Jezeli chcesz inny niz ISO standard polskich liter, wejdz na Glowna Strone Ogonkowa, potem wybierz sobie standard i znajdz na glownej stronie odnosnik do LameNNTP

Lame NNTP, czyli ogonki w newsach dla ubogich

Co to jest i po co to komu...

Mniej więcej na początku lata '96 w polskich newsach pojawiło się dużo tekstów zawierających polskie znaki. Mimo iż były one poprawnie kodowane zgodnie ze standardem MIME, to jednak wielu użytkownikom sprawiało problemy ich odczytanie, głównie byli to użytkownicy Windows, systemu który nie wiedzieć czemu nie radzi sobie zbyt dobrze ze współpracą z Internetem.

Aby temu zaradzić, postanowiłem stworzyć tymczasową usługę, pozwalającą użytkownikom ułomnych programów poprawnie odczytywać artykuły zawierające polskie znaki. I tak powstał LameNNTP (Lame, czyli ułomny - w tym wypadku chodzi raczej o ułomność programów które muszą z tego serwera korzystać).

Z punktu widzenia użytkownika usługa ta praktycznie nie różni się od serwera news - należy podać po prostu jeden z niżej wymienionych adresów jako adres serwera NNTP (news) z jakiego chcemy korzystać. Różnica jednak objawia się jeżeli próbujemy odczytywać artykuły które mają polskie literki. Jeżeli podłączymy się do LNNTP oferującego CP1250, to otrzymamy polskie literki przekodowane na CP1250. Jeżeli natomiast skorzystamy z LNNTP w wersji ASCII - polskie literki będą przekodowane na ich łacińskie odpowiedniki.

Funkcja tak działa wyłącznie przy odczytywaniu artykułów - nie pozwala na wysyłanie tekstów z ogonkami (nawet jeżeli użytkownik pisząc artykuł użyje polskich liter to zostaną one automatycznie skonwertowane do ASCII).

Dodatkowo na końcu każdego artykułu wysłanego na newsy przez użytkownika LNNTP dopisywana jest krótka informacja wskazująca na tę stronę WWW - taka forma autoreklamy (podobnie robią np. serwery pozwalające wysyłać anonimowe listy)

Dostępne serwery LNNTP

Oto lista aktualnie dostępnych serwerów (może ona się zmieniać, proszę zatem tutaj okresowo zaglądać).
Serwery oferujące ASCII
Serwer oferujący CP1250

UWAGA!

Usługa ta jest tymczasowa, i zostanie zlikwidowana wkrótce po tym kiedy popularne programy będą potrafiły poprawnie obsługiwać MIME, dlatego proszę to traktować jako rozwiązanie awaryjne i nie `przyzwyczajać się' :-)


Piotr Piątkowski, <kompas@uci.agh.edu.pl>