Date: Sun, 25 May 1997 15:33:40 GMT
From: Artur Bartnicki <archie@insert.com.pl>
Subject: PSO, ogonki w WinNT

Na PSO jest umieszczone info, że w Windows NT 'nie da się'. Daleki jestem od gloryfikowania tej kobyły, ale na co dzień używam NT 4.0 i jednak się chyba da. Z wstępnych prób:

Agent - jak na innych Windowsach. Pegasus Mail - takoż. MS IE 3 - działa jak gdzie indziej

Problem jest z Netscape Navigatorem. Ma on problemy ze standardowo zainstalowanymi czcionkami TT, które mają w sobie wiele kodowań. W Windows'95, które też mają takie czcionki działa jak trzeba (podobno, nie miałem okazji sprawdzić osobiście), tj. w kodowaniu Latin2 wybiera script Central European i idzie. Na NT 4.0 nie chce.

Problem udało mi się 'obejść'. Zainstalowałem czcionki TT z Windows for Workgroups 3.11 PL (Times New Roman CE, Arial CE i Courier New CE) i do nich przypisałem fonty dla kodowania Latin2. Wszystko działa pięknie, jest jednak poważne ograniczenie - strony WWW nie mogą zawierać atrybutu FACE elementu FONT. Ściślej rzecz biorąc - mogą, ale najczęściej w takiej sytuacji zawierają

<FONT FACE="Arial,Helvetica"> czy coś w tym rodzaju, co przełącza font na Arial, z którym (jak już pisałem) NN na NT4 ma problemy.

Hint - jeśli już trzeba koniecznie stosować FONT FACE, to lepiej chyba tak:

<FONT FACE="Arial CE, Arial, Helvetica">

BTW, wydaje mi się, że podobny problem z tym atrybutem będzie miało Windows 3.x PL, gdzie też jest font Arial (bez polskich znaków) i Arial CE (z polskimi).



Date: Tue, 20 May 1997 10:22:52 +0200
From: Piotr Gronek <gronek@novell.ftj.agh.edu.pl>
Subject: PSO: ogonki w Windows NT 4.0

Po przeczytaniu uwag n/t Windows NT na stronie ogonkowej, które brzmią bardzo minorowo przedstawiam swoje dotychczasowe doświadczenia w tej dziedzinie.

Aby uzyskać obsługe polskich znaków w Windows NT 4.0 Workstation (US - international version) dla korzystania z Internetu należy:

  1. W "Control Panel" -> "Regional Settings":
    1. w zakładce "Regional Settings" ustawić na pozycję "Polish",
    2. w zakładce "Input locales" przyciskiem "Add" dodać pozycję "PL Polish (Programmers)" i ustawić ją jako default; (dodatkwe opcje u mnie ustawione to "Switch locales" Left Alt + Shift i "Enable indicator on taskbar".
    (Potwierdzamy wprowadzone zmiany przyciskiem "OK" :-) )
  2. Zdobyć i zainstalować pochodzace z 16-bitowych Windows 3.1 CE czcionki TrueType: Times New Roman CE, Courier New CE, plus ewentualnie Arial CE.
    Uwaga - pliki *.ttf z tymi czcionkami mają nazwy zaczynające się od ce*, dzięki czemu unika się konfliktu z systemowymi czcionkami Windows NT.
  3. Zainstalować programy do korzystania z WWW, news i poczty - używam Netscape Navigator 3.01 32-bit i Pegasus Mail 2.53 for Windows (16-bit. -współpracuje z Novell NDS):
    1. w Netscape w "Options -> "General Preferences" -> "Fonts" dla "encoding for Latin 2" ustawić odpowiednie czcionki CE; reszta analogicznie do Win'95,
    2. Pegasus Mail konfigurujemy podobnie jak w Windows 3.1 (patrz strona ogonkowa), w menu "Message" (dostępnym, gdy jest otwarte okno nowego listu) ustawiamy font np. Arial CE.

UWAGI:

  1. Fonty TrueType "32-bitowe" zawierają po kilka pod-zestawów znaków narodowych m.in. "Central European". Obsługują je tylko aplikacje 32-bitowe (np. WordPad), a i to na razie nie wszystkie (np. Navigator 3.01 nie).
  2. Fonty "16-bitowe" są obsługiwane przez wszystkie aplikacje, w tym 16-bitowe (np. Pegasus Mail 2.53 for Win-16, MS Word 6.0).
  3. Użycie fontów "16-bitowych" PL a nie CE zależy od możliwości uniknięcia konfliktu nazw plików (nie sprawdzałem).
  4. Ustawienie "Regional Settings" jak w pkt. 1 jest szczególnie ważne dla aplikacji 16-bitowych.
  5. Sprytne 16-bitowe sterowniki klawiatur autorstwa ś.p. Andrzeja Górbiela nie działają pod NT 4.0. Pozostajemy ze standardowym prawym alt-em :-( .
  6. "Regional Settings" mają wpływ na działanie programów DOS w trybie command line prompt (jak w DOS z CP852), w grę wchodzą polecenia mode, keyb itp. (nie badałem tego problemu dokładniej, ale używanie DOS-wych programów rezydentnych do współpracy z np. Pegasus Mail for DOS wydaje się możliwe przy odpowiedniej konfigutacji).
  7. Nie używam MS Intenet Explorer 2.0, nie instalowałem wersji 3.x, ani żadnych dodatkowych modułów językowych.

DOSTRZEŻONE WADY: W Netscape Mail Composition niektóre duże litery (Ń,Ó,Ś,Ż,Ź,Ć) są wyświetlane bez ogonków, choć prawidłowo kodowane (w mail reader'ze jeset OK).