Gotowy jest już konwerter do plików SOUP (pakiety dla pozaliniowych czytaczy poczty). Wersja 1.0 jest dostępna pod:

ftp://ftp.mimuw.edu.pl/pub/users/keplicz/piotr/souplk.zip

Program konwertuje przychodzące i wychodzące wiadomości, współpracując z lokalnym zestawem znaków IBM-Latin 2, Mazovia lub Windows EE. Wiadomości przychodzące w standardzie "Quoted-Printable" zostają zamienione na ośmiobitowe.


Format SOUP (Simple Offline Usenet Packet) jest rozwinięciem formatu QWK, używanego w sieci FidoNet. Pozwala on ściągnąć pocztę i newsy w celu przeczytania ich ,,poza linią telefoniczną'' na własnym komputerze. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wystarczy połączyć się ze swoim serwerem za pomocą modemu, uruchomić skrypt pakujący pocztę i ściągnąć ją do siebie. Podobnie, przygotowana na własnym komputerze poczta może być w szybki sposób wysłana. Jednocześnie nie jest wymagany ani SLIP, ani PPP, używany przez czytaczy pozaliniowych w rodzaju Forte Agenta (które zresztą działają wolniej).

Program do czytania, którego używam, PC-Yarn, ma bardzo rozbudowane możliwości, miejscami przewyższające Netszkapę. O rosnącej popularności takiego sposobu czytania poczty niech świadczy fakt, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba jego polskich użytkowników wzrosła dwukrotnie (mogę to udowodnić).


js@uci.agh.edu.pl (Jaroslaw Strzalkowski) napisawszy:
: Świetnie. Przydałyby się jeszcze URL'e na Yarn'a i programy tworzące
: pakiety SOUP (rozumiem że uqwk już się nie nadaje?). Napiszesz?

uqwk nadaje się jak najbardziej! Odpowiednia opcja powoduje tworzenie pakietów SOUP zamiast QWK.

(JS: uqwk to dostępny w źródłach program pod Unix'a, który tworzy pakiet QWK/SOUP ze wszystkich listów w skrzynce pocztowej i wszystkich nieprzeczytanych newsów z grup, do których jest się zapisanym)

Wszystkie wiadomości potrzebne do założenia sobie uqwk i Yarna można znaleźć pod http://www.nic.com/~cannon. Jeżeli tam nie ma odnośników do samych programów, to można je znaleźć pod http://zodiac1.mimuw.edu.pl/~tlukasz/rozne.html.


Piotr Keplicz
(pracowicie wyciągane od Piotra przez JS na newsach i e-mail'em).