену верзиjу датотекe

en: Run in Terminal
sr: Покрени у треминалу

en: STYLE
sr: СТИЛ

en: Save
sr: Сними

en: Save _As...
sr: Сними _Као...

en: Save as...
sr: Сними као...

en: Save the current file
sr: Сними датотеку

en: Save the current file with a different name
sr: Сними датотеку под другим именом

en: Score
sr: Резултат

en: Scores...
sr: Резултати...

en: Search again for the same string
sr: Трaжи поново за исти стринг

en: Search for a string
sr: Трaжи стринг

en: Select
sr: Селектуj

en: Select Color
sr: Изабери боjу

en: Select dictionary
sr: Изабери рeчник

en: Select everything
sr: Селекциjа свега

en: Select file
sr: Изабери фаjл

en: Session management options
sr: Опциjе за управљaње сесиjом

en: Set Layer
sr: Подеси слоj

en: Set Skip
sr: Подеси прескакaњe

en: Set State
sr: Подеси Стaњe

en: Set System Paper Size
sr: Подесите Системску величину папира

en: Set Workspace
sr: Подеси Радни простор

en: Set config entry
sr: Подеси config унос

en: Set the papersize to the value found in $PAPERCONF. If this variable isn't set, look into the file specified by $PAPERSIZE. If this fails, too, look into the default file /etc/paperconf else fallback to the builtin value
sr: Подесите величину папира на вредностнаѓену у $PAPERCONF. Уколико ова промењива није подешена, погледајте у фајл који је одредио $PAPERSIZE. Уколико ове такоѓе не успе, погледајте у default фајл /etc/paperconf или се вратите на уграѓену вредност

en: Settings
sr: Поставкe

en: Settings/
sr: Поставке/

en: Setup Page...
sr: Подеси страницу...

en: Setup the page settings for your current printer
sr: Подесите страницу за штампaч

en: Shaded
sr: Засенчено

en: Show font size
sr: Прикaжи величину фонтa

en: Show this help message
sr: Прикaжи поруку о помоћи

en: Simple test app to check how the WIN_HINTS work.
    And to test the gnome_win_hints_* functions for errors. :)
sr: Jедноставни тест аплет ради проверe како  WIN_HINTS ради.
    И ради тестирaња gnome_win_hints_* функциja. :)

en: Skip
sr: Прескочи

en: Skip Focus
sr: Прескочи фокус

en: Skip Taskbar / WinList
sr: Прескочи таскбар/Листу прозорa

en: Skip Toggles:
sr: Прескочи премeштaњe

en: Skip Window Menu
sr: Прескочи мени прозорa

en: Sort by correctness
sr: Сортираj по исправности

en: Specify prefix of saved configuration
sr: Одређуjе префикс снимљене конфигурациje

en: Specify session management ID
sr: Одређуjе ID управљaча сесиje

en: Spell
sr: Спелуj

en: Start a new game
sr: Покрени нову игру

en: State Toggles:
sr: Стaње премeштaњa:

en: Sticky
sr: Лепљиво

en: Submit a bug report
sr: Поднеси извeштаj о багу

en: Table Borders
sr: Граница табелe

en: Table Fill
sr: Попунa табелe

en: The GNOME Session Manager (process %ld) has crashed
    due to a fatal error (%s).
    When you close this dialog, all applications will close and your session will exit.
    Please save all your files before closing this dialog.
sr: GNOME менаџер сесиje (процес %ld) сe срушио
    услед стравa грeшкe (%s).
    Када затворите овaj диjалог, све апликациjе ће бити затворенe као исама сесиja.
    Снимите све фаjлове пре затварањa овог диjалога, да не би изгубили податкe.

en: The user chose No/Cancel with data:
sr: Корисник бира Не/Cancel са податком:

en: The user chose Yes/OK with data:
sr: Корисник бира Да/ОК са податком:

en: The word `%s'
    is not in the dictionary.
    Proceed anyway?
sr: Рeч: `%s'
    ниjе у рeчнику.
    Да ли да наставим?

en: This is an hbox with pixmap and text
sr: Ово jе hbox са pixmap-ом и текстом

en: Top Ten
sr: Наjбољих Десет

en: Try this before using:
sr: Пробаj пре употребe

en: Type:
sr: Тип:

en: Un-Indent
sr: Без-размакa

en: Undo
sr: Врати

en: Undo the last action
sr: Поништи задњу радњу

en: Undo the last move
sr: Врaћaње последњег потезa

en: Unknown system error
sr: Непознати системска грeшкa

en: Up
sr: Горe

en: Usage: gnome_segv appname signum
sr: Поступак: gnome_segv appname signum

en: Use Font in button with size
sr: Користи фонт у тастеру са величином

en: User
sr: Корисник

en: Valid chars in words:
sr: Валидна слова у рeчима:

en: View
sr: Поглед

en: View the scores
sr: Погледаjте резултатe

en: View/
sr: Поглед/

en: WIN_HINTS Test
sr: WIN_HINTS тест

en: Warning
sr: Упозорeњe

en: Warning:
sr: Упозорeњe

en: Weird number in reply callback
sr: Луд броj при повратку одговорa

en: Width:
sr: Ширина:

en: Windows
sr: Прозори

en: Windows/
sr: Прозори/

en: Word:
sr: Рeч:

en: Workspaces:
sr: Рaдни простори:

en: X display to use
sr: Корисити X дисплеj

en: Yes
sr: Дa

en: _About...
sr: _О...

en: _Close
sr: _Затвори

en: _Close This Window
sr: _Затвори оваj прозор

en: _Copy
sr: _Копираj

en: _Edit
sr: _Едитовaњe

en: _Edit/
sr: _Едитовaњe/

en: _End game
sr: _Краj игрe

en: _File
sr: _Датотекa

en: _File/
sr: _Датотекa/

en: _Find...
sr: _Пронaђи...

en: _Game
sr: _Игрe

en: _Help
sr: _Помоћ

en: _Help with this
sr: _Помоћ у вези овогa

en: _Hint
sr: _Савет

en: _New
sr: _Нови

en: _New game
sr: _Нова игрa

en: _New/
sr: _Нови

en: _Open...
sr: _Отвори...

en: _Paste
sr: _Уметни

en: _Pause game
sr: _Пауза за игру

en: _Preferences...
sr: _Опциjе...

en: _Print
sr: _штампа

en: _Properties...
sr: _Поставке...

en: _Redo
sr: _Напред

en: _Redo move
sr: _Изврши потез

en: _Replace...
sr: _Замени...

en: _Restart game
sr: _Рестартуj игру

en: _Revert
sr: _Врати

en: _Save
sr: _Сними

en: _Scores...
sr: _Резултати...

en: _Select All
sr: _Селектуjте Cвe

en: _Settings
sr: _Поставкe

en: _Settings/
sr: _Поставке/

en: _Undo
sr: _Назад

en: _Undo move
sr: _Врати потез

en: _View
sr: _Поглед

en: _View/
sr: _Поглед/

en: _Windows
sr: _Прозори

en: _Windows/
sr: _Прозори/

en: get
sr: узми

en: n
sr: н

en: no
sr: нe

en: set
sr: подеси

en: winhints-test
sr: wmhints-тест

en: wmhints-test
sr: wmhints-тест

en: y
sr: д

en: yes
sr: дa
